נתניהו על הרס המנהרות בגבול לבנון: זו לא פעולה נקודתית, המבצע יימשך ככל שיידרש

ראש הממשלה נשא דברים בקריה לצד הרמטכ"ל: "במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק לבניית המנהרות. אנחנו מפרקים את הנשק הזה". נתניהו הודה לאיזנקוט ולשר הביטחון הקודם ליברמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ואיזנקוט, הערב
נתניהו ואיזנקוט, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי) כי המבצע להרס המנהרות בגבול לבנון הבוקר אינו מבצע נקודתי, וצפוי להימשך ככל שיידרש. "הפעולה תימשך עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ונמשכת", אמר נתניהו לצדו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט בקריה בתל אביב, "במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק לבניית המנהרות. אנחנו מפרקים את הנשק הזה". מוקדם יותר החל צה"ל לגייס אנשי מילואים לתפקידים ספציפיים, בעיקר בתחומי ההגנה האווירית וההנדסה.

נתניהו הוסיף: "חברי הקבינט היו חברים מלאים להחלטה, הם מעודכנים כל הזמן, אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לרמטכ"ל שהוביל את הפעולה, ולשר הביטחון הקודם ליברמן שהיה שותף להכנת הפעולה". הדברים נאמרו כשברקע צה"ל החל לגייס אנשי מילואים לתפקידים ספציפיים, בעיקר בתחומי ההגנה האווירית וההנדסה.

איזנקוט העריך שהמבצע צפוי להימשך כמה שבועות. "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על תושבי הצפון ועל מחנות צה"ל". לדבריו, "אנחנו אוחזים בתוכנית המיגון ההתקפי של חיזבאללה, ותושבי הצפון יכולים להרגיש בטוחים. שיתפנו את ראשי הרשויות בטרם המבצע יצא לדרך. קראתי להם להמשיך בשגרה".

מוקדם יותר אמר דובר צה"ל רונן מנליס כי הצבא פועל בתוך שטח ישראל להריסה של מנהרות חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני" והוסיף כי "ייתכן שהן יושמדו גם ממקומות אחרים". הוא הוסיף: "אנחנו צריכים להיערך לכל התרחישים של נטרול המנהרות, חלקם לא יהיה רק בשטחנו". 

דובר צה"ל: פינוי עפר מאתר חפירת המנהרה שנחשפה היום

צה"ל מסר כי במסגרת המבצע אותרה מנהרת טרור התקפית חוצת גדר במרחב דרום כפר כילא. עוד מסר כי כעת מבצעים החיילים מהלכים הנדסיים ומבצעיים לקראת נטרול המנהרה והבהיר כי היא לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור. מנליס אמר כי המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי וכי חפירתה ארכה כשנתיים. לדבריו, אורך המנהרה הוא כ-200 מטר, 40 מטר מתוכה בתוך שטח ישראל.

"זו חפירה מורכבת מאוד והתהליך ארוך מאוד", אמר מנליס. לדבריו, בניגוד למנהרות שנבנו באזור רצועת עזה, כאן הן "נחצבות בתוך הסלע, יש בהן מערכות אוורור, תאורה ובגובה שאדם זקוף יכול ללכת בהן".

עבודות בגבול לבנון, היוםצילום: גיל אליהו
פרסום דובר צה"ל: פעילי חיזבאללה במנהרה שנחשפה בשטח ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ