יעלון: ידענו שיש מנהרות בצפון, אך הכחשנו את קיומן כדי להטעות את חיזבאללה

שר הביטחון לשעבר אמר כי ישראל מודעת מאז 2014 למנהרות משטח לבנון, וכי מסר מידע שגוי לציבור, בין היתר, כדי להרגיע את תושבי הצפון: "אפשר לבוא בטענות, אף אחת מהן לא מגיע לשום יישוב"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל בגבול לבנון, השבוע
הארץ

שר הביטחון לשעבר משה יעלון אמר היום (חמישי) שהכחיש בעבר בפני הציבור שיש מנהרות התקפיות של חיזבאללה בגבול הצפוני, אף על פי שידע על קיומן. יעלון הסביר זאת בכך שלא רצה שבחיזבאללה ידעו שישראל מודעת לקיומן של המנהרות. את הדברים אמר שר הביטחון לשעבר בראיון לירון דקל ועמית סגל בגלי צה"ל.

"מסוף 2014 אנחנו מבינים שזה (פרויקט המנהרות) קורה, וטוב שהצלחנו ליצור בצד השני את התחושה (שאיננו יודעים)", אמר יעלון. לשאלה האם זו היתה הטעיה מכוונת השיב: "בוודאי. אני כל הזמן בעניין הזה דיברתי כאילו אין, אבל אנחנו מ-2014 נערכנו ועשינו את כל הפעילות".

יעלון הציג הסבר נוסף למידע השגוי שמסר: "יכולים לבוא בטענות, הייתי חייב ואני חייב גם היום להרגיע את תושבי הצפון". כן הצדיק את דבריו בכך ש"אף אחת מהמנהרות לא מגיעה לאיזשהו יישוב, לשום בית".

משה יעלון בכנס למחקרי ביטחון, בתחילת השנהצילום: מוטי מילרוד

"אנחנו עוקבים אחרי הפרויקט הזה מסוף 2014 וההחלטה מתי מסכלים, איך מסכלים, מה עושים, התקבלה, לטעמי, ברמה המקצועית באופן בהחלט נכון", אמר יעלון.

השר לשעבר אמר שבין ישראל וחיזבאללה ישנו "מאזן אימה" והצדיק את הזהירות של צה"ל, שמתבטאת בכך שמקפידים שהשמדת המנהרות לא תחדור לשטח הלבנוני. "לא צריך לחפש טריגרים להסלמה כעת".

עוד אמר שכיום חיזבאללה מורתע, ולראיה הוא לא יורה על ישראל, כפי שעשה אחרי נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000. לבד מהמנהרות ההתקפיות, אמר יעלון שעל ישראל לפעול נגד התחמשות הארגון השיעי בנשק מדויק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ