כ-50 מיליון דולר בעשור: מסע אחר הכסף האוונגליסטי בגדה - מדיני ביטחוני - הארץ

כ-50 מיליון דולר בעשור: מסע אחר הכסף האוונגליסטי בגדה

זרם הכספים שמקבלות התנחלויות מעמותות נוצריות הולך ומתחזק, ועשרות מתנדבים מגיעים כל שנה כדי לעבוד ב"לב התנ"כי של ישראל". מייסד עמותה התורמת להתנחלויות: האוונגליסטים "הם בעלי הברית הכי גדולים שלנו"

ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ

ארגונים אוונגליסטים גייסו בעשור האחרון עשרות מיליוני דולרים למימון מיזמים שונים בשטחים, כך לפי בדיקת "הארץ". הבדיקה, שבוססה על דיווחים בתקשורת, דיווחים למס ההכנסה בארצות הברית ודו"ח של מרכז מולד מ-2015, העלתה כי 11 ארגונים אוונגליסטים גייסו בתקופה זו סכום כולל של 65-50 מיליון דולר.

אחת מעמותות אלה היא "היובל" האמריקאית, שמביאה מתנדבים אוונגליסטים להתנחלות הר ברכה. העמותה היא אחת מתוך רשימה ארוכה - שהולכת וגדלה - של ארגונים אוונגליסטיים הפועלים אך ורק "בלב התנ"כי של הארץ". כ-1,700 מתנדבים הגיעו להתנחלויות דרך "היובל" בעשור האחרון, והעמותה אינה עוזרת לחקלאים בתוך מדינת ישראל עצמה. 

במשך שנים פעלה העמותה מתחת לרדאר, מתוך אמונה כי מוטב שכמה שפחות ישראלים ידעו עליה ועל פועלה. אולם, כיום היא שמחה לארח עיתונאים וסקרנים למיניהם בקמפוס הראשי שלה בהר ברכה. נכונותה לחשוף את פעילותה מוכיחה עד כמה נפוצים כיום יחסי הגומלין בין האוונגליסטים למתנחלים. לפני כמה חודשים הודיע המשרד לנושאים אסטרטגיים לעמותה כי החל מהשנה הנוכחית היא תקבל 16 אלף דולר מדי שנה מהממשלה.

הסכום יינתן לא בגין הפעילות בשטחים, אלא בשל פעולות ההסברה של העמותה למען ישראל וההתנחלויות בקרב קהילות אוונגליסטיות בחו"ל. "הממשלה מבינה כי מאות המתנדבים שאנחנו מביאים לכאן מדי שנה יכולים לשמש דוברים ושגרירים למען ישראל בחו"ל", אומר כיילב וולר, בנו בן ה-27 של מייסד "היובל" טומי וולר. לדברי וולר, במשרד לנושאים אסטרטגיים רמזו כי הסכום שניתן לעמותה יגדל בעתיד.

כספים שגוייסו

עמותה אחרת, "לב ישראל" (Heart of Israel) המוכרת גם כ"קרן בנימין", מגייסת מאות אלפי דולרים בכל שנה למען פרויקטים ייחודיים בהתנחלויות - כך לפי מייסדה אהרן כטסוף. לדבריו, מרבית הכסף שהעמותה מגייסת לא מגיע מהאוונגליסטים, אך הם מרבית התורמים מבחינה מספרית. "צריך להבין כי בעוד שיהודי ממוצע תורם 1,500 דולר, נוצרי ממוצע תורם 50 דולר", מסביר כטסוף. "אך חלקם הולך וגדל במהירות רבה מאוד".

בתשובה לשאלה מדוע הקים לפני שלוש שנים את הארגון ענה כטסוף, המתגורר בשילה: "ככל שהכרתי יותר אוונגליסטים במשך השנים, הבנתי עד כמה הם צמאים לקשר עם ההתנחלויות. הם אומרים לי לעתים קרובות כשהם נוחתים בתל אביב, 'לא כך דמיינו את ישראל'. אך כשהם באים לכאן, להתנחלויות, הם אומרים שכך בדיוק הם דמיינו אותה". הוא הוסיף: "הם בעלי הברית הכי גדולים שלנו".

אריאל היא הנהנית הגדולה ביותר מהנדבנות האוונגליסטית מבין ההתנחליויות בשטחים. ב-2008 השקיע הארגון John Hagee Ministries כשמונה מיליון דולר בהקמת מתחם ספורט בעיר. לצד זאת, הארגון תרם כמיליון דולר ל"מרכז היהודי-נוצרי" באפרת. למרות ש"ידידי אריאל", עמותה המתרימה בארה"ב כספים למען ההתנחלות, מקיימת קשרים הדוקים עם כנסיות אוונגליסטיות, לא ברור כמה מהכספים שהיא מגייסת מתקבלים מנוצרים.

קשה להעריך את היקף התמיכה הכספית של האוונגליסטים, שכן מוסדות ללא כוונות רווח וכנסיות הרשומות בארה"ב לא נדרשות לפרט את מקורות המימון שלהן או לציין במדויק לאן מגיעים הכספים. כמו כן, חלק מהסיוע של העמותות איננו כספי ובא לידי ביטוי בשעות עבודה חינם או בשירותי שיווק. לפי "היובל", לדוגמה, בעונת הבציר שהסתיימה לאחרונה בצרו 175 מתנדבים שלה 340 טון ענבים בהתנחלויות ועבדו בסך הכל 4,930 שעות. בחישוב על פי שכר המינימום, העמותה חסכה לחקלאים כ-40 אלף דולר.

אוונגליסטים בצעדת ירושלים, בספטמבר האחרון

עורכי דו"ח מולד מלפני שלוש שנים הגיעו למסקנה כי כמעט בלתי אפשרי להעריך את היקף התמיכה הכספים של העמותות האוונגילסטיות, בין השאר משום "שארגונים לא ממשלתיים ישראליים רבים הפועלים ביהודה ושומרון, אינם מצייתים לחוקי השקיפות ואינם מדווחים לרשם העמותות, תוך הפרת החוק".

עם זאת, הדו"ח קבע כי "חלק נכבד" מכל ההשקעות האוונגליסטיות בישראל מגיע להתיישבות מעבר לקו הירוק וכי הנהנים מכך הם מועצות אזוריות, עמותות ימניות, התנחלויות מבודדות בלתי חוקיות, עסקים וסוכנויות נסיעות המתמחות בעריכת סיורים בהתנחלויות. בדיקת הדו"חות הכספיים של הארגונים המרכזיים הפעילים בגיוס כספים מאוונגליסטים עבור ההתנחלויות, מראה כי המספרים עדיין קטנים יחסית במונחים אבסולוטיים. עם זאת, נראה שהם גדלים וכי יותר ויותר מיוזמותיהם יוצאות לפועל.

שמרנים משני הצדדים

כשהמתנדבים האוונגליסטים הראשונים הגיעו להתנחלות הר ברכה לפני כעשר שנים והציעו לבצור ענבים בחינם, לא כולם קיבלו אותם בזרועות פתוחות. דורות של יהודים למדו שכאשר נוצרים עושים מאמצים חריגים להיות נחמדים, הם מחזיקים ככל הנראה בשאיפות מיסיונריות - לכן, עדיף לשמור מרחק.

מצב העניינים השתנה מאז. אמנם עדיין יש מתנחלים שחשים חוסר נוחות מהעובדה שנוצרים חיים בקרבם ועובדים בשדותיהם, אך קולם פחות בולט מבעבר.

תיירים אוונגליסטים

לדברי פרופסור ממכון ברקלי לחוק יהודי וללימודי ישראל, תומר פרסיקו, רבים מרבני המתנחלים הצליחו להתגבר על התנגדותם האינסטינקטיבית למאמצי הנוצרים משום שהאוונגליסטים מסייעים להם מאוד בקידום מטרותיהם, לא רק בתחום הפוליטי. "רוב רבני המתנחלים אימצו את הידידות ושיתוף הפעולה החדשים האלה, המבוססים לא רק על התנגדות משותפת לנסיגת ישראל מיהודה ומשומרון", הסביר פרסיקו, "אלא בעיקר על השקפת עולם שמרנית משותפת בכל הנוגע ליחסים בין מגדרים, לזכויות להט"בים ומיעוטים, ולמקומן של הדת והלאומנות בזירה הציבורית". הוא הוסיף כי "שמרנים בתחומי החברה והדת בשני הצדדים תומכים אלה באלה ומצאו שפה משותפת ביניהם. בעצם, רבים מהישראלים הציונים-הדתיים נשמעים כיום כמו רפובליקאים אוונגליסטים".

לדבריו, האוונגליסטים תומכים בלהט במתנחלים ובתביעות היהודים על כל הגדה המערבית משום שעבורם "חיוני שישראל תשלוט על ירושלים ועל כל הארץ המובטחת, כדי לקדם את הארמגדון שהם כל כך מצפים לו. המתנחלים, כמובן, אינם מאמינים בכך אך הם מנצלים בשמחה את האמונה האוונגליסטית הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ