בצה"ל טענו שפלסטיני נהרג בהפרת סדר בטול כרם, אך סרטון מראה כי נורה בעורפו

בצה"ל טוענים שמוחמד חוסאם חבאלי נורה בעימותים, אך בסרטון מהזירה נראה הולך עם חבריו ברחוב הראשי בשכונה המערבית בעיר ונורה מטווח קצר. חבאלי, בן 23, היה בעל נכות ונעזר במקל הליכה

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד התקרית בטול כרם
ג'קי חורי
יניב קובוביץ

צה"ל פתח בחקירה של תקרית שבה נורה למוות פלסטיני בן 23 בטול כרם בשבוע שעבר. בצבא טענו כי עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הכוח שהיה בעיר, וכי החיילים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ולאחר מכן בירי חי. אך בסרטון של המקרה שפורסם בתקשורת הפלסטינית נראה מוחמד חוסאם חבאלי, צעיר הנעזר בקב הליכה, נופל בעודו מתרחק מהחיילים ומפנה אליהם את גבו. הוא פונה לבית חולים בעיר כשהוא פצוע באורח אנוש, ושם נקבע מותו. בבית החולים אמרו כי הסיבה למוות היתה ירי בעורפו. 

חבאלי
חבאלי

התקרית אירעה ביום שלישי האחרון לפנות בוקר. בסרטון שפורסם נראה חבאלי הולך עם כמה פלסטינים נוספים ונופל פתאום על פניו. זמן קצר לפני כן, הוא נראה עומד עם חבריו בפתח מסעדת "אסבאח" שבשכונה המערבית בעיר. בתיעוד לא ניתן לראות הפרות סדר או עימות בין הצדדים.

העיתונאי סאמי אסאעי, תושב טול כרם שהרכיב את התיעוד מהקלטות של בתי עסק סביב זירת הירי, סיפר ל"הארץ" על התקרית. לדבריו, החיילים היו לקראת סיום של חיפוש באחד הבתים בשכונה, ומולם התקהלו הצעירים בפתח המסעדה. באחד הסרטונים, נראה אחד הצעירים מרים את ידו, ככל הנראה מול קבוצה של שלושה חיילים שעברה ברחוב. כמה שניות לאחר מכן, נראה חבאלי נופל מהירי והחיילים חוזרים למקום. לטענת אסאעי, המרחק בין החיילים לפלסטינים היה כ-80 מטרים. לדברי אסאעי, לא נראה בסרטונים שהחיילים שרויים בלחץ.

מכריו של חבאלי, תושב מחנה הפליטים בטול כרם, סיפרו כי הוא סבל מנכות גופנית ומנכות קוגניטיבית. הוא היה מוכר במחנה הפליטים כמי שנטה לחפש עבודות מזדמנות ופשוטות שיסייעו לו להתפרנס והיה מוכר בשם החיבה "זעתר".

בצבא טענו כי בפעילות מבצעית בשבוע שעבר בטול כרם התפתחה הפרת סדר אלימה. לפי צה"ל, עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים, ואלה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ולאחר מכן בירי חי. 

לפי עדויות נוספות, חבאלי עצמו הרגיש בטוח בסביבת הצעירים שהיו איתו ולא נראה כמי שמאוים על ידי החיילים. מהעדויות עולה כי לאחר הירי בחבאלי, חששו חבריו להתקרב אליו. בסרטון נשמעו צעקות לעבר צעיר נוסף שהיה בקרבתו, שמשך אותו לסמטה צרה. משם הבהיל אותו רכב לאמבולנס, שהעביר אותו לבית החולים.

במשרד החוץ הפלסטיני הגדירו את האירוע כהמשך לפשעי ההוצאה להורג של צעירים פלסטינים על ידי חיילים ישראלים בשטחי הגדה המערבית, וקראו לבית הדין הבינלאומי לחקור את נסיבות האירוע. במשפחתו של ההרוג פקפקו ביכולתה של חקירה מצד ישראל להביא את האחראים לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ