יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק, קורא לפסול את הוועדה שמינה הרמטכ"ל גדי איזנקוט לבחינת מצב המוכנות והכשירות של צה"ל למלחמה, בטענה לניגוד עניינים של חבריה. במכתב ששלח הבוקר (ראשון) לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כתב בריק כי החלטת הרמטכ"ל להקים ועדה הכפופה אליו ישירות מעלה "חשש כבד לניגוד עניינים מפעילותה". עוד כתב כי קיים חשש לניגוד עניינים אצל יו"ר הוועדה, מבקר צה"ל תא"ל במילואים אילן הררי, ושניים מחבריה, האלופים במילואים אבי מזרחי ודורון אלמוג. בריק שב וקרא להקים ועדה חקירה חיצונית לבחינת ממצאי הדו"ח שפרסם בנוגע לכשירות צה"ל במלחמה.

בריק כתב כי מזרחי ואלמוג הם נציגי חברות אזרחיות בעלות קשרים ענפים עם צה"ל ומשרד הביטחון. הוא ציין כי האלוף מזרחי מוכר כחברו הטוב של הרמטכ"ל, והזכיר כי התבטא מספר פעמים בתקשורת נגד הטענות שהעלה בריק בטרם החלה הוועדה את עבודתה. לפי המכתב, מזרחי אמר לתקשורת כי "הוא סומך את ידיו על הרמטכ"ל, שצבא היבשה מוכן למלחמה ואף עשה התקדמות גדולה בשנים האחרונות" וכן "שצריך לבדוק את הנושאים שהציג הנציב בדו"ח, אך הם אינם פוגעים במוכנות צבא היבשה למלחמה".

איזנקוט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, באוקטוברצילום: מגד גוזני

עוד כתב בריק: "לא יעלה על הדעת כי מנהל בכיר בחברה מסחרית שמהווה ספק עיקרי לצה"ל, יהיה מעורב בבחינת נושאים שעלולים להשליך על היחסים של צה"ל עם החברה, ועל רכש הצבא מחברת 'אלביט'". הוא הזכיר כי בדו"ח שפרסם על כשירות צה"ל ביוני העביר ביקורת חריפה על מיזם שרכש צה"ל מחברת אלביט, שעלותו מוערכת במיליארדים, על הטמעתו ביחידות הצבא ועל הפגיעה שלדבריו נגרמת מכך למוכנות צה"ל למלחמה. "האם סביר להניח כי אלוף אבי מזרחי, מנהל בכיר בחברת 'אלביט', יעז לקבל את מסקנות הדו"ח ולהודות באמת – על אף החשש הקיים לפגיעה בקשרי צה"ל-אלביט בכלל, ובמעמדו ובמִשרתו בפרט?", תהה.

על האלוף אלמוג ציין בריק כי בין יתר עיסוקיו, הוא נותן ייעוץ לחברה בשם "זוקו", המספקת ציוד מכני הנדסי, כלי רכב ומנועים לצה"ל. לדבריו, עסקיו של אלמוג עם חברת "זוקו" מעמידים אותו בניגוד עניינים, "כשבעת פעילות הוועדה ובעת שיפורסמו תוצאותיה, קיים החשש כי אלו יפגעו בקשרי חברת 'זוקו בע"מ' עם צה"ל, וגם במעמדו של דורון. יש להניח, בסבירות גבוהה – כי במידה ויודה האלוף דורון, כי קיימת בעיה חמורה במוכנות צבא היבשה למלחמה, יגרום לפגיעה בקשרי חברת 'זוקו בע"מ', וגם בקשריו עצמו, עם צה"ל ומשרד הביטחון".

על הררי כתב בריק כי עוד בטרם מונה לעמוד בראש הוועדה, טען בפני ועדת החוץ והביטחון ובדיון אצל שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן כי הוא היחיד שיש לו יכולת לדעת ולבחון את מוכנותו של צה"ל למלחמה. לדברי בריק, הררי טען בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי הצבא מוכן למלחמה וכי כלל אין ביכולתו (של בריק, י"ק) לבחון את הדברים. לדברי בריק, "מדובר בניגוד עניינים ובמידה רבה פגיעה באתיקה הציבורית, כמו גם באי-תלות ואובייקטיביות הוועדה". בריק תהה האם סביר כי אדם שטען כמה פעמים בנחרצות כי צה"ל מוכן למלחמה יוכל לקיים בדיקה מקיפה ולפרסם תוצאות העלולות לסתור את דבריו.

בספטמבר הורה הרמטכ"ל להקים צוות לבדיקת הטענות שהעלה הנציב בריק כמה שבועות קודם לכן, בדו"ח חמור שבו מתח ביקורת חריפה על תפקודה של זרוע היבשה בצה"ל, תקף את מדיניות כוח האדם של צה"ל, את מצב מחסני החירום וכמה נושאים נוספים. בשבועות הראשונים לאחר פרסום הדו"ח דחו בצה"ל את הטענות שהעלה בריק בדו"ח, בטענה שחרג מסמכותו ומסקנותיו אינן משקף את המציאות. לבסוף הודיעו בצה"ל על הקמת הוועדה, ואיזנקוט הנחה את הררי ומזרחי להציג לעיונו דו"ח ראשוני בתוך 45 ימים.

חברת ועדת החוץ והביטחון ח"כ איילת נחמיאס ורבין מסרה בתגובה למכתבו של בריק: "אני חוששת שמדובר בהטחת האשמות שממשיכה קו לא זהיר של האלוף במיל' בריק, שטענתי כבר בעבר שאינו משרת לטובה את כושר ההרתעה של ישראל. אני נזהרת מאוד בכבודו כי כך ראוי לגיבור ישראל, אבל כחברת ועדה אני חשה כבר נדחקת אל הקיר שכן מדובר במשמרת שלנו, כשצה״ל מציג באופן מתודולוגי נתונים הסותרים חלקים נכבדים מדבריו של הנקח״ל. גם הרמטכ"ל לא טען שאין בעיות, אולם ברור לגמרי שהנקח״ל גמר בדעתו לשלול את הלגיטימציה של 'ועדת הררי' שמינה איזנקוט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ