נעה לנדאו
נעה לנדאו
נתניהו בשיחה עם השגרירים, היום
נתניהו בשיחה עם השגרירים, היום. אמר כי הוא מתכוון למנות שר חוץצילום: אוהד צויגנברג
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בשיחה סגורה עם שגרירים במשרד החוץ בירושלים כי הוא שוקל לאחד בחזרה תיקים שפוצלו מהמשרד כדי להחזיר לו תקציבים וסמכויות. בין היתר, הממשלה העבירה בשנים האחרונות סמכויות ממשרד החוץ למשרד לנושאים אסטרטגיים ולמשרד התפוצות. כמו כן, בקשרים מול מדינות ערב מכרסמים המועצה לביטחון לאומי והמוסד בסמכויות המשרד.

נתניהו, שמשמש גם שר החוץ, העלה בפני השגרירים בשיחה סגורה את הצורך בשינוי דפוסי ההצבעות בפורומים הבינלאומיים. הדיפלומטים, שבימים אלה מבקש האוצר לקצץ בשכרם, תהו בתגובה איך אפשר להגיע להישגים משמעותיים עם תקציבים ודימוי כה חבוטים. השגרירים אמרו לראש הממשלה: "מעולם מצבנו לא היה כזה גרוע".

משרד החוץ בירושלים, במאי האחרון
משרד החוץ בירושלים, במאי האחרון. המועצה לביטחון לאומי והמוסד בסמכויותיוצילום: אילן אסייג

נתניהו הוסיף בשיחה כי הוא מתכוון "להיפטר" מחלק מהתיקים שהוא מחזיק בעצמו ולמנות שר חוץ במשרה מלאה. בחודש שעבר אמרו מקורבים לראש הממשלה כי הוא שוקל למנות שר חוץ ולשמור על תיק הביטחון בידיו.

עוד סיפר נתניהו בשיחה: "כשאני נפגש עם מנהיגים ערביים, הם אומרים לי 'יש לנו אינטרסים ביטחוניים וכלכליים ואנחנו גם רוצים להנות מפירות הקדמה, ואנחנו לא נמשכן יותר את הנורמליזציה שלנו עם מדינת ישראל לגחמות הפלסטיניות'". נתניהו הוסיף כי "זה לא אומר עדיין הסכמי שלום, אבל זה אומר שבהחלט יכול להיווצר מצב שההתקדמות שלנו לנורמליזציה ושלום, במקום מה שתמיד חשבנו, דרך השלום עם הפלסטינים אל העולם הערבי, יכולה לבוא דווקא בכיוון ההפוך".

ראש הממשלה הוסיף: "אני לא ממשכן את השלום עם העולם הערבי בשלום עם הפלסטינים. אנחנו מנסים ועוד ננסה, אבל אחד לא קובע לשני. היה טוב אם היה הסכם עם הפלסטינים, אבל הוא לא יכול להיות התניה".

נתניהו וסולטן עומאן, באוקטובר האחרון
נתניהו וסולטן עומאן, באוקטובר האחרוןצילום: Untitled/אי־פי

נתניהו ציין כי סולטן עומאן קאבוס בן סעיד אישר לחברת התעופה הישראלית אל-על לטוס מעל שטח המדינה. זאת כדי לאפשר לחברה להשוות תנאים עם חברת אייר-אינדיה, שטסה כיום בין ישראל להודו בנתיב מקוצר מעל סעודיה. עם זאת, סעודיה עצמה טרם אישרה את המהלך, ולכן להחלטת עומאן אין כרגע משמעות מעשית. לדברי נתניהו, ניתן לטוס לברזיל מעל מצרים, צ'אד, "וכנראה גם סודאן".

ועד עובדי משרד החוץ מנהל בימים אלה מאבק נגד קיצוצים חדשים בתקציב, בהם הפחתת שכר לשגרירים בחו"ל, והם מאיימים לפתוח בעיצומים. בשנים האחרונות קוצץ תקציב משרד החוץ, ובינואר האחרון אישרה הממשלה לסגור שבע נציגויות ישראל בחו"ל, במקום 22 נציגויות כפי שתוכנן תחילה. עוד החליטה הממשלה לעודד עובדים לפרוש מעבודתם, זאת במקום לקצץ 140 תקנים במטה המשרד בארץ, כפי שתוכנן.

לפי ההחלטה שהתקבלה בתחילת השנה שוקלת הממשלה לסגור נציגויות של ישראל בארה"ב. במדינה קיימות כיום תשע נציגויות: וושינגטון, אטלנטה, בוסטון, יוסטון, לוס אנג'לס, מיאמי, ניו יורק (כולל המשלחת באו"ם), סן פרנסיסקו ושיקגו. העלות המוערכת של כל נציגות כזו היא כ-15-8 מיליון שקל לנציגות בשנה. במשרד האוצר הציעו לאחד כמה מהנציגויות על מנת לחסוך בעלויות, בעיקר בהוצאות האבטחה והנדל"ן.

הדיונים עסקו גם בקנדה שבה שלוש נציגויות (טורונטו, מונטריאול ואוטווה) שעלותן דומה. עוד נידונו ברזיל (ברזיליה וסן פאולו), טורקיה (אנקרה ואיסטנבול) וגרמניה (ברלין ומינכן). על הפרק עמדה גם אפשרות לאיחוד בין נציגויות לטביה, ליטא, צ'כיה וסלובקיה.

לפי דו"ח מבקר המדינה מ-2016, נתניהו החל להעביר את סמכויות משרד החוץ למשרדי ממשלה אחרים מאז שהחל לשמש ראש הממשלה ב-2009. בכך גרם נתניהו לחוסר תיאום ולמאבקים על סמכויות בין המשרדים השונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ