נעה לנדאו
נעה לנדאו
סאלוויני בפגישה עם הכתבים הזרים, היום ברומא
סאלוויני בפגישה עם הכתבים הזרים, היום ברומא. נחשב לדמות הדומיננטית בממשלת איטליהצילום: Gregorio Borgia/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

סגן ראש הממשלה ושר הפנים של איטליה, מנהיג הימין הקיצוני במדינה מתאו סאלוויני, יגיע מחר (שלישי) לביקור בן יומיים בישראל. היום אמר סאלוויני בשיחה עם העיתונות הזרה כי "האנטישמיות הצומחת הולכת יחד עם הקיצוניות האיסלאמית, שעליה אף אחד לא נותן את הדעת". סאלוויני התייחס גם לביקורת על ביקורו הצפוי בארץ ואמר: "אני לא חייב להצטדק בכל פעם שאני הולך לישראל".

סאלוויני צפוי לנחות בארץ מחר בצהריים, אז ייפגש עם הארכיבישוף הלטיני פייר באטיסטה פיצאבלה, עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ועם שר התיירות יריב לוין. בלילה ישתתף ב"סיור גרפיטי וחיי לילה" בשוק מחנה יהודה. למחרת בבוקר, ביום רביעי, ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר מכן עם שרת המשפטים איילת שקד, יניח זר באוהל יזכור ביד ושם ואחר הצהריים יטוס בחזרה לאיטליה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לא ייפגש עמו. מלשכת ריבלין נמסר ל"הארץ" בתגובה כי הסיבה לכך היא "לוח זמנים צפוף". החודש הצהיר ריבלין כי תנועות ניאו-פאשיסטיות אינן צריכות להתקבל בברכה בישראל. "אי אפשר לומר 'אנחנו מעריצים את מדינת ישראל ורוצים אתה קשרים אבל אנחנו ניאו-פאשיסטים", אמר בראיון ל-CNN. "ניאו-פאשיזם מנוגד לחלוטין לרוח, לעקרונות ולערכים שמדינת ישראל נוסדה על בסיסם".

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, בתחילת החודש בארגנטינה
ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, בתחילת החודש בארגנטינה. סאלוויני מאפיל עליו ומכתיב את סדר היום של הממשלהצילום: Agustin Marcarian/רויטרס

גם ביקור בבית הכנסת האיטלקי בירושלים כבר לא נמצא בלו"ז הביקור אף שהופיע במקור. כמה חברים בקהילה היהודית במדינה פרסמו השבוע לקראת הביקור עצומה ובה מתחו ביקורת על החיבוק שלו זוכה סאלוויני מהרשויות בישראל. 

סאלוויני, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני "לגה", נודע בהתנגדותו לקליטת מהגרים ומבקשי מקלט באיטליה ובהתבטאויותיו החריפות בנושא. בעבר זכתה המפלגה לאהדה, בעיקר בקרב בדלנים בצפון איטליה, אך תחת הנהגתו של סאלוויני היא התחזקה ברמה הארצית ובבחירות במארס השנה הפכה לסיעה השנייה בגודלה בפרלמנט.

מעבר לתפקידו כשר הפנים, סאלוויני נחשב לדמות הדומיננטית בממשלת איטליה ומתואר כמי שמאפיל על ראש הממשלה ג'וזפה קונטה ומכתיב למעשה את סדר היום שלה. בראשית כהונתו בתפקיד הורה שלא לאפשר לספינה שעליה מאות פליטים לעגון בחופי איטליה, ובהמשך ביקש לספור את הצוענים במדינה.

חבר מפלגתו של סאלוויני, סגן שר החוץ ג'וליילמו פיקי, אמר באחרונה כי איטליה שוקלת לפתוח בירושלים נציגות לענייני תרבות, כפי שעשתה צ'כיה. בראיון ל"ישראל היום" הוסיף פיקי כי באירופה חל שינוי ניכר בהבנה לישראל ולעמדותיה, וכי הבחירות הקרובות לפרלמנט האירופי, שייערכו במאי 2019, "עשויות להביא לשינוי גם בגישת הנציבות האירופית אם מפלגות הימין החדש יתחזקו".

ביקורו של סאלוויני מצטרף לשורה ארוכה של פגישות בין נתניהו לבין מנהיגים המזוהים עם הימין הקיצוני או כאלה שחברו אליו. בהם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שמואשם בהפרת זכויות אדם בארצו, וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמוביל מדיניות אנטי-דמוקרטית. נתניהו צפוי להשתתף גם בטקס ההשבעה של נשיא ברזיל הנבחר, איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה השבוע על הביקור כי "קרן אור אחת יצאה מבית הנשיא והבהירה שגם במדינת ישראל יש כאלה שמוכנים לשים קו אדום. מדיניות החוץ של נתניהו חותרת באופן עקבי ושיטתי להוביל את ישראל לבריתות עם הדמויות המפוקפקות ביותר בפוליטיקה העולמית על חשבון הדמוקרטיות הליברליות. במקום חופש, שוויון וזכויות, נתניהו מושיט יד למנהיגים הפשיסטים, שונאי הזרים והאנטישמים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ