מתחזקת ההערכה כי חוליית חמאס אחראית לשני הפיגועים באזור עפרה

המחבל הצליח לגנוב את נשקו של אחד החיילים ■ אלוף פיקוד המרכז אמר הערב כי "בימים האחרונים חוליית טרור של חמאס הצליחה לפגע בנו ולגבות מאתנו מחיר כבד" ■ המצוד אחר המחבלים מתמקד ברמאללה ומחסומים הוצבו ביציאות מהעיר ■ צה"ל תגבר כוחות בגדה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוחמים בסריקות ברמאללה, היום
לוחמים בסריקות ברמאללה, היוםצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

צה"ל עורך מצוד נרחב משעות הצהריים (חמישי) אחר חוליית המחבלים שהוציאה לפועל את פיגוע הירי בצומת גבעת אסף סמוך לעפרה, שבו נהרגו שני חיילים ונפצעו קשה לוחם ואזרחית. בזמן הפיגוע, הצליח המחבל לגנוב את נשקו של אחד מהלוחמים לפני שחזר למכונית ונמלט מהמקום. מתחקיר ראשוני עולה כי המכונית נמלטה לכיוון רמאללה, ולכן צה"ל מכתר את העיר הפלסטינית והציב מחסומים ביציאות ממנה.

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי החוליה שביצעה את הפיגוע בכניסה לעפרה בתחילת השבוע אחראית גם לפיגוע היום. אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, אמר הערב כי "בימים האחרונים חוליית טרור של חמאס הצליחה לפגע בנו ולגבות מאיתנו מחיר כבד. גם במקרה הזה נמשיך ונרדוף אחריהם ונבוא עם החוליה הזאת חשבון. לא יהיה מקום מסתור ביו"ש למפגעים. צה"ל ימשיך וירדוף אותם. בעקבות הפיגוע אנחנו מתגברים כוחות, מגנים על הצירים ועל היישובים ומרחיבים את המאמצים שלנו לסיכול טרור במקום שבו הם מסתתרים".

תחנת האוטובוס שבה אירע הפיגוע בצומת גבעת אסף, היום
תחנת האוטובוס שבה אירע הפיגוע בצומת גבעת אסף, היוםצילום: אמיל סלמן

במסגרת המצוד, אותרה מכונית נטושה ונבדק אם היא שימשה את החוליה. עיקר הפעילות הגלויה בשעות הצהריים היתה בסמוך לכיכר איו"ש, בכניסה לרמאללה, ובמקביל שב"כ מנסה להתחקות אחר נתיב ההגעה ונתיב הבריחה של החוליה, באמצעות אנשי שטח ואמצעים טכנולוגיים.

למערכת הביטחון לא היה מידע מודיעיני על כוונתם של המחבלים להוציא לפועל את הפיגוע. צה"ל צפוי לתחקר את התנהלות הכוחות בשטח בשל העובדה שהמחבל הצליח לרדת מהמכונית, לפתוח בירי ולהימלט מהמקום.

זירת הפיגוע, היום
זירת הפיגוע, היוםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

בגלל המצב הביטחוני הרגיש בגדה המערבית, תוגברה אוגדת איו"ש בכוחות גדולים. בנוסף ל-14 הגדודים הפועלים באזור, בימים האחרונים הצטרפו אליהם לוחמי דובדבן, יחידת המסתערבים של מג"ב ואנשי ימ"מ.

דובר צה"ל רונן מנליס אמר היום כי שלוש משימות עיקריות עומדות בפני הכוחות המתוגברים בגדה המערבית: המצוד אחר המחבלים, הגנה על יישובים ותחנות אוטובוס וסיכול של פיגועים מתוכננים. "הפעולות יבוצעו בכלל החטיבות, מתוך רצון למנוע חקיינות ולנסות להבין אם יש פה אירועים בודדים או תופעה יותר רחבה, בין אם היא קשורה לחמאס או לדברים אחרים. בשלב הזה מוקדם לקבוע. אנחנו עומדים מול אפשרות של חקיינות רחבה בכל הגזרה", אמר.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הגיב לפיגוע ואמר כי "אנחנו נבוא חשבון עם מי שביצע את זה". "העיקרון שמנחה אותנו הוא שמי שפוגע בנו ומי שמנסה לפגוע בנו - דמו בראשו. האויבים שלנו יודעים את זה ואנחנו נשיג אותם", אמר נתניהו בטקס החלפת סגן הרמטכ"ל בקריה.

שעות אחדות לאחר הפיגוע, פלסטיני ניסה לדרוס לוחם באל-בירה שממזרח לרמאללה ופצע אותו באורח קל. הוא נורה על ידי הכוחות שהיו בזירה, ולפי משרד הבריאות הפלסטיני הוא נהרג. בנוסף, עימותים פרצו בין פלסטינים לחיילים בכניסה הצפונית לאל-בירה. בשעה 17:45 מסר דובר צה"ל דיווח ראשוני על ניסיון דריסה ליד ההתנחלות כוכב יעקב, אך מאוחר יותר ציין כי מדובר בתאונה.

בתחילת השבוע נפצעו שבעה בני אדם בפיגוע ירי ליד עפרה, בהם אשה הרה באורח קשה. הרופאים יילדו את האשה, שירה איש-רן, בחודש השביעי להריונה, אך אתמול נקבע מותו של התינוק. כוחות הביטחון ירו אמש למוות באחד החשודים במעורבות בפיגוע ועצרו נוספים, והלילה נהרג מאש כוחות הביטחון המחבל שרצח שני בני אדם בפיגוע באזור התעשייה ברקן באוקטובר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ