ראש ממשלת אוסטרליה: אנו מכירים במערב ירושלים כבירת ישראל

סקוט מוריסון אמר כי מדינתו תעביר לעיר את השגרירות ותכיר במזרחה כבירה הפלסטינית רק לאחר הגעה להסכם שתי מדינות. הוא הודיע כי עד אז אוסטרליה תקים בבירה לשכה לענייני ביטחון ומסחר

נעה לנדאו
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוריסון בעיר פרמטה, פרבר של סידני, בחודש נובמבר
מוריסון בעיר פרמטה, פרבר של סידני, בחודש נובמברצילום: Mark Metcalfe/אי־פי

אוסטרליה מכירה במערב ירושלים כבירת ישראל באופן רשמי, כך הכריז לפנות בוקר (שבת) ראש הממשלה סקוט מוריסון. עם זאת, הוא הבהיר כי המדינה תעביר את שגרירותה לעיר רק לאחר הגעה להסכם שתי מדינות בין ישראל לפלסטינים. "אוסטרליה מכירה במערב ירושלים, בה יושבים הכנסת ומוסדות ממשלה רבים, כבירתה של ישראל", אמר מוריסון.  

במסיבת עיתונאים שכינס בסידני, הוסיף ראש הממשלה האוסטרלי: "אנו מצפים להעביר את השגרירות לעיר כשזה יהיה מעשי". לדבריו, המדינה תכיר במזרח העיר כבירה הפלסטינית רק לאחר שישראל והפלסטינים יסכימו על פתרון שתי מדינות לסכסוך ביניהם. 

עד ששגרירות ארצו תעבור לירושלים, אמר מוריסון, הממשלה תקים לשכה לענייני ביטחון ומסחר ותחפש מקום מתאים בעיר לשגרירות העתידית.

לפני חודשיים שוחח ראש הממשלה האוסטרלי עם עמיתו בישראל בנימין נתניהו ועדכן אותו כי הוא שוקל להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את שגרירות אוסטרליה לעיר. ראש הממשלה נתניהו הודה לו על הדברים, והשניים שוחחו על צעדים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות. באותו היום הודיע מוריסון על כוונתו להכיר בירושלים בראיון לדיילי טלגרף.

ראש הממשלה האוסטרלי, אוונגליסט אדוק, אמר כי יוסיף לתמוך בפתרון שתי המדינות, אך כי ירושלים היא בירתה האמיתית של ישראל וכי הוא חש שהשגרירות האוסטרלית צריכה להיות ממוקמת בה. בה בעת, אמר כי ישקול להכיר במזרח ירושלים כבירה של מדינה פלסטינית עתידית.

לדבריו, שגריר אוסטרליה בישראל לשעבר דייב שארמה הוא ששכנע אותו כי השגרירות יכולה להיות מועתקת למערב ירושלים. "אני פתוח לקידום (מעבר השגרירות) יחד עם הקבינט", אמר מוריסון, "אני אומר שאני פתוח לשקול זאת".

במשרד החוץ אמרו בתגובה: "ישראל רואה בהחלטת ממשלת אוסטרליה לפתוח את המשרד הביטחוני-כלכלי בירושלים כצעד בכיוון הנכון. ישראל מברכת את ממשלת אוסטרליה על עמדתה בעד הסנקציות נגד איראן ועל עמדתה התקיפה בעד ישראל באו"ם ונגד האנטישימיות".

זמן קצר לאחר מכן, גורמים מדיניים הוסיפו כי "נרשמה אכזבה מההכרה במערב ירושלים בלבד ומזה שאוסטרליה ממשיכה לתמוך למעשה בהסכם הגרעין‎".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ