שליח ארה"ב למזרח התיכון: השלכת אבנים על פלסטינים אינה תגובה לגיטימית לפיגועים

תגובתו של ג'ייסון גרינבלט חריגה, כיוון שמארה"ב נשמעו מעט גינויים למעשי ישראל או אזרחיה מאז נבחר הנשיא טראמפ. "אנשים חפים מפשע עשויים להיהרג", כתב השליח

אמיר תיבון
אמיר תיבון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כתובת שרוססה על כלי רכב בעיירה ביתין. לפי החשד, הכתובת מתייחסת לפיגוע הירי בהתנחלות עפרה
כתובת שרוססה על כלי רכב בעיירה ביתין. לפי החשד, הכתובת מתייחסת לפיגוע הירי בהתנחלות עפרהצילום: יש דין
אמיר תיבון
אמיר תיבון

השליח המיוחד של ממשל טראמפ למזרח התיכון, ג׳ייסון גרינבלט, גינה אתמול (שישי) את התקיפות נגד אזרחים פלסטינים שהתרחשו בגדה המערבית בימים האחרונים. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב גרינבלט כי זו אינה תגובה סבירה לפעולות הטרור שהתבצעו בשבוע האחרון. זאת, לאחר כמה מקרים שבהם אזרחים פלסטינים הותקפו על ידי מתנחלים במקומות שונים בגדה המערבית, בעיקר על ידי השלכת אבנים על רכבים. הציוץ של גרינבלט:

גרינבלט כתב כי למרות שהפיגועים שהתרחשו השבוע בלתי מקובלים, הם אינם מענקים לגיטימציה לאלימות נגד אזרחים פלסטינים. "לזרוק אבנים על מכוניות שאין להן שום קשר לפיגועים הללו זו לא תגובה לגיטימית", כתב השליח האמריקאי. "אנשים חפים מפשע עשויים להיהרג מכך". 

בתחילת השבוע גינה גרינבלט מודעות שנתלו ברחבי הגדה המערבית על ידי פעילי ימין קיצוני בקריאה להתנקש בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. גרינבלט אמר כי הוא מגנה את המודעות הללו "בדיוק כפי שאני מגנה הסתה בצד הפלסטיני" והבהיר כי על שני הצדדים לקדם שיח של שלום ולא של אלימות.

ממשל ארה"ב כמעט ואינו מגנה פעולות ישראל או הצהרות מצדה מאז נבחר דונלד טראמפ. גרינבלט ובכירים אחרים בממשל טראמפ הרבו בשנה האחרונה לתקוף את הרשות הפלסטינית ואת עבאס בטענה שהרשות מעודדת הסתה נגד ישראל ואינה מגנה מספיק בתקיפות מעשי טרור. תגובתו של גרינבלט אמש לאלימות המתנחלים בגדה המערבית הינה מקרה חריג שבו בכיר בממשל טראמפ מתייחס ישירות לאלימות של אזרחים ישראלים נגד פלסטינים.

בליל שלישי רוססו כתובות נאצה על כלי רכב ונוקבו צמיגים בעיירה הפלסטינית ביתין שמצפון לרמאללה. מצלמות אבטחה הממוקמות באחד הבתים בעיירה תיעדו שלושה רעולי פנים מגיעים למקום ומבצעים את המעשים. המשטרה פתחה בחקירה בחשד לפשע שנאה. בנוסף, בימים האחרונים דיווחו תושבים פלסטינים וסהר האדום על עשרות תקריות השלכת אבנים ברחבי הגדה. צה"ל לא אישר או הכחיש את הדיווחים. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ