נתניהו יצא בסוף החודש לביקור של חמישה ימים בברזיל לרגל השבעת הנשיא

רה"מ מבקש לקדם את העברת שגרירות ברזיל לירושלים, על רקע הדיווחים שלפיהם ז'איר בולסונרו שוקל לסגת מהצעד. הנסיעה תתקיים בתקופה שנתניהו, המכהן גם כשר הביטחון, הגדיר כ"רגישה ביטחונית"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו בכנס של שגרירי אמריקה הלטינית, אסיה ואפריקה בישראל, אתמול
נתניהו בכנס של שגרירי אמריקה הלטינית, אסיה ואפריקה בישראל, אתמולצילום: קובי גדעון/לע"מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

לשכת ראש הממשלה, שר החוץ ושר הביטחון, בנימין נתניהו, הודיעה הערב (שני) כי הוא יצא ב-27 בדצמבר בשעות הערב לברזיל, לטקס ההשבעה של הנשיא ז'איר בולסונרו. נתניהו צפוי לשוב לישראל ב-2 בינואר, בשעות הבוקר.

בולסונרו, מנהיג הימין הקיצוני בברזיל שבה פועל לובי נוצרי-אוונגליסטי חזק, הביע בעבר נכונות להעביר את שגרירות ארצו בישראל לירושלים. עם זאת, באחרונה דיווחו כלי תקשורת במדינה כי הוא נתון ללחצים מצד העולם הערבי. לפיכך, עשוי בולסונרו לבחור להכיר בירושלים כבירת ישראל מבלי להעביר אליה את השגרירות, או להכיר רק בחלקה המערבי של העיר כבירה, כפי שעשתה באחרונה אוסטרליה.

לפי ההערכות, נתניהו מתכוון לנסוע להשבעה, בין היתר, כדי לוודא שהעברת השגרירות תצא לפועל. עד כה העבירו רק ארה"ב וגואטמלה את שגרירויותיהן. פרגוואי, שהודיעה כי תעשה זאת, חזרה בה בהמשך, מה שהוביל למשבר דיפלומטי חריף בינה לבין ישראל.  

בולסונרו וסגנו המיועד, המילטון מוראו, בשבוע שעבר
בולסונרו וסגנו המיועד, המילטון מוראו, בשבוע שעברצילום: אווריסטו סה/אי-אף-פי

נתניהו צפוי לנסוע לברזיל בתקופה שהוא עצמו הגדיר כ"רגישה ביטחונית", כשנימק את כוונתו להשאיר בידיו את תיק הביטחון. את תיק החוץ, שגם בו הוא מחזיק, הבטיח ראש הממשלה למסור לשר אחר עד סוף ינואר 2019. באחרונה דווח כי בלשכת נתניהו הצדיקו רכישת מטוס בשבילו בכך שאמצעי הקשר במטוס הקיים ישנים ובעייתיים. מכך משתמע כי בטיסה הארוכה לברזיל יתקשה ראש הממשלה ושר הביטחון לתקשר עם הארץ.

תגובות