נתניהו מתווך בין הונדורס לארה"ב בתמורה לקידום העברת השגרירות לירושלים

לדברי גורם מדיני בכיר בפגישה משולשת דנו נתניהו, נשיא הונדורס ומזכיר המדינה האמריקני בקידום פתיחת השגרירויות, אך לא נקבע לוח זמנים. על פגישת נתניהו ופומפאו אמר כי "היו לו שמונה בקשות ממנו, ושבע התקבלו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו והרננדס, אתמול

גורם מדיני בכיר במטוסו של ראש הממשלה אמר בשיחה עם כתבים ישראלים כי נשיא הונדורס ביקש מנתניהו סיוע בתיווך מול הממשל בארה"ב, בתמורה להעברת השגרירות לירושלים. "אמרנו לו שאנחנו מוכנים לעזור להם לפתור בעיות", אמר הגורם בטיסה חזרה ארצה מברזיל. לדבריו, בפגישה המשולשת שקיים נתניהו עם הנשיא חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, השלושה אכן דנו בקידום פתיחת שגרירות בירושלים ושגרירות בהונדורס, אך לא נקבע לוח זמנים.

בהודעה שהפיץ משרד החוץ האמריקאי בתום הפגישה נכתב כי "הוסכם על ידי הצדדים לחזק את הקשרים המדיניים ואת שיתוף הפעולה בנושאי פיתוח בהונדורס", במקביל לקידום נושא השגרירויות.

נשיא הונדורס אמר לכתבים שישראל הסכימה גם לפתוח את השוק הישראלי לקפה מהונדורס - תחום הייצוא המרכזי של המדינה. בנוסף לכך ייחתמו הסכמים בתחום החקלאות, מערכות השקייה וחינוך. עוד הוסיף שחיזוק הקשרים יהיה בין היתר בתחום ביטחון הפנים.

נתניהו ופומפאו בברזיליה, אתמולצילום: אבי אוחיון/לע"מ

הפגישה המשולשת התקיימה ימים ספורים בלבד לאחר שהנשיא טראמפ תקף את הונדורס על כך שאינה מסייעת, לטענתו, לצמצום ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב ממדינות מרכז אמריקה. "הונדורס, גואטמלה ואל-סלבדור לא עושות כלום עבור ארצות הברית, אבל הן לוקחות את הכסף שלנו", כתב טראמפ בשבוע שעבר בחשבון הטוויטר שלו. "יש שמועות שגל מהגרים חדש נוצר עכשיו בהונדורס, והממשלה שם לא עושה כלום לגבי זה", הוסיף. הוא איים כי ארה"ב תפסיק לחלוטין את הסיוע הכלכלי שלה להונדורס, גואטמלה ואל-סלבדור ש"מנצלות את ארצות הברית כבר שנים".

טראמפ פרסם ציוצים בנוסח דומה נגד הונדורס לפחות בארבע הזדמנויות אחרות בחודשים האחרונים. רוב הציוצים שלו נגד הונדורס פורסמו בתקופת בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, שבמהלכן ניסה טראמפ למקד את סדר היום הפוליטי בנושא ההגירה הבלתי חוקית. הוא איים מפורשות באחד הציוצים כי "אם נשיא הונדורס לא יפעל להחזרת המהגרים הבלתי חוקיים" לתחומי ארצו, הוא יפסיד את כלל הסיוע הכלכלי של אמריקה.

עוד לפני המשבר התגלעה מתיחות בין ארה"ב להונדורס בשל היחסים המתהדקים של הונדורס עם סין. סגן הנשיא האמריקאי מייק פנס הזהיר את נשיא הונדורס מפני הגישה הרחבה שהמדינה שלו נותנת לסין בפרויקטים כלכליים שונים.

הונדורס וגואטמלה נחשבות לשתיים מן המדינות הידידותיות ביותר לישראל באמריקה הלטינית. במקרה של גואטמלה, ניתן היה לראות בשנה האחרונה סימנים לכך שמערכת היחסים הקרובה של המדינה עם ישראל, ובמיוחד החלטתה להעביר את השגרירות שלה לירושלים, השפיעה על היחסים בין המדינה לבין ממשל טראמפ. כפי שדווח ב"הארץ" בספטמבר, הממשל האמריקאי הפגין יחס של אדישות אל מול השחיתות הגוברת בגואטמלה בחודשים שלאחר העברת השגרירות הגואטמלית לירושלים, וזאת בניגוד לקו של הממשל בחודשים שקדמו להעברת השגרירות, אז הביעו בכירים בממשל תמיכה בגוף חקירה בינלאומי שעוסק במאבק בשחיתות במדינה זו.

במהלך אירועי השבעת נשיא ברזיל הנבחר ז'איר בולסונארו אתמול (שלישי) בברזיליה, פגש נתניהו מלבד למזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו גם את נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' ומנהיגים נוספים.

על פגישתו של נתניהו עם פומפאו אמר הגורם המדיני כי "היו לו שמונה בקשות ממנו, ושבע התקבלו". עם אורבן דן נתניהו בקידום ביקור בישראל של ראשי מדינות וישגראד (הונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה) וכן בשיתופי פעולה ביטחוניים. עם נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה שוחח על קידום טיסות ישירות לישראל דרך אפריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ