חמשת הקטינים שנעצרו חשודים במעורבות ברצח הפלסטינית עאישה אראבי

העצורים לומדים בישיבה בהתנחלות רחלים, וחשודים בעבירות טרור, בהן רצח. לפי החשד, הם יידו אבנים לעבר המכונית שבה נסעה אראבי, ולמחרת תודרכו על ידי פעילים מיצהר כיצד להתמודד עם חקירות שב"כ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד מעצר החשודים בטרור היהודי

חמשת הקטינים שנעצרו באחרונה במעורבות לטרור יהודי חשודים במעורבות ברצח עאישה אראבי, תושבת בידיא ואם לשמונה, באוקטובר האחרון – כך הותר היום (ראשון) לפרסום. מעצרם של חמשת החשודים הוארך עד יום חמישי.

בתחילת השבוע שעבר עצר שב"כ שלושה חשודים בחשד לרצח, ואתמול נעצרו שניים נוספים. שניים אלו נעצרו בשבוע שעבר בהפגנה נגד מעצר השלושה, שוחררו ונעצרו שוב. לא ברור אם החשדות שמיוחסים להם זהים לחשד נגד העצורים הראשונים.

א-ראבי

הישיבה ברחלים סמוכה למקום שבו על פי החשד נזרקה אבן גדולה שפגעה באראבי והרגה אותה. שלושת החשודים הראשונים פגשו אתמול עורך דין לראשונה מאז שנעצרו. עורכי הדין עדכנו כי השלושה אמרו להם כי הכחישו בחקירתם את המיוחס להם. השניים הנוספים טרם פגשו בעורך דין.

לפי הודעת שב"כ, למחרת הפיגוע יצאה קבוצת פעילי ימין בנסיעה מיצהר לישיבה ברחלים כדי לתדרך את הנערים הלומדים שם כיצד להתמודד עם החקירות. שאר פרטי החקירה וזהות החשודים אסורים בפרסום. באופן חריג, שב"כ ציין בהודעתו כי "בימים האחרונים משמיעים גורמים שונים בעלי אינטרס טענות והאשמות קשות כנגד חקירת השב"כ המתנהלת בתיק זה. שירות הביטחון הכללי פועל על פי חוק לסיכול טרור באשר הוא טרור". ההודעה מתייחסת באופן מפורט לכל הטענות שהושמעו נגד שב"כ ומשיבה להן.

מאמצי שב"כ התמקדו בחקירת הישיבה מלכתחילה. עשרות תלמידים ורבם נחקרו, ושניים מהחשודים נעצרו במבנה הישיבה. משפחתם סיפרה כי השניים נעצרו במהלך שיעור לעיני חבריהם והרב.

עורך הדין עדי קידר מארגון חוננו, שמייצג את אחד החשודים, מסר כי "השב"כ מנהל חקירה בשיטת מצליח, עוצרים קטינים, מכניסים אותם למרתפי השב"כ ומנתקים אותם מהעולם. הצליח? מצוין. לא הצליח? מביאים את הקטינים הבאים, אולי יצליח". לדבריו, "הלילה פגשנו את הקטינים לראשונה לאחר שבוע שבו היו מנועי מפגש עם עורך דין. שמענו שם דברים שאף אזרח בישראל אינו היה מוכן שכך יחקרו נערים צעירים במדינת ישראל".

הלווית אראבי בעיירה בידיא שבה התגוררה, באוקטובר האחרוןצילום: ללא קרדיט

קידר סיפר על המפגש עם החשוד שהוא מייצג. "ראיתי ילד מותש, עייף, רצוץ, רעב", אמר. לדבריו, "הילד הזה מבוקר עד לילה אזוק לכסא, ישן על הרצפה, עם בול פגיעה (שירותים ללא אסלה, י"ב). אם זה לא עינויים, אני לא יודע למה צריך לקרוא עינויים".

עורך הדין איתמר בן גביר, שמייצג חשוד נוסף, אמר כי "הוא עבר חקירה לא פשוטה. יריקות, צעקות, קללות. אותי קומם מאוד ההתבטאויות של החוקרים שגבלו בהטרדה מינית, של החפצת נשים, של גסויות כלפי נשים". בן גביר סיפר שאביו של החשוד נחקר, "ואנשי השב"כ ניצלו את הגעתו של האב כדי לומר למרשי 'אבא שלך עצור, תראה מה עשית, אבא שלך נגדך'. ילד שבגיל 16 אומרים לו שאבא שלו נגדו". בן גביר הצביע על בעיות נוספות בחקירה לדבריו, למשל, שהחשוד נחקר בשבת.

במשפחתם של החשודים אמרו כי התלמידים פקדו את הישיבה בקביעות, בניגוד למקרי טרור יהודי קודמים, שבהם היו מעורבים נערים שנשרו מהלימודים. כמה פעילי ימין קיצוני ונערי גבעות אמרו שלא הכירו את שמם קודם לכן, כך שלא נראה שהם חיו מחוץ לחברה המתנחלית, בניגוד לחברי "מחתרת המרד", שחלקם מואשמים ברצח משפחת דומא.

אביו של אחד החשודים אמר כי "המעצר הפתיע אותו מאוד, הוא וחבריו ממש לא קשורים למעשים כאלה, בננו הוא ילד נורמטיבי שלומד בהתמדה, ילד חי, שמח וטוב לב, שלומד במסגרת מסודרת ולא מסתובב בכל מיני קבוצות". בכך התכוון האב כי בנו לא התרועע עם נערי גבעות שגרים במאחזים סביב יצהר ואחרים, ושבכוחות הביטחון מייחסים להם מעורבות בתג מחיר. גם א', אמו של אחד החשודים, אמרה אתמול בהפגנה נגד מעצרם בירושלים כי הוא נהג ללמוד בהתמדה והיה "פותח ספר" גם כשהיה מגיע הביתה.

שב"כ התייחס בהודעתו לטענות שלפיהן הארגון פוגע בזכויות העצורים, ומסר כי "מאז תחילת המעצרים שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה-לגיטימציה לפעילותו. ניסיון זה ראוי לגינוי ולאי-שיתוף פעולה ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו לסיכול טרור באשר הוא טרור, יהודי או פלסטיני, וזאת תחת ערכים ממלכתיים ולמען ביטחון המדינה".

עוד נמסר משב"כ כי "יודגש כי חקירות השב"כ נעשות על פי הוראות החוק והפסיקה, נתונות לפיקוח של הפרקליטות ככל הנדרש ושל בתי המשפט וכך גם ביחס לחקירה זו. העצורים בחקירות השב״כ מקבלים את מלוא הזכויות שלהם הם זכאים לפי החוק. הטענות על מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין, משוללות כל יסוד ומטרתן להסיט את הדיון מהחשדות החמורים בגינם נעצרו לחקירה. במהלך השנה סיכל שירות הביטחון הכללי מאות פיגועי טרור ברחבי יהודה ושומרון בין היתר גם פיגועי טרור יהודי. שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול בנחישות לסיכול טרור באשר הוא טרור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ