חופת מטוס F-15 התנתקה בגובה תשעה ק"מ, הצוות ביצע נחיתת חירום: "לוקח לנחיתה ללא חופה"

החופה התנתקה ללא סימנים מקדימים בטמפרטורה של 45 מעלות מתחת לאפס, הצוות היה בסכנה והצליח לנחות בבסיס סמוך. טיסות האימונים במטוסי F-15 נעצרו עד לסיום התחקיר בחיל האוויר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

מטוס קרב F-15 של חיל האוויר נאלץ לנחות בשבוע שעבר נחיתת חירום לאחר שחופת המטוס התנתקה ממקומה. דובר צה"ל מסר כי צוות המטוס היה בסכנה בזמן התקרית, שהתרחשה בגובה של כ-30 אלף רגל (כתשעה ק"מ) ובטמפרטורה של מינוס 45 מעלות וברוח עזה. מפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין, הורה על עצירת טיסות האימונים במטוסים מסוג F-15 עד לסיום התחקיר.

הצבא פרסם היום את הקלטות הקשר מהתקרית, שבה נשמעות צעקות, ולאחר מכן הטייס, סרן י', אומר בקשר: "לוקח לנחיתה בבסיס הקרוב ללא חופה, תאשרו". לאחר מכן שואל הנווט, סגן ר', את הטייס אם הוא בסדר. "כן, הכל בסדר", השיב הטייס. "אני בסדר", הוסיף הנווט. הטייס התבקש להאט את מהירות הטיסה, ולאחר מכן אמר: "אין לנו בעיה להגיע לבסיס".

מטוס F-15צילום: דובר צה"ל

לא היו סימנים מקדימים לפני התנתקות החופה, שאירעה ביום רביעי האחרון, ואף לא נדלקה נורת אזהרה במטוס. "הטייס, סרן י', והנווט, סגן ר', ניהלו את האירוע בתנאים מורכבים", נמסר מהצבא, "צוות האוויר בהחלטה משותפת, ולאחר שהבינו את משמעות האירוע והעריכו כי יצליחו לנהג את המטוס לעבר נחיתה בטוחה, דיווחו ליחידת הבקרה על האירוע ופנו לבסיס הקרוב לנחיתה". מהצבא נמסר כי הצוות עבר בדיקה רפואית לאחר הנחיתה ונקבע כי מצבם טוב.

צהל משתמש במטוסי F-15 מאז שנות ה-70, אולם הוא נחשב עד היום למטוס מוביל בחיל האוויר. הוא בעל טווח טיסה גדול מזה של ה-F-35, שנחשב מטוס הקרב העתידי של החיל, ובעל יכולת נשיאת פצצות גדולה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ