פרופ' ניר גוב, מיוזמי החרם על אריאל: החוק הוא טעות פטאלית למדינה

פרופ' גוב יזם את העצומה הקוראת להחרים את המרכז האוניברסיטאי "אריאל"; גוב: ישראל תיתפס בעולם כפסאודו-איראן

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

בינואר השנה יזם ניר גוב, פרופ' לפיזיקה כימית במכון ויצמן, עצומה הקוראת להחרים את המרכז האוניברסיטאי "אריאל" שבשומרון. "אנו, אנשי אקדמיה ממגוון תחומים ומכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, מביעים כאן באופן פומבי את התנגדותנו להמשך הכיבוש והקמת התנחלויות", נכתב בפתח העצומה, ויותר מ-200 מרצים ואנשי אקדמיה בכירים חתמו עליה. אם יתקבל "חוק החרם" בכנסת, פרופ' גוב וכל החתומים על העצומה עשויים להיתבע לדין בגין הפגיעה שהסבו למרכז.

נתניהו הכריע: ההצבעה על חוק החרם תתקיים היום כמתוכנן

אתמול בשיחה עם "הארץ" סיפר גוב שההצבעה הקרבה על חוק החרם דווקא הביאה אליו הרבה פניות מאנשים במסדרונות מכון ויצמן ודרך המייל, שהחוק "מדרבן אותם לפעולה עוד יותר אקטיבית. אני מנחש שיהיו עוד ארגונים שייפגעו מהחוק, ואולי ייזמו פעולה משותפת. החשש מאחד את השורות, ויכול להיות שהאמנים ואנשי האקדמיה יתאגדו במחאה".

אם החוק יעבור, זו תהיה "טעות פטאלית מבחינת הכנסת והממשלה", אומר גוב, אך הוא מתקשה להאמין שייאכף במלואו. "זו תהיה מבחינת התדמית העולמית הפיכתה של ישראל למין פסאודו-איראן". גוב משער שחוק החרם יהיה אות מתה בספר החוקים, או לחלופין שייושם באופן סלקטיבי, "על מי שאוהבים לכנות אנשי שמאל קיקיוניים". גם ללא החוק, מעיד גוב, הרבה אנשים נמנעו מלחתום על העצומה מחשש לפגיעה אישית. "באווירה הקיימת כיום אנשים אינם רוצים לבלוט כמזוהים עם האופוזיציה".

אבל גוב, כאמור, גם תולה תקוות בחוק הזה, ליתר דיוק בהקצנה שהוא מבטא. "ההקצנה של הימין מביאה את הדברים כהווייתם ומכריחה את הציבור להיפטר מהעמימות ביחס לסוגיות עקרוניות. קרנות למחקרים מדעיים שאנחנו מקבלים מחו"ל מוגבלים למדינת ישראל בלבד, ואם אסור יהיה לאף אחד להבחין בין ישראל לשטחים הכבושים הקרנות האלה לא יוכלו לתת לנו אגורה. המחיר הכלכלי יהיה קטסטרופלי, ורוב הציבור יעדיף לא להמשיך לאחוז בהתנחלויות ולשקוע איתן למצולות. חברי הכנסת מכריחים אותנו לשים את הקלפים על השולחן - והם יפסידו".


פרופ' ניר גוב. המחיר הכלכלי יהיה קטסטרופלי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ