בצל חקירת רצח הפלסטינית, ריבלין מזהיר מפני "מתקפה חסרת אחריות נגד שב"כ"

נשיא המדינה הוסיף כי השירות "עומד בימים אלה בקו האש". הדברים מגיעים על ביקורת שהוטחה בשב"כ בעקבות מעצר חמשת הצעירים שחשודים במעורבות ברצח הפלסטינית עאישה א-ראבי ■ נתניהו: "אין שום מקום להתקפות על שב"כ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בטקס מינוי שופטים בבית הנשיא, היום

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב היום (שלישי) לביקורת שהוטחה בשירות הביטחון הכללי ורמז בכך לחקירות החשודים במעורבות ברצח פלסטינית מיידוי אבנים. "עלינו להישמר ממתקפה חסרת אחריות על האנשים שתפקידם לשמור ולהגן על בטחון ישראל מאיומים מבית ומחוץ", אמר בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא.

לדברי הנשיא, "זרועות המשפט והביטחון של המדינה הן לנו לגדר, לסכר. בימים אלה, עומד שב"כ בקו האש. אין דמוקרטיה ללא ביקורת. הביקורת, גם על המוסדות החיונים ביותר שלנו, ובראשה הביקורת השיפוטית, כפי שנשמעה בימים האחרונים, היא חומר החיטוי, תנאי יסוד".

שקד, ריבלין וחיות בטקס השבעת השופטים בבית הנשיא, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הוא הוסיף כי שב"כ מופקד על פי חוק על שמירת ביטחון אזרחי המדינה. "אני מכיר את אנשי השירות ויודע כי שלום מדינת ישראל ואזרחיה, הוא הדבר היחידי העומד לנגד עיניהם וכי כך הם פועלים, בהובלתם המקצועית והמרשימה של נדב ארגמן ושל קודמיו", אמר. "אני מבקש מכאן לגבות את משרתי המדינה בזרועות הביטחון כולן ובשב"כ בפרט, שמצילים חיים יום ולילה שגם בזכותם אנחנו וילדינו יכולים לישון בשקט".

הדברים מגיעים על רקע מעצרם של חמישה צעירים שחשודים במעורבות ברצח הפלסטינית עאישה א-ראבי. החקירה לא זכתה לגיבוי מצד ראשי ההתנחלויות, ואיש משרי הממשלה לא גינה את הפיגוע או קרא למצות את הדין עם האחראים. לצד זאת, מתקיימת מחאה נרחבת נגד המעצר והחקירה.

מאוחר יותר היום, לאחר שנלכד המחבל שביצע את הפיגוע בגבעת אסף, שיבח נתניהו את שב"כ, וגינה את ההתקפות כלפיו. "אני משבח על הפעולה הזאת את הימ"מ, את צה"ל, ובראש ובראשונה את שב"כ שהוא ארגון סיכול הטרור הטוב מסוגו בעולם. אנחנו חייבים לו הרבה, הוא עושה את עבודתו במקצועיות ובמסירות. אין שום מקום להתקפות עליו".

שקד: "שברתי את הקונספציה של מערכת המשפט"

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בטקס השבעת השופטים האחרון בתפקידה לקדנציה זו: "שברתי את הקונספציה של מערכת המשפט". לדבריה, "כמדינה שחוותה על בשרה את השלכות הקונספציה, מצופה היה שהחברה הישראלית תפנים את חשיבות הפלורליזם הרעיוני. היינו מצפים, כי קונספציות תהיינה נחלת העבר במדינת ישראל. לצערי, נראה שטרם השתחררנו מהתופעה. היום ארצה לדבר על הקונספציה בעולם המשפט הישראלי".

שקד סקרה את השינויים שהובילו לאקטיביזם השיפוטי של שופט העליון בדימוס אהרון ברק וטענה: "מושגים כמו זכות עמידה וחוסר שפיטות נשטפו בסערת המהפכה. עילת הסבירות התפתחה והתעצמה, והפכה את בית המשפט העליון לממשל על. המהפכה השיפוטית הושלמה באין מפריע".

"במהלך השנים האחרונות כשרת המשפטים הבחנתי בכך שהמיינסטרים בעולם המשפט בישראל איננו מאפשר לערוגות שונות לצמוח בתוכו", אמרה. "כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה. כל יציאה מהתלם, נחשדת בפשיזם. קולות בודדים שהעזו לשאול שאלות – הוקעו כמי שיש להם אג'נדה וכניסתם להיכל נחסמה. בעולם המשפט הישראלי אין מקום לדעה אחרת".

היא הוסיפה כי "המפתיעה מכל, היא העובדה שאלה שתפקידם לבקר מילאו פיהם מים. האקדמיה שתפקידה לאתגר ולשאול – יישרה קו. בתי הספר למשפטים קיבלו כמובן מאליו את החלפת המשפט המפואר שנבנה על ידי דור השופטים הראשון, והחלו ללמד את הפסיקה החדשה שזה מקרוב באה. המשפטנים, שבימים כתיקונם אינם משאירים אבן על אבן, הרכינו ראש והניחו לשיירה לעבור".

שקד סיכמה ואמרה כי "לפני כארבע שנים נבחרתי בשם אג'נדה של שבירת הקונספציה, ואחד מיעדיי בתחילת כהונתי היה להעלות את קרנה של האלטרנטיבה השמרנית בישראל. שבירת הקונספציה חייבת היתה להתחיל במקום בו נולדה. בבית המשפט".

לדברי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, לעתים נשמע על שופטים כי הם מנותקים מרחשי הציבור. "אמירות אלה רחוקות בעיניי מאוד ממציאות הדברים כהווייתה", סברה. "ראשית, אין לומר כי אנו מסוגרים במגדל שן משום שמעשה השפיטה שעליו אנו אמונים גלוי לעין כל על פי עיקרון פומביות הדיון ובהתאם לעקרון זה הדיונים המתקיימים בפנינו פתוחים לקהל הרחב, להוציא מקרים מיוחדים שבהם נדרשת על פי חוק סגירת הדלתיים... טעם נוסף אשר בגינו אין מקום לאמירה כאילו אנו השופטים מסוגרים במגדל שן, נעוץ בכך כי למעשה אנו מצויים במגע יומיומי, ישיר ובלתי אמצעי עם הציבור הישראלי על כל רבדיו".

בדבריה לשופטים החדשים אמרה חיות כי "מחובתו של שופט לפעול ביושר ובהגינות, לשוויון הכל לפני החוק, ותוך הקפדה על התנהגות שיש בה כדי לקיים ואף להגביר את האמון בשיטת המשפט בכלל ובמעשה השפיטה בפרט". 

חיות ציטטה סעיף אשר לדבריה מהווה את אחד מעקרובות היסוד החשובים לשופט: "'שופט לא יגור מפני איש, ולא יושפע במילוי תפקידו על ידי דעת קהל, חשש מפני ביקורת או רצון לשאת חן' - זוהי, אם תרצו, כל תורת העצמאות ואי התלות השיפוטית כולה על רגל אחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ