שב"כ זימן פעילי ימין לשיחת אזהרה במסווה של חקירת משטרה, בניגוד לפסיקת בג"ץ

הפעילים עזבו את תחנת המשטרה לאחר שגילו שמדובר בשיחה עם רכז שב"כ, ולא בחקירה באזהרה. בג"ץ קבע כי הארגון חייב לומר למוזמנים שהם לא חייבים להתייצב לשיחה. שב"כ: הפעילים זומנו כחוק

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת פעילי ימין בירושלים, בשבוע שעבר
יותם ברגר
יותם ברגר

שב"כ זימן בחודש שעבר לשיחת אזהרה שישה פעילים מתנועת הימין "חוזרים להר" בכסות של חקירת משטרה. בכך הפר שב"כ את פסיקת בג"ץ, שקבעה כי הארגון חייב להודיע למוזמנים שאינם חייבים להתייצב לשיחה.

שניים מהפעילים שאלו במפורש את המשטרה אם מדובר בשיחת אזהרה, ונענו שמדובר בחקירה באזהרה, שאליה יש חובה להתייצב. ל"הארץ" נודע כי רק לאחר שהגיעו לתחנה בירושלים ב-19 בדצמבר, גילו השישה כי מדובר בשיחת אזהרה.

0:00
-- : --

"יום אחד אנחנו, שישה חבר'ה, מקבלים זימונים לחקירה", סיפר ל"הארץ" אחד הפעילים, אברהם יצחק גרוסמן בן ה-17. "אנחנו לומדים ביחד אבל חבר'ה ממקומות שונים: מודיעין עילית, ירושלים, אריאל", הוסיף. גרוסמן סיפר כי נציגת המשטרה הבהירה לו בשיחה שהוקלטה שמדובר בזימון לחקירה באזהרה, ולאחר מכן הוא התייעץ עם עורך דינו שהורה לו להתייצב בתחנה.

גרוסמן סיפר כי הוא הראשון מבין השישה שנכנס לחקירה. "הם בדקו אותי עם מגנומטר", שחזר, "אמרתי 'סליחה, חקרו אותי בעבר, אף פעם לא עשו לי מגנומטר לפני חקירה'". לדברי גרוסמן, החוקרים ענו לו: "אמרו לך שזו חקירה? לא בירור?", וגרוסמן סיפר שהשיב: "אמרו לי שזו חקירה ויש לי את זה מוקלט". לדברי גרוסמן, החוקרים הלכו לקצין במקום, ולאחר מכן הוא נכנס לשיחה. "השב"כניק אמר לי 'שלום, אני מהשב"כ, אסור להקליט את השיחה'", סיפר, "אמרתי לו, 'סליחה, אמרו לי שאני מגיע לחקירה. רק חקירה, זו לא שיחת שב"כ, אני רוצה ללכת'. הוא אמר לי, 'אתה יכול ללכת'. קמתי, לקחתי את הדברים שלי, והוא אמר, 'רק תדע, אתה לא מעל החוק'".

יצחק אברהם גרוסמן, פעיל מתנועת הימין "חוזרים להר"צילום: אוליבייה פיטוסי

הפעיל הוסיף כי הזהיר את חבריו לאחר שיצא מהשיחה. "אמרתי לחבר'ה, רמזתי להם שזה של השב"כ", אמר, "העורך דין בדיוק היה בכניסה, איך שאני יצאתי החוצה, השב"כניקים באו לקחת עוד אחד לעשות לו שיחה. נכנס העורך דין, דיבר קצת עם החבר'ה. הם חיכו, חיפשו בתחנה איפה השב"כניק ולא מצאו. הוא (עורך הדין, י"ב) הלך, דיבר עם השוטרים, אמרו, 'אתם באמת יכולים ללכת'".

זימון הפעילים מנוגד לפסיקת בג"ץ מפברואר 2017, שקבעה כללים לזימון פעילים פוליטיים לשיחות אזהרה בשב"כ. המשנה לנשיאה דאז, השופט אליקים רובינשטיין, קבע כי זימון לשיחה כזו יעשה רק בתנאי ש"יובהר למתוחקר כי מדובר בתחקור וולונטרי וכי הוא אינו מחויב להתייצב אליו".

עורך הדין יוסי נדב מארגון חוננו, שייצג את השישה, אמר ל"הארץ" כי "פרקטיקה זו אסורה ופסולה ונועדה להביא אדם בעל כורחו לתשאול שב"כ במסווה של זימון לחקירה, תוך כדי הפחדה פסולה בדמות הפעלת סנקציות בגין אי-התייצבות לחקירה במשטרה".

"הארץ" דיווח בעבר על כמה זימונים לשיחות אזהרה, בניגוד לפסיקת בג"ץ. בין היתר, בספטמבר 2017 זימן שב"כ לפחות שלושה פעילי ימין לשיחות אזהרה בכסות של חקירת משטרה. בנוסף, ביולי האחרון זימן שב"כ פעיל שמאל לשיחת אזהרה מבלי שהבהיר לו כי אינו חייב לבוא.

משב"כ נמסר בתגובה: "בתאריך 10.12.18 עצרה משטרת ישראל 12 פעילים מתנועת 'חוזרים להר', נוכח מעורבותם באותו הערב בעימות אלים עם כוחות הביטחון בעיר העתיקה בירושלים. תוצאותיו של האירוע האלים הובילו להרחקה של חלק מהפעילים משטח העיר העתיקה והר הבית למשך 15 יום, והיתר הורחקו בהחלטה של בית המשפט למשך חמישה ימים. בעקבות אירוע זה, ומידע נוסף בדבר חשד לביצוע עבירה המצויה בתחום טיפולו של שב"כ, זומנו על פי חוק כמה מתוך הפעילים שנעצרו והורחקו, לתחקור בתחנת המשטרה בירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ