ראש השב"כ: ההשקעות הסיניות בישראל עלולות לסכן את ביטחון המדינה

בהרצאה באוניברסיטת תל אביב, ציין ארגמן כי סין מעורבת במיזמי תשתית ובחברות גדולות במשק ואמר כי נדרשת חקיקה שתפקח על פעילותה בישראל. לאחרונה דווח ב"הארץ" כי הממשלה בוחנת חקיקה להידוק הפיקוח על השקעות זרות, בלחץ ארה"ב

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב ארגמן
לוגו הארץ

ראש השב"כ, נדב ארגמן, הזהיר כי ההשקעות הסיניות בישראל עלולות לסכן את ביטחון המדינה - כך דווח הערב (רביעי) בחדשות עשר. לפי הדיווח, בהרצאה באוניברסיטת תל אביב אמר ארגמן כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות, וציין את המעורבות הסינית במיזמי תשתית - כמו נמל חיפה והרכבת הקלה בגוש דן - ובחברות גדולות במשק.

באחרונה דיווח "הארץ" כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיים דיון חריג בהשלכות המעורבות הסינית במיזמי התשתית, וכי בממשלה החלו לבחון חקיקה להידוק הפיקוח על השקעות זרות. זאת על רקע לחצים גוברים מצד ארה"ב, המביעה דאגה מהתהדקות קשרי המסחר והטכנולוגיה בין ישראל לסין. יועצו של דונלד טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, דן בביקורו בישראל גם בחדירתן של חברות התקשורת הסיניות ואווי ו-ZTE לשוק הישראלי.

נתניהו וסגן נשיא סין ואנג צ'ישאן בוועידת החדשנות בירושלים, באוקטוברצילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

הדאגה לנוכח החדירה הסינית לישראל התבטאה בין היתר בביטול עסקת הרכישה של חברת הביטוח הפניקס בידי חברה סינית - החלטה שלה היה שותף ארגמן. גופי ביטחון המליצו לעובדיהם שלא לרכוש טלפונים מתוצרת סינית, ולעתים הדבר אף נאסר עליהם, מחשש שבייג'ינג תעשה בטלפונים שימוש לצרכיה.

ממשל טראמפ רואה בסין מתחרה ואף איום אסטרטגי, ובשל כך לוחצים האמריקאים על ישראל "לבחור צד", תוך שהם מזכירים לבני שיחם הישראלים את הסיוע מוושינגטון ואת שיתוף הפעולה בין המדינות בתחום התעשיות הביטחוניות. בכירים בפנטגון אף הזהירו כי המעורבות הסינית בבניית נמל חיפה עלולה להקשות על המשך שיתוף הפעולה בין צה"ל לבין הצי האמריקאי. בכירים ישראלים שדנו בנושא עם מקביליהם האמריקאים סיפרו כי "הם פשוט התפוצצו עלינו", ותיארו את המסר שחזר בשיחות: "תעשו אצלכם סדר בעניין הסחר עם סין - או שאנחנו נעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ