בריק: "צה"ל מספר סיפורים ומישהו נרדם בשמירה. המדינה הזו חיה על הטיטאניק"

נציב קבילות החיילים הפורש אומר כי צה"ל מקבל 31 מיליארד שקל בשנה, אך לא יודע לנהל אותם: "ללא טיפול בכשל בתרבות הארגונית והפיקודית, נמשיך להידרדר". נתניהו שוקל לבדוק פעם נוספת את טענות בריק על המוכנות למלחמה, שנדחו בצה"ל ובוועדת החוץ והביטחון ■ הריאיון המלא: מחר ב"הארץ"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק בריק, השבוע. "בתוך שנה-שנתיים אנחנו עלולים להגיע לנקודת האל-חזור"
עמוס הראל
עמוס הראל

"קיים כשל חמור מאוד בתרבות הארגונית והפיקודית בצה"ל. זו המחלה הקשה שמולידה את הכשלים, וכל עוד לא נטפל בה - נמשיך להידרדר", כך אומר נציב קבילות החיילים הפורש, האלוף במילואים יצחק בריק, בריאיון ל"הארץ". דבריו מגיעים לאחר שעורר בחודשים האחרונים סערה ציבורית, בעקבות סדרת מכתבים ודו"חות שבהם מתח ביקורת קשה על תפקוד צה"ל ועל מצב המוכנות למלחמה של כוחות היבשה. 

דפוסי הניהול, אומר הנציב, הם הסיבה המרכזית לכשלי הצבא: "כשמסתכלים בזה מזווית כלכלית, צה"ל הוא החברה הגדולה בארץ", הוא אומר. "יש לו תקציב של 31 מיליארד שקל בשנה ומאות אלפי אנשים, כולל חיילי מילואים, מפעילים במסגרתו תשתיות ואמצעי לחימה בשווי של מיליארדים. את כל המשק הזה צריך לנהל, אבל אין ניהול בצבא. הניהול נופל בין הכיסאות".

נתניהו ואיזנקוט בצפון, בחודש שעבר. ראש הממשלה שוקל לבדוק שוב את הטענות של בריק על חוסר הכשירות למלחמהצילום: נמרוד גליקמן

בריק הוסיף כי בכל הנוגע לטיפול בכוח האדם בצה"ל, הצבא נתון ב"משבר הקשה ביותר שאני רואה מאז התגייסתי לשירות סדיר ב-1965". לדבריו, "באכ"א מראים מצגות ואומרים שבממוצע, בין היחידות, המצב בסדר. הם מזכירים לי את הבדיחה על האיש שטובע בבריכה שהעומק הממוצע שלה הוא 40 סנטימטרים". בריק שב והזהיר מפני השלכות התדמית הבינונית של הצבא בעיני קצינים רבים: "יש בצה"ל מח"טים טובים ומג"דים טובים, אבל בין המ"פים ובין הקצינים בתפקידים תומכי הלחימה, רבים בורחים".

לבעיות התפקוד הכושל של הצבא, אומר בריק, יש השלכות רחבות הרבה יותר: "בתוך שנה-שנתיים אנחנו עלולים להגיע לנקודת האל-חזור. המדינה הזו חיה על הטיטאניק", הזהיר. "כולם מאושרים במסעדות ובבתי קפה, ולא רוצים לשמוע בשורות רעות על מצב הצבא. צה"ל מספר סיפורים ומישהו נרדם בשמירה".

בריק ומימינו יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אבי דיכטר, בחודש שעבר. כמה גורמים בצבא ומחוצה לו דחו את טענותיוצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, שוקל לקיים בדיקה נוספת של טענות בריק בדבר העדר המוכנות של כוחות היבשה בצה"ל, ובפרט יחידות המילואים, למלחמה. הרמטכ"ל גדי איזנקוט דחה את טענות בריק בעניין זה. עמדה דומה נקטו שני צוותי בדיקה צבאיים, וכך נקבע גם בתום בדיקה נפרדת שערכה ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון בכנסת, בראשות ח"כ עמר בר לב (העבודה). היום (חמישי) נפגש ראש הממשלה עם שני צוותי הבדיקה הצבאיים כדי לשמוע את מסקנותיהם בנוגע למוכנות צה"ל. 

נתניהו, שנועד עם בריק לפני שבועיים, כינס בנפרד התייעצות של בכירים במערכת הביטחון, שבה השתתפו גם האלופים במילואים יעקב עמידרור ויוחנן לוקר ותא"ל (מיל') יעקב נגל. עמידרור ונגל עמדו בראש המועצה לביטחון לאומי בתקופת נתניהו, ולוקר שימש בעבר מזכירו הצבאי. כעת מבקש ראש הממשלה לבדוק אפשרות שהשלושה יקיימו בדיקה משלהם בסוגיה.

הריאיון המלא עם נציב קבילות החיילים יתפרסם מחר ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ