צה"ל: איתרנו את כל מנהרות חיזבאללה בשטח ישראל, מבצע "מגן צפוני" הסתיים

דובר צה"ל אמר הבוקר כי לפי הידוע בשלב זה, "אין איום תת-קרקעי שחוצה לשטח ישראל מתוך לבנון". הוא ציין כי עם איתור המנהרה השישית, שאותה הגדיר "הגדולה והמשמעותית ביותר", האיום הוסר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל בגבול לבנון, בחודש שעבר
חיילי צה"ל בגבול לבנון, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הודיע הבוקר (ראשון) כי צה"ל סיים את מבצע "מגן צפוני" לאיתור והרס מנהרות חיזבאללה החוצות לשטח ישראל. מנליס ציין כי עם איתור המנהרה השישית החוצה לשטח ישראל, "איום המנהרות הוסר לעת הזו". 

"בשלב זה אנחנו יודעים להגיד על ידי פעולות גלויות וסמויות שאין איום תת-קרקעי שחוצה לשטח ישראל מתוך לבנון", אמר מנליס בתדרוך לכתבים הצבאיים. הוא הוסיף כי המנהרה  השישית שאיתר אתמול הצבא היא "הגדולה והמשמעותית ביותר" מתחילת המבצע וכי כעת הצבא פועל להרוס אותה.

כוחות צה"ל בפעילות בגבול לבנון, בתמונות שהפיץ היום הצבאצילום: דובר צה"ל

מנליס אמר כי זוהי מנהרה מתקדמת מאוד באורך מאות מטרים מהכפר ראמיה בלבנון, אשר אורכה בתוך שטח ישראל עשרות מטרים. לדבריו, "יש בה מסילות לשינוע ציוד ופסולת, תאורה ומדרגות לכניסה לשטח ישראל. נבנו מדרגות מסודרות. זו מנהרה שהושקעו בה משאבים רבים". עם זאת, לפי דובר צה"ל, המנהרה לא השלימה מוכנות מבצעית. 

לצד ההצהרה על סיום המבצע, מנליס ציין כי ישנו מידע מודיעיני על מנהרות נוספות אשר אינן חוצות לשטח ישראל והבהיר כי צה"ל ממשיך בעבודות להקמת המכשול בגבול וכן ממשיך לאתר פעילות של חיזבאללה באזור.

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממערכת הביטחון להודיע על סיום המבצע אך להמשיך את חיפוש ונטרול האיומים כחלק מהפעילות השוטפת - כך לפי גורמים שהיו מעורבים בדיונים בנושא. ואולם, גורמים בכירים במערכת הביטחון סברו אז כי לא נכון יהיה לפעול לאיתור המנהרות כחלק מבט"ש (ביטחון שוטף), אלא להמשיך במאמץ למצות עד תום את המשאבים והזמן הדרושים לסיום הטיפול באיום המנהרות. אחד הגורמים אמר אז כי הגדרת איתור המנהרות כמבצע חיונית להקצאת המשאבים והתגייסות המערכת לטובת הפעילות.

חיילי צה"ל בגבול לבנוןצילום: דובר צה"ל

גורמים שמעורים בפרטים אמרו כי בקשת נתניהו לסיים את המבצע נובעת מתפיסה שמתיחות ביטחונית בצפון אינה מועילה לו לקראת הבחירות. מנגד, מסגור המבצע - שהוגדר כאחד הרגישים ביותר עבור ביטחון ישראל - כהצלחה עשוי להיות נכס אלקטורלי עבור נתניהו ומפלגתו.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ