ישראל מנעה את כניסתו של פעיל שמאל בריטי בפעם השנייה מאז 2014

תקופת ההרחקה של גארי ספדינג הסתיימה, אך רשות האוכלוסין מנעה את כניסתו שוב בטענה שהיה עליו לתאם את הגעתו לארץ. לדבריו, הוא פנה לשגרירות בנושא ונותר ללא מענה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדת ביקורת גבולות בשדה התעופה בן-גוריון, ב-2017
נעה לנדאו
נעה לנדאו

רשות האוכלוסין וההגירה מנעה היום (שני) את כניסתו לישראל של פעיל השמאל הבריטי גארי ספדינג (Gary Spedding) – לאחר שכניסתו נמנעה כבר לפני חמש שנים ועל אף שתקופת ההרחקה שלו הסתיימה. ספדינג, בן 28 מלונדון, הוחזק במשך כחמש שעות בנתב"ג ובסופן נשלח בחזרה לארצו. מרשות האוכלוסין נמסר שהיה עליו לעדכן מראש לפני הגעתו, אבל הוא לא עשה כן.

בשנת 2014 נמנעה כניסתו על ידי רשות האוכלוסין בעילה של "חשש להפרת הסדר הציבורי". לפי חומרים שהגישה אז המדינה לבית הדין לערעורים בעניינו, נמנעה כניסתו בשל חשד כי התכוון להשתתף בפעילות פוליטית בשטחים, ובהתאם למידע ממשרד החוץ שלפיו היה ממארגני הפגנה בבלפסט נגד מרצה ישראלי, שבמהלכה הופעלה אלימות וכן בגלל הפרה של תנאי אשרת כניסה קודמת שניתנה לו. ברשות אף טענו כי שיקר במעבר הגבול לגבי סיבות הגעתו. הוא הורחק מישראל למשך עשר שנים, אולם בית הדין לעררים הפחית לבסוף את תקופת ההרחקה לחמש שנים שהסתיימו השנה ולכן ביקש להיכנס שוב לישראל.

ברשות האוכלוסין אמרו היום כי כניסתו סורבה שוב משום שהגיע ללא אישור מקדים לביקורו משגרירות ישראל בלונדון, כפי שנדרש לעשות בפעם הקודמת שגורש מישראל. אולם, לדבריו ולדברי עורכת דינו גבי לסקי הוא פנה לשגרירות פעמים רבות, ואף לשגריר עצמו בסיוע חבר פרלמנט בריטי, אך לא נענה.

ספדינג אמר ל"הארץ" כי ביקש לפגוש בארץ חברים ופעילי שלום ישראלים ופלסטינים. "אני מאוכזב שאחרי שתמו כבר חמש שנות ההרחקה אני שוב מסורב כניסה על ידי הרשויות בישראל ונמנעת ממני היכולת לבצע פעילות דמוקרטית לגיטימית. המעורבות שלי בסכסוך הישראלי-פלסטיני תמיד היתה מתוך דאגה כנה לצדק וזכויות אדם בשני הצדדים".

האקטיביסט הבריטי הוסיף כי הוא לא מקדם מחאות BDS נגד ישראל ואינו חבר בתנועה – ומנגד הוא פעיל בולט נגד אנטישמיות, בין היתר בשמאל הבריטי. על הטענות שלפיהן היה מעורב לכאורה בארגון הפגנה אלימה נגד מרצה ישראלי, הציג ספדינג מכתב מהאוניברסיטה שבו נכתב במפורש כי לא היה לו קשר לאלימות אז.

לפני התקרית ב-2014 ביקר בישראל ארבע פעמים בלי בעיות מיוחדות. בפעם שבה סורבה כניסתו לקחו אנשי רשות האוכלוסין את הטלפון הנייד שלו, הוציאו עדויות לטענתם לכך שהוא משקר לגבי מטרות ביקורו. בין היתר כתבו בדו"ח התשאול שהוצג גם כן בערעור כי באחת התגובות להודעתו בפייסבוק על נסיעתו לישראל, הגיב חבר בשאלה האם יגיע לבילעין, ועל כך ספדינג לא ענה.

טענה אחרת היתה שבין ההתכתבויות נמצאה אמירה אנטישמית. מדובר בהתכתבות עם חבר שבה כתב ספדינג בהלצה כי הוא "מצפה להרפתקה האנטישמית שלנו". הוא כתב את הדברים כיוון שימים קודם ימנים ברשת האשימו אותו כי הוא אנטישמי ולכן התלוצץ עם חברו, אך נציגי המדינה בגבול סברו שזו ראיה נגדו.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "מדובר בנוסע, אזרח אנגליה, שנחת בישראל לאחר שבעבר סורבה כניסתו לארץ משלל סיבות. בעקבות הסירוב דאז, נקבע כי עליו להסדיר הגעתו בטרם ההגעה לישראל. הנוסע נחת בישראל והציב עובדה בפני הרשויות. אי לכך הוחלט על סירוב כניסתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ