אביב כוכבי מונה לרמטכ"ל ה-22: "מתחייב להעמיד צבא קטלני, יעיל וחדשני"

כוכבי הועלה לדרגת רב-אלוף בטקס בנוכחותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט ■ נתניהו: "איננו מחפשים מלחמות מיותרות, אבל במלחמות נחוצות תידרש מאיתנו נכונות הקרבה" ■ איזנקוט על הביקורת: "אני משאיר אחריי צבא כשיר, מוכן ועוצמתי"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעיית הרמטכ"ל יעל מעניקים את הדרגות לכוכבי בקריה
יניב קובוביץ

אביב כוכבי מונה הבוקר (שלישי) לראש המטה הכללי של צה"ל והחליף בתפקידו את רא"ל גדי איזנקוט. כוכבי הועלה בדרגה בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס שנערך בקריה בתל אביב, בנוכחותו של איזנקוט. "אני נוטל עלי את התפקיד ביראת קודש, ורואה בו זכות", אמר כוכבי. "זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להוריי שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים".

"חיילים ומפקדים, צה"ל הוא ביתי הנוסף", אמר. "אני אוהב את הארגון ואת חייליו, ומתכוון להנהיגו ביחד עם המטה הכללי, ובשיתוף כלל הדרגים, מתוך הכרה בעוצמת האנשים. כל חייל וחיילת הם נכס יקר שקיבלנו למשמרת, והדאגה למשרתים היא צו. כמוה,  זיכרון הנופלים, חיזוק המשפחות השכולות – והפצועים, והמחויבות להשבת הנעדרים".

״עכשיו, בתורי, משקבלתי עליי את האחריות להובלת הצבא, אני מתחייב להקדיש את כל מרצי, בגישה ביקורתית ותובענית, לחיזוק קיר המגן, ולהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד, כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב, והעמדת צבא קטלני, יעיל וחדשני, השומר על ייעודו וייחודו", הוסיף הרמטכ"ל הנכנס. "כמו כל חייל במעמד השבועה התחייבתי בזמנו גם אני, ‘להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת'. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיני אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

ראש הממשלה התייחס בנאומו למאבק נגד התחמשות איראן בנשק גרעיני. "היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, חשפנו זאת עם הוצאת ארכיון הגרעין הסודי. עשינו את בפעולת הגנת ישראל גם על ידי שיבוש ההצטיידות וניסיונות ההצטיידות של חיזבאללה. אז אני מייעץ להם (לכוחות האיראניים בסוריה, י"ק) לצאת משם מהר כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו כפי שהבטחנו, ללא מורא וללא הפסקה. כל פעולות בניין הכוח שלנו בשנים האחרונות מכוונות לחיזוק המוכנות של צה"ל להשגת מטרה אחת – ניצחון במלחמה. וככל שאנו חזקים יותר, כך אנו מגדילים את הסיכוי לשלום".

נתניהו, איזנקוט וכוכבי בטקס חילופי הרמטכ"ל בקריה, היוםצילום: מוטי מילרוד

"איננו מחפשים מלחמות מיותרות, אבל במלחמות נחוצות תידרש מאיתנו נכונות הקרבה", המשיך נתניהו. "אחזור, לסיום, על מה שאמרתי כאן שלשום (בטקס הפרידה מאיזנקוט): אם נהיה נכונים להגן על מדינתנו בכל מאודנו ייתכן שלא נידרש למערכה כוללת, ואם נידרש – צהל יעמוד באתגר. אזרחי ישראל יעמוד באתגר, מאוחדים ומלוכדים בשעת מבחן, ויחד נבטיח את נצח ישראל".

בנאום הפרידה שלו התייחס איזנקוט למוכנות הצבא למלחמה, וזאת לאור הביקורת שהטיח מבקר צה"ל יצחק בריק בנושא. "לאורך שירותי ראיתי בחובה זו אחריות למלא משימות רבות ולעשות כל מאמץ להחזיר את חייליי הביתה בשלום. מתוך אחריות זו הצבתי את יעדיי הראשונים כרמטכ"ל ולאורה אני מביט בצבא שאותו אני משאיר אחריי – צבא כשיר, מוכן ועוצמתי שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות, צבא שיזם והפעיל כוח בארבע חזיתות ושהוכיח כי בעבורו החתירה לניצחון היא ערך עליון".

נתניהו ואיזנקוט בטקס חילופי הרמטכ"ל בקריה, השבועצילום: מוטי מילרוד

איזנקוט הוסיף כי "כצבא עם המרכיב את שורותיו מכל גווניה של החברה – עלינו לשמר מעל לכול את מקומו במרכז הממלכתיות וההסכמה הלאומית. בעשייה חסרת פניות הוכחנו כי צה''ל ראוי לאמון הציבור". לדבריו, "רק מי שראה את החיבור שבין הפעילות בשטח לתהליכי התכנון, רק מי שהיה עד לעוצמה שהופעל בכל לילה לעומת השקט שאליו קמו אזרחי ישראל בכל בוקר – יוכל להעיד על המוכנות למלחמה ועל כוח ההרתעה של צה"ל".

"בארבע השנים האחרונות רשם צה"ל הישגים ראויים לציון, ביצע אלפי פעולות של הפעלת כוח עוצמתית ומדויקת – וקיבע את מעמדו בעיני אויביו כצבא מתוחכם, מפתיע ויצירתי", הוסיף הרמטכ"ל היוצא. "הישגים אלו הושגו לא בדברי רהב אלא בצניעות, בחשיבה מעמיקה, בתכנון מוקפד ובביצוע מקצועי תוך הטלת ספק ושיפור תמידי. העשייה הביטחונית אינה מתכנסת תמיד לכותרת בת שמונה מלים".

נתניהו בטקס חילופי הרמטכ"ל בקריה, היוםצילום: מוטי מילרוד

מוקדם יותר בירך ראש שב"כ נדב ארגמן את כוכבי. "אני מכיר את אביב שנים ארוכות. שיתפנו פעולה ואני חושב שהוא יהיה רמטכ"ל מצוין. אנחנו מכירים מהתקופה שהוא היה ראש אמ"ן ומפקד אוגדת עזה. הוא איש מוכשר מאוד ואני בטוח שהוא יהיה רמטכ"ל מצוין".

בהמשך היום יגיע כוכבי לביקור בהיכל הזיכרון במוזיאון יד ושם, יבקר בכותל המערבי ויתארח לארוחת צהריים במשכן נשיא המדינה ראובן ריבלין עם רעייתו יעל. בשעה 14:45 ייערך משמר הכבוד לרמטכ"ל הנכנס, ולאחר מכן תיערך הרמת כוסית ומשמר כבוד לרמטכ"ל היוצא.

ביום ראשון נערך טקס הפרידה הממלכתי מגדי איזנקוט במעמד הנשיא ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. איזנקוט פרסם מוקדם יותר היום את אגרת הפרידה שלו מקציני צה"ל וחייליו. "בשעה זו שבה אני מסיים את תפקידי ומעבירו ביד בוטחת למשמרתו של חברי, רב אלוף אביב כוכבי, מבקש אני להיפרד מכם", כתב. "לו רק יכולתי לעבור בכל בסיס ומוצב; בכל שטח אימונים ורחבת מסדרים – הייתי מביט בכם בגאווה; הייתי לוחץ כל יד, טופח על כל שכם ומודה לכולכם על המסירות שבה פעלתם בצבא שבראשו היתה לי הזכות לעמוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ