נתניהו יבקר בצ'אד בתחילת השבוע ויחדש את היחסים עמה

ראש הממשלה ייצא במוצאי שבת לביקור בן יממה בבירה נג'מנה, בביקור ראשון בצ'אד של מנהיג ישראלי מאז הקמתה. בנובמבר ביקר הנשיא אידאיס דבי בישראל, אחרי נתק של 46 שנים בין המדינות

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צ'אד, נתניהו ורעייתו במעון ראש הממשלה, בנובמבר
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא במוצאי שבת לביקור רשמי ראשון בצ'אד, שהיחסים עמה נותקו ב-1972. הביקור במדינה האפריקאית, שיארוך פחות מ-24 שעות, יכלול חידוש של היחסים בין המדינות באופן רשמי אחרי 46 שנות נתק.

בנובמבר ביקר נשיא צ'אד אידריס דבי בישראל, ונפגש עם נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין. דבי אמר אז כי הוא שמח להגיע לביקור רשמי בישראל, והוסיף כי "הניתוק הדיפלומטי משנות השבעים לא מנע יחסים טובים בינינו שנמשכו כל העת". עוד ציין כי "יש לנו מאבק משותף ברעה החולה של המאה הזו שזה הטרור. האנושות צריכה להיפטר מהדבר הזה. שיתוף הפעולה במובן הזה הוא תרופה לכך".

צ'אד נמצאת בצפון-מרכז אפריקה, וגובלת בלוב, סודאן, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קמרון, ניגריה וניז'ר. היא אחת מ-30 המדינות העניות בעולם, אך בשל מיקומה, היא היתה יעד לפליטים שברחו מעימותים במדינות הסמוכות, בעיקר מסודאן והרפובליקה המרכז אפריקאית.

המדינה בעלת הכנסה לנפש של 2,400 דולר במונחי שווי כוח קנייה. אוכלוסייתה מונה 15.8 מיליון נפש, ומפוצלת בין קבוצות אתניות רבות, עם רוב מוסלמי של 52%. 60% מהכנסת המדינה מייצוא מקורם בנפט והיתר מגיע מחקלאות. ממשלתה, היושבת בבירה נג'מנה, סובלת ממצוקת מימון, והכלכלה סובלת ממשבר והתוצר שלה הצטמצם בשנתיים האחרונות בשיעור של 3% ו-6% בהתאמה, לפי נתוני CIA Factbook.

לפי דיווחים זרים, בשנות ה-80 ישראל סיפקה נשק לכוחות הביטחון של דיקטטור צ'אד לשעבר, היסנה האברה, שנידון לאחרונה למאסר עולם בגין פשעים נגד האנושות. לפי אמנסטי, שלטונות צ'אד מונעים התאספויות בלתי אלימות ועוצרים מגיני זכויות אדם, פעילים ועיתונאים. בנוסף, הממשלה הטילה מגבלות קשות על חופש ההתארגנות, והפכה את חלק מההתארגנויות האזרחיות לפליליות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ