לראשונה מאז ניתוק היחסים - נתניהו יבקר היום בצ'אד

ראש הממשלה צפוי להודיע בביקור על חידוש היחסים בין שתי המדינות. ח"כ תמר זנדברג קראה לחשוף את הלו"ז המלא של הביקור "כדי לוודא שלא נסגרות שם עסקאות נשק מפוקפקות"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ודבי בירושלים, לפני כחודשיים
נעה לנדאו

לראשונה מאז נותקו היחסים הדיפלומטיים ב-1972 - יצא הלילה (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור רשמי בצ'אד, שם הוא צפוי להכריז על חידוש היחסים בין שתי המדינות.

לפני צאתו אמר נתניהו לעיתונאים: "אני יוצא עכשיו לפריצה היסטורית, פריצת דרך ענקית בצ'אד, מדינה מוסלמית ענקית שגובלת בלוב וסודאן. זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי". ראש הממשלה הוסיף: "יהיו בשורות גדולות. אני יכול לספר שזה מאוד מטריד, ואפילו מעלה זעם אצל איראן והפלסטינים. הם מנסים למנוע זאת הם לא הצליחו. וגם אני מבטיח שיהיו עוד (ביקורים)".

מטוסו של נתניהו צפוי לנחות בבירת צ'אד נג'מנה בשעות הבוקר, לביקור שיימשך פחות מ-24 שעות. הוא ייפגש עם הנשיא אידריס דבי בארמון הנשיאות, לאחר מכן יישאו השניים הצהרות לתקשורת שבמוקדן חידוש היחסים, יסעד ארוחת צהריים עם הנשיא ולאחריה ימריא חזרה לישראל.

בנובמבר האחרון ביקר דבי בישראל ונפגש עם נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין. נשיא צ'אד אמר אז כי "הניתוק הדיפלומטי משנות השבעים לא מנע יחסים טובים בינינו שנמשכו כל העת". עוד ציין כי "יש לנו מאבק משותף ברעה החולה של המאה הזו, שזה הטרור. האנושות צריכה להיפטר מהדבר הזה. שיתוף הפעולה במובן הזה הוא תרופה לכך". במסיבת העיתונאים עמו אמר אז נתניהו כי "דיברנו על השינויים כלפי ישראל בעולם הערבי. כפי שעשיתי בביקורי בעומאן, ויהיו עוד ביקורים כאלה במדינות ערביות בקרוב מאוד". עם זאת, הוסיף דבי בביקורו: "מובן שחידוש היחסים הדיפלומטיים לא יכול להעלים את הבעיה הפלסטינית. אני עצמי הצהרתי כבר לא פעם באו"ם שמדינתי מייחלת לתהליך שלום בין ישראל לפלסטינים".

צ'אד, שבצפון-מרכז אפריקה, היא אחת מ-30 המדינות העניות בעולם. בשל מיקומה גם היתה יעד לפליטים שברחו מעימותים במדינות הסמוכות, בעיקר מסודאן ומהרפובליקה המרכז אפריקאית. אוכלוסייתה המונה 15.8 מיליון נפש מורכבת מקבוצות אתניות רבות – עם רוב מוסלמי של 52%. 60% מהכנסות המדינה מייצוא מקורם בנפט, והיתר – מחקלאות.

לפני ביקורו של דבי בישראל, אמרו מקורות בצ'אד לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא יתמקד בסוגיות ביטחוניות – לאחר שישראל סיפקה בשנה שעברה לצ'אד נשק וציוד כדי לסייע במלחמה נגד המורדים בצפון צ'אד. הנשיא דבי עצמו השיב אז לשאלת "הארץ" בעת שסייר בדרום כי "ישראל היא בעלת ברית במאבק נגד הטרור" ולא הכחיש את עסקאות הנשק.

לפי דיווחים זרים, בשנות השמונים סיפקה ישראל נשק רב לכוחות הביטחון של שליטה הרודן של צ'אד, היסנה האברה, שנידון לאחרונה למאסר עולם בגין פשעים נגד האנושות. לפי אמנסטי, שלטונות צ'אד הנוכחיים מונעים התאספויות בלתי אלימות ועוצרים מגיני זכויות אדם, פעילים ועיתונאים. בנוסף, הממשלה הטילה מגבלות קשות על חופש ההתארגנות, והפכה חלק מההתארגנויות האזרחיות לפליליות.

הנשיא דבי שולט בצ'אד משנת 1990, וב-2005 שינה את החוקה כדי שיוּתר לו להיבחר לכהונה שלישית. משקיפים בינלאומיים טענו כי מערכות הבחירות שבהן ניצח סבלו מאי-סדרים רבים. בסוף אפריל האחרון שוב אישר הפרלמנט שינוי בחוקה, שמרחיב את סמכויותיו של דבי ואִפשר לו להשאר בתפקידו עד 2033. מפלגות האופוזיציה החרימו את ההצבעה, שביטלה את תפקיד ראש הממשלה והפכה את השלטון לנשיאותי, מתוך כוונה להקים במדינה מונרכיה.

ביולי 2016 ביקר מנכ"ל משרד החוץ דאז דורי גולד בצ'אד, כחלק מהמאמצים לשפר את היחסים בין המדינות. נאמר לו אז שהיחסים נותקו בשל לחץ שהפעילה לוב על הממשל בצ'אד, לחץ שהפך ללא רלוונטי עם הפלת משטר קדאפי ב-2011.

יושבת ראש מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, אמרה כי תפנה למשרד ראש הממשלה כדי לחשוף את הלו"ז המלא של הביקור ורשימת המשתתפים על מנת "לוודא שלא נסגרות שם עסקאות מכירת נשק מפוקפקות". לדבריה, "חשוב להרחיב ולפתח את יחסי החוץ אבל חשוב גם לבחון עם מי ובאיזה מחיר. נתניהו מתרחק באופן שיטתי מהדמוקרטיות הליברליות ומבסס יחסים עם דיקטטורים שאחראים על רדיפת להט"ב ומעצר עיתונאים. רבות ממערכות היחסים האלה מתבססות על סחר בנשק", הבהירה זנדברג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ