סוריה: סיכלנו תקיפה של ישראל; צה"ל: כיפת ברזל יירטה שיגור לרמת הגולן

הטיל לא חדר לשטח ישראל ■ מוקדם יותר הודיעה סוריה כי מערכות ההגנה האווירית שלה סיכלו תקיפה ישראלית בדרום המדינה ■ נתניהו: נפגע בהתבססות האיראנית בסוריה ובכל מי שינסה לפגוע בנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שובלי כיפת ברזל בשמי החרמון, היום
שובלי כיפת ברזל בשמי החרמון, היוםצילום: נתנאל אריאל

צה"ל הודיע היום (ראשון) כי מערכת כיפת ברזל יירטה שיגור שבוצע מסוריה לעבר צפון רמת הגולן. הטיל לא חדר לשטח ישראל. קודם לכן הודיעה סוריה שסיכלה תקיפה ישראלית בדרום המדינה. לפי מרכז הבקרה להגנה לאומית ברוסיה, התקיפה הישראלית שסוכלה כוונה לשדה תעופה בדרום-מערב דמשק. לפי סוכנות הידיעות הרוסית הרשמית, בתקיפה הישראלית לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבקר היום בצ'אד, הגיב ליירוט ולטענות כי ישראל תקפה בסוריה. "יש לנו מדיניות קבועה, לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה, ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו", דברי נתניהו, "המדיניות הזאת לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד".

יירוט כיפת ברזל בשמי הגולן

מקור מצבא סוריה אמר לסוכנות הידיעות סאנא כי "מערכות ההגנה האווירית שלנו סיכלו תקיפה אווירית של ישראל ומנעו ממנה להשיג את מטרותיה". הגורם לא הוסיף פרטים נוספים.

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי ירי הרקטה לגולן היה תגובה לתקיפה שהתרחשה כמה דקות קודם לכן באזור דמשק. בצה"ל מתחקרים כעת את האירוע. בפעמים הקודמות שבהן בוצע ירי-תגובה לעבר ישראל, צה"ל הגיב בירי ליעדים סוריים צבאיים או בתקיפות של מערכות הגנה אווירית. בזמן התקיפה היה הרמטכ"ל אביב כוכבי באזור הרמה, ובהמשך שב לקריה בתל אביב.

טילי כיפת ברזל בשמי החרמון, היוםצילום: נתנאל אריאל

אחד המבקרים שהגיעו היום לאתר החרמון, נתנאל אריאל, סיפר: "האתר מלא באלפי אנשים. פתאום ראינו את שני הטילים (של כיפת ברזל) יוצאים ועפים. בחרמון בינתיים ממשיכים כרגיל. אין התרגשות מיוחדת באתר וכולם ממשיכים לבלות".

פרטים על התקיפות הישראליות בסוריה, שבעבר לא קיבלו אישור רשמי, החלו להתבהר בחודשים האחרונים - ובמיוחד עם סיום כהונתו של הרמטכ"ל הקודם גדי איזנקוט. לפי איזנקוט, ישראל תקפה אלפי מטרות בצפון בלי לקבל אחריות, ואיראן ספגה הפסד צורב בנסיונותיה להתבסס בסוריה. בהמשך נתניהו כי צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה ואישר תקיפה שהתרחשה לפני כשבוע.

סוכנות הידיעות הרשמית דיווחה לפני כשבוע שמטוסי קרב ישראליים תקפו כמה יעדים באזור דמשק. לפי הסוכנות, בין היעדים שהותקפו היה מחסן בשדה התעופה הבינלאומי בבירה, ולפי דיווחים נוספים נפגעו גם יעדים איראניים באזור העיר.

מקור בצבא סוריה אמר לסוכנות הידיעות כי המטוסים הגיחו מאזור אצבע הגליל וירו באזור 23:15 כמה טילים לכיוון הבירה הסורית, אולם מערכת ההגנה האווירית הפילה את מרביתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ