נתניהו: נושא מבקשי המקלט עלה בפגישה עם נשיא צ'אד

נתניהו אמר כי השניים לא שוחחו על האפשרות שצ'אד תקלוט אותם, וכשנשאל על מה כן דיברו השיב: "תפעילו את הדמיון". לדבריו, ישראל מתכננת לתמוך בצ'אד במאבקה נגד גורמי טרור

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ודבי בצ'אד, היום
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לחידוש היחסים הדיפלומטיים עם צ'אד, ואמר כי הביקור "מלמד על מצבנו בעולם הערבי, כיוון שאם המדינות הערביות היו מתנגדות, הוא לא היה מתקיים". נתניהו אף אמר כי "לא רשמית, הן גם הביעו תמיכה". על פגישתו עם נשיא צ'אד אידריס דבי, אמר כי נושא מבקשי המקלט עלה בשיחתם. על השאלה אם שוחחו על האפשרות שצ'אד תקלוט אותם ענה נתניהו בשלילה, וכשנשאל על מה כן דיברו השיב: "תפעילו את הדמיון".

לדברי נתניהו, "יש שני גורמים שרואים בדאגה רבה את חדירתנו לעולם הערבי - איראן והפלסטינים - אבל אחרים הם או פסיבים או תומכים אקטיבית, וזה מלמד על מעמדה העולה של ישראל בעולם הערבי ובאפריקה". 

כשנשאל לגבי העיתוי של חידוש היחסים, ענה כי "הוחלט על חידוש היחסים עם צ'אד עוד לפני שאידריס דבי בא לארץ. המל"ל בקשר עם כולם כל הזמן". הוא סיפר כי "איראן והפלסטינים כל הזמן ניסו לעצור את זה, לא יודע אם הם התעוררו מאוחר אבל לא יודע אם זה היה עוזר להם אם היו מתעוררים בזמן".

דבי מקבל את פניו של נתניהו בצ'אד, היוםצילום: Kobi Gideon

הוא אמר כי ישראל מתכננת לתמוך בצ'אד במאבקה נגד גורמי טרור. "כמיליון מוקשים שהוטמנו על ידי הלובים בגבול עם צ'אד מתפוצצים מעת לעת, ופוגעים במקומיים ובזרים". הוא הוסיף כי "בוקו חראם לוקח את המוקשים והופך אותם למטענים. יש להם אתגרים ונסייע להם במאבק בטרור". 

לדבריו, "יש פה הרבה תחומים שישראל יכולה לעזור", והוסיף כי "התנאי הוא שייתנו לחברות ישראליות לעבוד פה כשותפים". הוא ציין כי הנשיא דבי "מבין את זה מאוד". נתניהו הדגיש גם כי "הביקור הזה לא אחרון, יהיו עוד".

רה"מ אמר כי חידוש היחסים הגיע לאחר שנים של מגעים. "זה לא בא לפתע, לא קם אדם בבוקר ומחליט לחדש איתנו את היחסים. זה פרי של שנים של מאמץ שלי ושל המוסד ואחרים לפרוץ את חומת ההתנגדות בעולם הערבי והמוסלמי". לדבריו, "יש כמה מקבצים קשים ואתה מתחיל בנורמליזציה ברורה, גם אם לא שלמה ופורמלית, עם העולם הערבי. מתוך זה אתה הולך לעולם המוסלמי המתון, והמסורתי שהולך ונפתח לנו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ