כדי להימנע מתביעות, הרשות הודיעה לארה"ב שתסרב לקבל ממנה סיוע תקציבי

ראש הממשלה הפלסטיני הודיע לשר החוץ האמריקאי על ההחלטה שתיכנס לתוקף בסוף החודש. בשנה שעברה אישר הקונגרס חוק החושף את הרשות לתביעות ענק בגין פעולות טרור

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית לחם, ב-2017
אמיר תיבון
אמיר תיבון

הרשות הפלסטינית הודיעה בסוף השבוע לממשל טראמפ כי החל מסוף החודש היא תסרב לקבל כל סוג של סיוע תקציבי מארה״ב, כתוצאה מחוק שעבר בקונגרס בשנה שעברה וחושף את הרשות לתביעות ענק בארה״ב. ההודעה צפויה לפגוע בכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, שקיבלו בשנים האחרונות מהאמריקאים עשרות מיליוני דולרים מדי שנה ושמקיימים תיאום ביטחוני שוטף עם צה"ל והשב"כ.

בשנה שעברה אושר בקונגרס האמריקאי חוק בשם ״התיקון לחוק נגד הטרור״. החוק קובע כי כל יישות מדינית שמקבלת סיוע תקציבי כלשהו מארה״ב, תהיה חשופה לתביעות בבתי משפט אמריקאיים אם היתה מעורבת בעבר בפעולות טרור. החוק נולד בתגובה לפסיקה של בית המשפט העליון בארה״ב, שפסל תביעת ענק של אזרחים אמריקאים נגד הרשות הפלסטינית. בית המשפט העליון קבע כי למערכת המשפט האמריקאית אין את הסמכות לדון בתביעות נגד הרשות, שהינה יישות מדינית זרה.

השליח האמריקאי למזרח התיכון תוקף את חנאן עשראווי מאש"ף

במטרה לשנות את מצב משפטי זה, סנאטורים שמקורבים לחוגי הימין היהודי בארה״ב קידמו את החוק המדובר. משמעות החוק היא שאם הרשות הפלסטינית תקבל אפילו דולר בודד של סיוע אמריקאי כלשהו במהלך שנת 2019, ניתן יהיה להגיש נגדה תביעות על סך מאות מילוני דולרים על פעולות טרור מתקופת האינתיפאדה השנייה שבהן נפגעו אמריקאים - מה שעשוי להוביל להתמוטטות כלכלית בשטחים. החוק אינו עוסק באופן ספציפי בפלסטינים, והוא מעורר דאגה במדינות רבות שנהנות מסיוע חוץ אמריקאי.

לאחר שהחוק נכנס לתוקף, בממשל טראמפ הבינו כי הוא עשוי להוביל להפסקת הסיוע הביטחוני של ארה״ב לרשות הפלסטינית. למרות שהנשיא דונלד טראמפ קיצץ בשנה שעברה את כל סוגי הסיוע האזרחי שהפלסטינים מקבלים, התחום היחיד שהממשל לא פגע בו היה הסיוע לכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. הסיוע הזה נמשך כסדרו, מתוך הכרה של ממשל טראמפ בכך שהכוחות הפלסטיניים עובדים בתיאום עם צה״ל והשב״כ לסיכול פעולות טרור של חמאס וארגוני טרור נוספים.

בחודשים האחרונים ניסה הממשל לקדם תיקון לחוק החדש, שיאפשר להחריג את כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית ולהמשיך לתמוך בהם. אלא שניסיון זה נקלע למבוי סתום בעקבות השבתת הממשל בוושינגטון, שמונעת מאנשי משרד החוץ האמריקאי לעבוד על הסוגיה.

פומפאו בבסיס חיל האוויר אנדרווס, שלשום. השבתת הממשל לא מאפשרת לו לפעול להחרגת כוחות הביטחון של הרשותצילום: Andrew Harnik/אי־פי

על הרקע הזה, שלח בסוף השבוע ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה מכתב לשר החוץ האמריקאי מייק פומפאו, שבו הודיע על החלטת הרשות להפסיק לקבל סיוע אמריקאי החל מה-31 בינואר. המכתב נחשף לראשונה ביום שישי בדיווח של רשת הרדיו האמריקאית NPR. במשרד החוץ האמריקאי ובבית הלבן סירבו להגיב למכתב.

מקור בקונגרס שעסק בניסיון לתקן את החוק, אמר ל״הארץ״ כי גורמים בממשל ינסו להציל לפחות חלק מהסיוע הביטחוני באמצעות ״מעקף תקציבי״ כלשהו, אך טרם ברור כיצד יבוצע. אחת האפשרויות שנשקלת היא להעביר חלק מהתמיכה של כוחות הביטחון של הרשות דרך ה-CIA, באופן שיאפשר להדוף תביעות נגד הרשות. ״יש רצון אמיתי בממשל לפתור את הבעיה הזו כדי לא לפגוע בתיאום הביטחוני, אבל אף אחד לא יודע איך בדיוק לעשות את זה״, הוסיף המקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ