בית המשפט הוציא צו עיקול זמני על שטח השייך ליאסר ערפאת

הצו הוצא לבקשתם של נפגעי טרור שהגישו תביעות נזיקין נגד הרשות הפלסטינית ועזבונו של ערפאת. הקרקע, שגודלה 2.7 דונם, נמצאת ברובה בתוך שטח בית הקברות בהר הזיתים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערפאת עם מחמוד עבאס, ב-2003
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא היום (שלישי) צו עיקול זמני על שטח אדמה במזרח ירושלים השייך לעזבונו של ראש הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת. הצו הוצא לבקשתם של נפגעי טרור שהגישו תביעות נזיקין נגד הרשות הפלסטינית ועזבונו של ערפאת. לטענת המבקשים, גם אם יזכו בתביעותיהם יהיה קשה לגבות את תשלום הפיצויים מהעיזבון, ולכן יש להטיל עיקול על הקרקע שבבעלותו עזבונו של ערפאת כך שניתן יהיה לגבות את החוב במקרה שינצחו. ההחלטה התקבלה במעמד צד אחד.

המבקשים הם שמונה משפחות של נפגעי טרור, שהגישו את הבקשה באמצעות עו"ד אברהם משה סגל ועו"ד ניצנה דרשן-לייטנר. "המשיב לא נתברך בנכסים גלויים רבים", נכתב בבקשה. "בניגוד לנתבע מן השורה, אשר ניתן לחשוף את נכסיו ברישומים שונים, במאגרים רשמיים, או באמצעות מהלך חקירה שגרתי, נכסי המשיב אינם רשומים במאגרים פתוחים הנגישים למבקשים, הם רשומים, אם בכלל, במאגרי הרשות הפלסטינית שלמבקשים אין גישה אליהם, המצויים בשטחיה היא, ומיקומם אף הוא נמצא בשטחים שספק אם למבקשים יש אפשרות להגיע אליהם".

הר הזיתים, בשנה שעברהצילום: THOMAS COEX / AFP

לכן, טענו עורכי הדין סגל ודרשן-לייטר, "אי מתן צו עיקול על נכס שידוע כי שייך למשיב, או כי עתיד להגיע לידיו, אשר נמצא בארץ וזהותו ידועה למבקשים, יפגע קשות במבקשים, ויהיה בו כדי לסכל את מימוש פסק דינם".

גודל הקרקע שעליה הוצא הצו הוא 2.7 דונם, והיא נמצאת ברובה בתוך שטח בית הקברות בהר הזיתים. ערפאת קיבל את חלקו בשטח בירושה יחד עם אנשים נוספים, אולם על פי סגן נשיא בית המשפט המחוזי חלקו אינו עולה על חצי אחוז מהקרקע. למרות זאת, פסק השופט משה דרורי כי הבקשה עונה לתנאים הקבועים בחוק ופסק כי יש להטיל עיקול זמני על הקרקע. עו"ד יוסי ארנון, המייצג את הרשות הפלסטינית, הודיע כי בכוונתו לפעול לביטול פסק הדין.

נגד הרשות הפלסטינית מתנהלים כיום כ-120 הליכים בבתי משפט בישראל בגין טענה לאחריותה לפיגועים. לרוב מדובר בתיקים סבוכים מאוד שכן קשה להוכיח אחריות ישירה של הרשות לפיגוע ספציפי. "אני חושב שזו נקמנות ואין לזה בסיס משפטי אמיתי. זה כמו שתגיד שהיה רצח בירושלים, אז משטרת ישראל אחראית. זה שהמפגע יצא משטח הרשות לא הופך את הרשות לאחראית", אומר ארנון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ