יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תצלומי לוויין שצולמו היום (שלישי) מציגים את תוצאות התקיפה הישראלית שהתרחשה אתמול לפנות בוקר בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. בתצלומים, שצילמה חברת ImageSat International) ISI), ניתן לראות מחסנים שהושמדו, וכן משגר טילים מסוג SA-22 ומכ"ם מסוג JY-27. בנוסף, התצלומים מראים כי המפקדה האיראנית במקום, המכונה "בית הזכוכית" נותרה ללא פגע.

צה"ל הודיע לאחר התקיפה כי היא כוונה נגד מטרות של כוח קודס האיראני ומערכות הגנה אווירית של צבא סוריה. לפי צה"ל, התקיפה בוצעה בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע לשטח ישראל שלשום. בהודעה רשמית, צה"ל הטיל את האחריות הישירה לירי הטיל על משמרות המהפכה והפציץ שורת אתרים צבאיים הקשורים באיראנים: מחסן נשק גדול בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, מחנה אימונים ואתר נוסף ששימש אנשי מודיעין. סוללות הגנה אווירית סוריות הותקפו ונפגעו גם כן, לאחר שירו טילים לעבר מטוסי חיל האוויר. בין השאר נפגעו מערכות מתוצרת רוסית מהדגמים SA2, SA3, SA17 ו-SA22, וכן מכ"מי גילוי.

תצלום המראה את "בית הזכוכית" שלא נפגעצילום: מתוך דו"ח מודיעין
תצלום השמדת המכ"ם בנמל התעופה בדמשקצילום: מתוך דו"ח מודיעין
תצלומים שמראים את השמדת המחסנים בנמל התעופה בדמשקצילום: מתוך דו"ח מודיעין

לפי המרכז הסורי לזכויות אדם שמושבו בלונדון, 12 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה. לפי הדיווח, לפחות 21 בני אדם נהרגו בתקיפה, שישה מהם אנשי צבא ומיליציות סורים והיתר אזרחים זרים.

ביום ראשון הודיע צה"ל כי מערכת כיפת ברזל יירטה שיגור של טיל קרקע-קרקע שבוצע מסוריה לעבר צפון רמת הגולן. הטיל לא חדר לשטח ישראל. זאת, זמן קצר לאחר שסוריה הודיעה כי סיכלה תקיפה ישראלית בדרום המדינה. לפי מרכז הבקרה להגנה לאומית ברוסיה, התקיפה הישראלית שסוכלה כוונה לשדה תעופה בדרום-מערב דמשק. לפי סוכנות הידיעות הרוסית הרשמית, בתקיפה הישראלית לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

בביקורו בצ'אד שלשום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה: "יש לנו מדיניות קבועה, לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה, ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו", אמר נתניהו. "המדיניות הזאת לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ