תלמיד ישיבה בן 16 מואשם בהריגת עאישה א-ראבי: "פעל מתוך עוינות לערבים"

כתב האישום מייחס עבירות טרור לקטין, תלמיד הישיבה "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים. הוא מואשם שיידה אבן במשקל של כמעט שני ק"ג לעבר מכוניתה "מתוך אדישות לאפשרות גרימת מותה". גורם המעורה בחקירה: לא צפויים כתבי אישום נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מחוץ לבית המשפט מחוזי מרכז בלוד, היום
הפגנה מחוץ לבית המשפט מחוזי מרכז בלוד, היום. אביו של הנאשם: "מי ישיב לו את שנות הנעורים שנלקחו ממנו?"צילום: תומר אפלבאום

תלמיד ישיבה בן 16 מהגדה המערבית הועמד היום (חמישי) לדין בגין הריגת עאישה א-ראבי, בת 47 ואם לשמונה מהכפר בידיא שבגדה המערבית. לפי כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז, הקטין מואשם בעבירות טרור, וכן ביידוי אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות וחבלה במזיד ברכב. לבקשת הפרקליטות, בית המשפט האריך את מעצרו עד להודעה אחרת.

עאישה א-ראבי

לפי גורם המעורה בפרטי החקירה, הפרקליטות לא צפויה להגיש כתב אישום נגד החשודים הנוספים בתיק, שנעצרו בחשד למעורבות בהריגת א-ראבי. לדברי הגורם, "חקירתם התנהלה כמו הקטין הזה, אך בעניינם לא היתה תשתית ראייתית נוספת".

אתמול נחשף בדיון בהארכת מעצרו של הקטין כי הראיה המרכזית בתיק היא האבן שפגעה ברכבה של א-ראבי באוקטובר האחרון, ועליה דנ"א של הנאשם. הגורם הסביר כי הנאשם טען בחקירתו כי ייתכן שהדנ"א הגיע לסלע מפני שנהג לטייל באזור שממנו נזרק, הסמוך לישיבה. לפי הגורם, הפרקליטות ניסתה לאתר באזור דנ"א נוסף של הקטין כדי לבדוק את גרסתו, אך לא הצליחה. עוד ציין הגורם כי הדנ"א הוא בוודאות של הנאשם, וכי לא נמצא על הסלע דנ"א נוסף מלבד של א-ראבי ובעלה. בנוסף, הגורם מסר כי חקירת ראש ישיבת "פרי הארץ" ושאר התלמידים הפריכה את טענת האליבי של הנאשם.

לפי כתב האישום, ביום שישי, 12 באוקטובר, הנאשם ותלמידים נוספים בישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים עמדו על גבעה ליד כביש 60 בין צומת רחלים לצומת תפוח. הנער נאשם כי "אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

הפגנה מחוץ לבית המשפט מחוזי מרכז בלוד, היום. מעצר הנאשם הוארך עד להודעה אחרתצילום: תומר אפלבאום

בכתב האישום מצוין כי הנאשם יידה את האבן כשהבחין ברכב עם לוחית זיהוי פלסטינית. במכונית נסעו א-ראבי, בעלה יעקוב ובתם בת התשע במהירות של כמאה קמ"ש. "לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם", נכתב בכתב האישום.

הסלע ניפץ את שמשת הרכב הקדמית, ו"פגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, הכל לעיני בני משפחתה". עוד כתוב בכתב האישום כי בעלה של א-ראבי "הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה".

הפגנה בראשון לציון נגד מעצר החשודים ברצח א-ראבי, לפני כחודשצילום: מגד גוזני

אביו של הנאשם אמר לאחר הגשת כתב האישום: "אנחנו יודעים שהבן שלנו חף מפשע. לצערנו, מוטיבציית יתר למצוא אשמים הפכה אותנו לקורבן. יום אחד הוא יזוכה אבל מי ישיב לו את שנות הנעורים שנלקחו ממנו, מי ירפא את הלב השבור של המשפחה? אנחנו חזקים וזה ייקח זמן".

סנגורו של הנאשם מטעם ארגון חוננו, עו"ד אמיר ברכה, מסר: "כתב האישום שהוגש, טוב היה אילו לא היה מוגש. עומד מעליו סימן שאלה גדול. חזרנו ואמרנו, גם בית המשפט אמר שהראיה המרכזית היא דנ"א עלום והוא מתבסס על רגל צולעת של דנ"א, שספק אם יעבור את מבחן בית המשפט. דיברנו עם הקטין, הוא במצב רוח טוב. חוזר ואומר שהוא לא עומד מאחורי האירוע". לדברי ברכה, "המדינה עשתה עוול, תקעה את החץ וסימנה את המטרה. במקום לזהות מי עשה את זה פשוט סימנה את הישיבה ברחלים".

עו"ד משה פולסקי, גם הוא מחוננו, הוסיף: "מבחינתנו האירוע לא פוענח. אין להם קצה חוט והם לא יודעים את האמת. החליטו על סמך חוסר הראיות להגיש כתב אישום, אין סיכוי סביר להרשעה ואין שום אינדיקציה שהוא קשור לאירוע. נלמד את התיק ונראה מה יהיה. דנ"א יכול להיות כמה דברים. כשנקבל את חומר הראיות נדע על מה מדובר. על פי הפסיקה קשה, לבסס הרשעה על ראיה נסיבתית של דנ"א, זה מקום מחוץ לישיבה שבו הנאשם נוהג להסתובב. כתב האישום הוגש בחיפזון, כבר בדיון הבא הוא ישתחרר לביתו".

עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז, התייחס היום לביקורת שנמתחה לאחרונה על שיטות החקירה בפרשה. "שמענו לאחרונה טענות שונות על ההתנהלות ולגיטימיות החקירה", אמר, "החקירה החשובה והקריטית הזאת לוותה לאורך כל הדרך על ידי הפרקליטות ובפיקוח מלא וצמוד של בתי המשפט. גורמי האכיפה והביטחון ימשיכו לפעול בנחישות נגד מבצעי טרור. כיוון שמדובר בתיק שמתנהל בדלתיים סגורות אנחנו מעדיפים שלא להתייחס לממצאי הראיות בתיק, לא לדנ"א ולא לאחרות".

הנער נעצר לפני יותר משלושה שבועות בחשד לרצח ממניע גזעני. לאורך החקירה הוא סירב לשתף פעולה עם החוקרים ולמסור להם את גרסתו. לפני כשבוע הגישה הפרקליטות הצהרת תובע, במסגרתה הודיעה כי בכוונת המדינה להגיש כתב אישום נגד הנער בתוך חמישה ימים. עם תום התקופה, הודיעו שני הצדדים לבית המשפט כי הנער התחרט ומבקש למסור את גרסתו. הוא הכחיש מעורבות בזריקת האבנים. לפי דיווחים פלסטיניים, בעלה של א-ראבי אמר לאחר המקרה כי "האבנים באו מהצד שבו נמצאת ההתנחלות. יכולתי לשמוע אותם מדברים עברית, אבל לא ראיתי אותם".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ