דרישה להעמיד לדין את רב העיר צפת: "דבריו על הרג א-ראבי נותנים לגיטימציה לרצח"

כפי שפורסם ב"הארץ", הרב שמואל אליהו אמר לתלמידי הישיבה שחברם הואשם בהריגת עאישה א-ראבי כי הכלא יסלול את דרכם לצמרת. המרכז הרפורמי לדת ומדינה ופורום "תג מאיר" פנו לשקד ולמנדלבליט בדרישה להעמידו לדין

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב שמואל אליהו, ב-2011
אהרן רבינוביץ

המרכז הרפורמי לדת ומדינה ופורום "תג מאיר" דרשו היום (חמישי) להעמיד לדין משמעתי ופלילי את הרב מרדכי אליהו, רב העיר צפת ואחד מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, שאמר לתלמידי הישיבה "פרי הארץ" שחברם הואשם בהריגת עאישה א-ראבי כי הכלא יסלול את דרכם לצמרת המדינה. הארגונים שלחו את המכתב לשרת המשפטים איילת שקד, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, למשנה לפרקליט המדינה עו"ד נורית ליטמן ולראש אגף חקירות ומודיעין ניצב גדי סיסו.

"מדבריו של הרב אליהו עולה כי הוא משבח ומעודד את מאזיניו לנקוט פעולות בלתי חוקיות גם אם יביאו למאסרם", צוין במכתבים. "מדברים אלה של הרב אליהו ניתן להסיק כי הוא תומך ומזדהה עם פעולתו של תלמיד 'פרי הארץ' החשוד בזריקת אבנים שגרמו למותה של א-רבי".

כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", אליהו אמר לתלמידי ישיבת "פרי הארץ" כי החשודים מופלים לעומת ערבים, והציג את מערכת המשפט כרקובה. הוא אמר כי אל לנערים לחשוש ממאסר, כי "מבית אסורים ייצא למלוך" - כלומר דרכם לצמרת המדינה עוברת דרך בית הכלא.

"מדובר בהתבטאויות העולות כדי הסתה לאלימות והמרדה", כתבו במכתב. "נוכח זהותו של הדובר וזהות קהל היעד אין כל ספק כי אפשרות ממשית כזו אכן מתקיימת במקרה זה. הרב אליהו הינו אישיות בעלת השפעה רבה מאוד בקרב הציבור הציוני דתי. הדברים נאמרו בפני ציבור מאזינים המהווים קהל צעיר ונוח להשפעה ולהסתה - תלמידי הישיבה אשר כאמור אחדים מהם נחשדו ברציחתה של עאישה א-רבי. מבחינת המועד - הדברים פורסמו במרשתת סביב מעצרם של החשודים, כאשר הנושא נמצא בכותרות".

לדברי הארגונים, אליהו מרבה בהשמעת התבטאויות מסיתות אשר מצדיקות העמדה לדין פלילי. "הפעם מדובר בהתבטאות חמורה במיוחד, אשר מעניקה לגיטימציה למעשה רצח, ומביעה זלזול מוחלט בצורך לטפל בתקיפות במעשה הנפשע" נכתב.

היום הועמד לדין תלמיד ישיבת "פרי הארץ", בן 16, בגין הריגת א-ראבי, בת 47 ואם לשמונה מהכפר בידיא שבגדה המערבית. הוא מואשם בעבירות טרור, וכן ביידוי אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות וחבלה במזיד ברכב. אתמול נחשף כי הראיה המרכזית בתיק היא האבן שפגעה ברכבה של א-ראבי באוקטובר האחרון, ועליה דנ"א של הנאשם.

לפני כחודשיים הורה בג"ץ לשקד להסביר מדוע אינה מעמידה לדין משמעתי אליהו בגין שורה של התבטאויות שלו, בין היתר נגד ערבים ולהט"ב. שקד מסרה כי ערכה עמו שיחת הבהרה, אך לדברי הארגונים אליהו ממשיך להתבטא בצורה החורגת מתוקף תפקידו כעובד ציבור. "בנסיבות אלה, בהן חרף שיחה שערכת עם הרב אליהו בדצמבר 2017 וחרף החלטתך לקיים עמו שיחת הבהרה נוספת, ממשיך הרב אליהו להתבטא ולפעול כל העת ככל העולה על רוחו, ולשים ללעג ולקלס את הוראות החוק והפסיקה ולבוז לחובות המוטלות עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ