ירדן מנעה ממטיילים ישראלים להיכנס ל"אי השלום" בנהריים

יחידת הקישור הירדנית לא התירה את מעבר האוטובוסים מישראל, אף שתיאמו את ביקורם מראש, ורק כעבור שעות הורשו להיכנס. מאז שהודיעה ירדן על החזרת המובלעת לשטחה לא היו בה תקריות חריגות

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר נהריים, באוקטובר
נעה שפיגל
נעה שפיגל

יחידת הקישור הירדנית בנהריים מנעה הבוקר (שבת) מאוטובוסים עם מטיילים ישראלים להיכנס ל"אי השלום", פארק במובלעת נהריים, אף שתיאמו את הגעתם מראש. רק כעבור כמה שעות התירה ירדן לתיירים להיכנס. לשאלת "הארץ" אם התרחשו עימותים באזור מאז החליטה ירדן להחזיר לשטחה את המובלעת, ענתה המועצה האזורית עמק הירדן כי למעט אירוע זניח לא היתה עד כה בעיה בכניסת ישראלים - אם תואמה מראש. 

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, עדכן את אנשי משרד החוץ בתקרית ושוחח עם מפקדי החטיבה המרחבית של צה"ל. "יחסי השכנות הטובים מועילים לשכנינו בירדן לא פחות מאשר לחקלאים ולתיירים מהצד הישראלי", אמר גרינבאום והוסיף כי התנהגות כזו אינה מקדמת את פתרון הבעיה שנוצרה לאחרונה ביחסים עם ירדן.

באוקטובר הודיע מלך ירדן, עבדאללה, כי יחזיר לשטחה את מובלעת נהריים (אל-באקורה) ואת מובלעת צופר (אל-ע'ומר) שנמסרו לישראל בהסכם השלום ב-1994. "אי השלום", שהוקם במעבר הגבול, משמש אתר תיירות באזור חיץ בין ירדן לישראל. האזור מעובד בידי חקלאי הקיבוצים באזור. במארס 1997, כשלוש שנים לאחר הקמתו, ירה חייל ירדני לעבר תלמידות בכיתות ז'-ח' שטיילו במקום ורצח שבע מהן. בשבוע שעבר נערך במקום אירוע לזכר הנרצחות, בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', קונסול ירדן ואישי ציבור נוספים. 

לפי שני הנספחים, שתוקפם מסתיים בסוף השנה, ישראל חכרה את השטחים ל-25 שנה בהסכם השלום שנחתם באוקטובר 1994. חברי פרלמנט הפעילו לחץ על המלך עבדאללה שלא לחדש את הנספחים ולהחזיר אותם לריבונות הממלכה, ו-87 חברי פרלמנט חתמו על עצומה בנושא. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר עם הודעת המלך כי ישראל וירדן ייכנסו למשא ומתן על האפשרות להאריך את ההסדר הקיים. לדבריו, "הירדנים אינם מקדשים אמנה שקוראת להשמדת ישראל. בימים אלה נכנס השלום בין ישראל לירדן לשנתו ה-25. אין ספק בראייה כוללת שההסכם כולו הוא נכס חשוב ויקר לשתי המדינות. אנו מקיימים את ההסכם הזה בשיתוף פעולה פורה עם מצרים בתחומים רבים, שכמותו לא ידענו מאז הסכמי השלום. שני הסכמי השלום הללו מתבלטים כעוגנים מרכזיים של יציבות אזורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ