נסראללה: ישראל חשפה מנהרות מלפני 2006, המבצע הוא כישלון טוטאלי

מזכ"ל חיזבאללה טען שארגונו עדיין מחזיק בתוכניות אסטרטגיות לפלישה לגליל וכי המנהרות הן רק כלי אחד שברשותו. לדבריו, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט העצימו את גודל האיום מצפון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נסראללה בריאיון ל"אל-מיאדין"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב (שבת) בריאיון טלוויזיוני כי במבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון, חשפה ישראל מנהרות שהארגון חפר לפני מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. לדברי נסראללה, עובדה זו מצביעה על "הכישלון הטוטאלי של המודיעין הישראלי". הוא הוסיף כי לא יחשוף אם ישנן מנהרות נוספות בגבול וכי ישראל משקרת כשהיא טוענת שהמבצע הסתיים ובפועל החיפושים בשטח נמשכים. לדברי מזכ"ל חיזבאללה, הצהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סביב מבצע "מגן צפוני" סייעו למלחמה הפסיכולוגית שארגונו מנהל נגד ישראל. הוא טען כי נתניהו "הכניס פחד ללבם של הישראלים" והעצים את המבצע בגלל מצוקתו הפוליטית.

נסראללה הוסיף כי גם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט ביקש להפחיד את תושבי אזור הצפון כשצייר תסריט אימים של 1,500 לוחמי חיזבאללה שייכנסו בבת אחת לגליל דרך המנהרות. "הוא הגזים כדי להשאיר את המטכ"ל עם הישג משמעותי מבחינתו", אמר מזכ"ל חיזבאללה. "אני מבהיר שחשיפת המנהרות לא משפיעה ב-10% על התוכנית שלנו לשליטה על הגליל. אם נחליט לעשות זאת, ונגיד שהרסו את המנהרות, אנחנו לא יכולים לבנות אותן מחדש?".

נתניהו ואיזנקוט במסיבת עיתונאים בנושא מבצע "מגן צפוני", בחודש שעבר. לדברי נסראללה השניים העצימו את איום המנהרות לצרכיהםצילום: נמרוד גליקמן

נסראללה, שהתראיין לערוץ הלבנוני "אל-מיאדין", לאחר שבועות ארוכים שבהם לא פורסמו בכלי התקשורת התבטאויות שלו, אמר כי ישראל הפיצה שקרים על מצבו הבריאותי כדי לגרום לו לדבר בפומבי. מנכ"ל הערוץ ומייסדו, גסאן בן ג'דו הנחשב לאחד המקורבים לנסראללה, ניהל את הראיון עמו. 

לדבריו, חיזבאללה עדיין מחזיקה בתוכניות פלישה לגליל, שהמנהרות מהוות רק חלק מהן. הוא הוסיף כי ארגונו יפעל לכל אורך הגבול עם ישראל, אך יעשה זאת רק כתגובה למתקפה על לבנון ולא באופן יזום. "זכותנו לנקוט בכל האמצעים כדי להגן על לבנון וחלק מהתכניות שמוכנות במלחמה הבאה הן כן להיכנס לגליל. איך ומתי ובאיזה שלב, את זה נחליט לפי המצב בשטח ולפי האינטרסים שלנו", אמר. "יש לנו את היכולת והתוכניות, למרות כל המכשולים שישראל מנסה להציב".

גבול ישראל לבנון באזור מטולה, סמוך לאתר החיפושים אחר המנהרות, בדצמבר. לטענת נסראללה המבצע לא פגע בתוכניות חיזבאללהצילום: גיל אליהו
צילום: גיל אליהו

עוד הוסיף נסראללה כי עבור ישראל מחיר התקיפה יהיה גבוה וקרא לנתניהו ולרמטכ"ל אביב כוכבי לא לטעות בהערכת ארגונו. לדבריו, הוא לוקח בחשבון אפשרות שבה נתניהו יפעל להסלמה באזור כדי לשפר את מעמדו, בעקבות המשבר שבו הוא מצוי, וקרא לישראלים "להיזהר ממה שנתניהו עלול לעשות". הוא הוסיף כי מבחינת ישראל ונתניהו דווקא כדאי שלארגון יהיו טילים בעלי רמת דיוק גבוהה. לדבריו, "אם יגיע היום שנרצה לתקוף מבנה צבאי בתל אביב, אז אני אפגע בו, אבל תהיה סטייה של 500-100 מטרים. אז איפה הוא ייפול? על האנשים. זה אינטרס של ישראל שיהיו לנו טילים מדויקים". 

לדברי נסראללה, "אנחנו לא מבדילים בין נתניהו לאחרים ולקודמיו. כולם אותו דבר, אבל עכשיו אנחנו עם נתניהו ולכן תהיה אפשרות שהוא יבצע הערכת מצב מוטעית וינקוט בצעד שיוביל להסלמה. אבל להערכתי זה לא יהיה מול לבנון אלא יותר מול סוריה ומול רצועת עזה". הוא הוסיף כי ישראל "נחלה כישלון מדיני בזירה הבינלאומית, כשלא הצליחה לשנות את הסטווס קוו בדרום לבנון או לגרום לוויכוח פנימי בלבנון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ