איך החל העימות, מי ירה בפלסטיני ומה היתה מעורבות צה"ל: הגרסאות לתקרית בעדי עד

בניגוד לדבריהם אתמול, הבוקר אמרו המתנחלים כי הצבא השתמש בירי חי בתקרית, בדומה לטענה הפלסטינית - שאותה צה"ל מכחיש ■ הגרסאות של הצבא, המתנחלים והפלסטינים סותרות זו את זו - ומותירות שלל שאלות פתוחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאחז עדי עד, היום

העימותים בין מתנחלים ממאחז עדי עד ופלסטינים מהכפר אל-מורייר אתמול (שבת), שבהם נורה למוות חמדי טאלב נעסאן, מייצרים גרסאות סותרות בין המתנחלים, הפלסטינים והצבא. בצה"ל מעריכים כי מתנחל ירה למוות בפלסטיני בעימותים.

המתנחלים לא מכחישים כי השתמשו בירי חי בתקרית, אך בניגוד לדבריהם אתמול אמרו הבוקר כי גם הצבא ירה ירי חי בתקרית. זאת, בדומה לטענה של הפלסטינים - שאותה צה"ל מכחיש. לפי הצבא, המתנחלים ירו ירי חי, והכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות בלבד. משטרת מחוז ש"י פתחה אתמול בחקירת התקרית, שעליה הורה מפקד המחוז. עם זאת, במאחז עדי עד אומרים כי עד כה איש מחברי כיתת הכונננות לא זומן לחקירה. בהתאם, טיב החשדות נגדם אינו ברור.

בעוד המתנחלים תולים את האשמה הבלעדית בתקרית בתושבי הכפר, אלו אומרים מנגד כי אנשי עדי עד תקפו אותם מיוזמתם. עם זאת, בגרסאות שני הצדדים, כמו גם בגרסת הצבא, ישנן שאלות שנותרו פתוחות.

גרסת המתנחלים

הרקע לתקרית: אתמול סיפרו במאחז שתי גרסאות סותרות: לפי הראשונה קבוצת מטיילים מעדי עד הותקפה סמוך לכפר אל-מורייר, ואחד מהם הזעיק את כיתת הכוננות של המאחז כדי למנוע חטיפה. לפי הגרסה השנייה, שהפכה להיות הגרסה הרשמית, נער מתנחל שאינו תושב המאחז יצא אל מחוץ לכפר והותקף בידי פלסטינים.

גרסת הנער: הנער סיפר שהיה כמה מאות מטרים מהבית הדרומי ביותר של המאחז כשהותקף על ידי שלושה פלסטינים שדקרו אותו. הוא נפצע קל וטופל במקום, ומציג פצע דקירה בידו. הוא מספר כי הפלסטינים ניסו לגרור אותו לכיוון אל-מורייר, אך הוא הצליח להימלט ולהזעיק את כיתת הכוננות.

מפת האזור

העימות בין המתנחלים לפלסטינים: המתנחלים אומרים כי כיתת הכוננות של המאחז זיהתה את שלושת הפלסטינים שתקפו את הנער ורדפו אחריהם לאל-מורייר. בשלב זה התגודדו כמה עשרות פלסטינים בשולי הכפר ויידו עליהם אבנים.

הירי: המתנחלים מודים כי השתמשו בירי חי. ראשית ירו חברי הכיתה לאוויר ולאחר מכן גם ירו "לשם הגנה עצמית". לטענתם חייהם היו בסכנה, ולא ברור להם אם הם אלו שירו למוות בפלסטיני.

מעורבות הצבא: המתנחלים טוענים הבוקר כי לאחר הירי הראשוני הגיעו כוחות צה"ל ומג"ב למקום וירו אמצעים לפיזור הפגנות - אך השתמשו גם הם בירי חי.

השאלות שנותרו פתוחות: בשלב זה לא ברור מדוע כיתת הכוננות יצאה אל מחוץ למאחז, כאשר אין לה מנדט לפעול מחוץ לשטחו. בנוסף, לא ברור מדוע היה צורך להקפיץ את כיתת הכוננות האזרחית במקום לקרוא לחיילים שהיו בעמדה צבאית שסמוכה לעדי עד.

חמדי טאלב נעסאן

גרסת הצבא

הרקע לתקרית: בצה"ל התייחסו בספקנות לסיפור הדקירה של הנער, ובהודעת צה"ל אמש נכתב כי היה "חיכוך" בינו לבין הפלסטינים. לפי הצבא, "התפתח חיכוך פיזי בין מספר פלסטינים למתיישב סמוך לעדי עד, במהלכו נפצע אזרח באורח קל ולא נזקק לפינוי".

הירי בפלסטיני לפי הצבא, הכוחות הגיעו לאל-מורייר אחרי שכבר "התפתח חיכוך בין מתיישבים לפלסטינים באזור במהלכו בוצע ירי חי על ידי המתיישבים". ככל הידוע לצבא, מן הירי הזה נהרג הפלסטיני - עוד לפני שהגיעו הכוחות לאזור. כמה פלסטינים נוספים נפצעו בתקרית.

ירי חי: אף שהמתנחלים והפלסטינים אומרים כי הצבא ביצע ירי חי בתקרית, בצה"ל דוחים את הטענה הזו ואומרים כי הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות בלבד כדי לפזר את הפרת הסדר שהתפתחה בכפר.

השאלות שנותרו פתוחות: האם כוחות צה"ל ומג"ב הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות בלבד או גם בירי חי.

המאחז עדי עד, הבוקרצילום: אמיל סלמן

גרסת הפלסטינים

הרקע לתקרית: ראש המועצה המקומית אל-מורייר אמר ל"הארץ" כי קבוצת מתנחלים ניסתה לתקוף כמה בתים שנמצאים בצדו הצפוני של הכפר. לדבריו, "הם פתחו בירי לעבר הבתים ולמקום יצאו עשרות צעירים שנפגעו מירי המתנחלים". לאחר שהמתנחלים תקפו אותם, הפלסטינים הזעיקו עזרה בטלפון.

תקיפת המתנחלים: באל-מורייר מכחישים את טענת המתנחלים כי אלו הותקפו בידי פלסטינים. לדבריהם, המתנחלים הם אלו שהתחילו עם תוקפנות כלפי הפלסטינים.

מי ביצע את הירי: לפי הפלסטינים, הן המתנחלים והן הצבא ביצעו ירי חי לעברם. לדברי ראש המועצה, "אנחנו לא יודעים בדיוק מי נפגע מירי החיילים ומי מזה של המתנחלים, אבל ללא ספק יש נפגעים מירי המתנחלים, שתקפו ללא שום סיבה את הבתים". לפי הפלסטינים, החיילים והמתנחלים ירו עליהם במנוסתם, ולכן נעסאן נורה בגבו.

פצועים והרוג: משרד הבריאות ברמאללה מסר כי נעסאן נהרג לאחר שנפצע מירי בגבו. עשרה פלסטינים נוספים נפצעו מירי חי, שלושה מהם במצב קשה אך יציב.

השאלות שנותרו פתוחות: כיצד הפלסטינים מסבירים את סיפור הדקירה של הנער, שיש לו פצע דקירה בידו. בנוסף, לא ברור מה היתה המעורבות של נעסאן בתקרית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ