ישראל תארח בחודש הבא את פורום וישגראד, הסמן הלאומני של האיחוד האירופי

מנהיגי הונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה יגיעו לארץ כחלק ממאמצי נתניהו לערער את הקונצנזוס באיחוד האירופי בסוגיות הנוגעות לישראל. לפיד: אובדן של כל גאווה לאומית ונזק בזירה הבינלאומית

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משמאל: ראש ממשלת צ'כיה לשעבר סובוטקה, נתניהו, אורבן, ראש ממשלת סלובקיה לשעבר רוברט פיצו וסגנית ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו
נעה לנדאו

כשנה וחצי אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בוועידת מדינות וישגראד (הונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה) בבודפשט - ישראל תארח ב-19-18 בחודש הבא את ראשי המדינות בירושלים. כך עולה ממסמך תחזית הביקורים הרשמי של משרד החוץ. האירוח היה אמור להתקיים ביולי האחרון, אך נדחה כמה פעמים. המנהיגים צפויים לבקר בין היתר ביד ושם ובכותל.

קבוצת מדינות וישגראד, או ה"V-4”, נחשבת לסמן הלאומני של האיחוד האירופי. נתניהו חימם עמם את היחסים בשנה האחרונה במהלך שנועד, בין היתר, לכרסם בקונצנזוס במסדרונות האיחוד בסוגיה הפלסטינית והאיראנית.

נתניהו ואורבן בירושלים, ביוליצילום: מארק ישראל סלם

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף בחריפות את אירוח הוועידה בישראל. "הפסגה שמארגן נתניהו בפברואר, מונה את ראש הממשלה שהעביר חוק המבזה את זכר נספי השואה וראש ממשלה שמפרסם תכנים אנטישמיים", כתב בטוויטר, והוסיף: "זה אובדן של כל גאווה לאומית וגורם לנו נזק בזירה הבינלאומית. ראש הממשלה צריך להתגבר על התאווה שלו לצילומי בחירות ולבטל אותה".

ביולי 2017, בתקרית מיקרופון פתוח שעד היום לא ברור לחלוטין אם היתה במכוון או בטעות, נשמע נתניהו תוקף בחריפות באוזניי ראשי הוועידה את האיחוד האירופי. "האיחוד האירופי הוא הארגון הבינלאומי היחיד שמתנה את היחסים עם ישראל, שנותנת לו טכנולוגיה, בשיקולים פוליטיים", אמר אז נתניהו, לכאורה לאוזני המנהיגים בלבד, אך דבריו נשמעו היטב גם באוזניות שחולקו לעיתונאים רגע לפני שנקטעו: "יש לנו יחסים מיוחדים עם סין ולא אכפת לה מהנושאים הפוליטיים, מודי אמר לי: 'אני צריך לדאוג לאינטרסים של הודו', רוסיה לא מציבה תנאים פוליטיים, גם אפריקה לא. רק האיחוד האירופי מתנה את זה. זה מטורף. זה מנוגד לאינטרסים של אירופה".

זה היה ביקורו הראשון של ראש ממשלה ישראלי בהונגריה מאז חידוש היחסים עמה, ומאז ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ביקר בישראל. "אני מציע שאתם תעבירו מסר לעמיתיכם באירופה", אמר נתניהו בוועידה. "אל תחתרו תחת המדינה היחידה באזור שדואגת לאינטרסים של אירופה. תפסיקו לתקוף את ישראל אירופה חותרת תחת ביטחונה בכך שהיא חותרת תחת ישראל, בגלל ניסיון מטורף להציב תנאים פוליטיים". אורבן התערב ואמר: "האיחוד האירופי שם תנאים גם למי שכבר בתוך האיחוד האירופי ולא רק למדינות שמחוץ לו”. נתניהו אמר בתגובה כי "אירופה צריכה להחליט אם היא רוצה לחיות ולשגשג או להיעלם".

מורביצקי, מרקל ואורבן בפסגה בבריסל, בדצמברצילום: Stephanie Lecocq/אי־פי

החיכוך בין מדינות מרכז אירופה לאיחוד האירופי גובר בשנים האחרונות. הונגריה ופולין, שתי מדינות בראשות הנהגות ימין לאומניות, מאתגרות במיוחד את המדינות הפרו-אירופיות המרכזיות גרמניה וצרפת. תהליכים פוליטיים פנימיים, שהושפעו בין היתר מגל ההגירה הגדול של 2015 ועליית הטרור העולמי, מציבים בספק את הערכים הליברליים המשותפים שעל בסיסם הוקם הארגון.

הונגריה בראשות אורבן היא הסמן הקיצוני במערכה. בשלוש הקדנציות שלו בתפקיד ראש הממשלה, הוביל אורבן מדיניות לצמצום הדמוקרטיה בארצו באמצעות מתקפה חקיקתית, הטלת מגבלות על החברה האזרחית והגבלת חירות התקשורת ומערכת המשפט. כחלק מהקמפיין, בשנתיים האחרונות הוא מנהל קרב גם נגד המיליארדר היהודי־אמריקאי יליד הונגריה, ג'ורג' סורוס, שתורם מכספו לארגוני זכויות אדם במדינה. אותו סורוס שגם נתניהו מרבה לתקוף במלחמתו נגד עמותות שמאל בישראל. קמפיין ההסתה הממשלתי נתפס אצל יהודים רבים בהונגריה כרווי סממנים אנטישמיים.

גם בפולין, שם מכהנת ממשלת ימין לאומנית — אף שהיא שונה מממשלת אורבן בנושאים חברתיים־כלכליים למשל — נרשמים חיכוכים תכופים עם האיחוד על רקע פערי הערכים. בצ'כיה ובסלובקיה הממשלות הן בהנהגת מפלגות הנחשבות במרכז המפה הפוליטית. ואולם, נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, ידוע במדיניותו הפרו־רוסית והפרו־סינית, תומך נלהב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מתנגד מאוד להגירה וידוע בהתבטאויות אנטי־מוסלמיות.

סלובקיה היא שחקנית שולית יותר בעימות מול אירופה וביחסים עם ישראל, אבל ההתנגדות לגל הגירה בולטת גם בשיח הציבורי במדינה, והיא מושפעת ביחסי החוץ פעמים רבות ממדיניות שכנותיה לקבוצה. מדינה נוספת שמוזכרת כשחקנית עם מאפיינים דומים ביחסיה עם האיחוד וישראל היא אוסטריה, שאינה חברה בקבוצת וישגראד. נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן דר בלן יבקר בפברואר הקרוב בישראל, לפני הוועידה. בתווך, כגשר בין מזרח למערב אירופה, התייצבה היסטורית גרמניה תחת אנגלה מרקל. אולם התחושה הגוברת בברלין היא שהיחסים עם ה-V4 הידרדרו משמעותית מאז פתיחת הגבולות למהגרים.

את המאבק הפנים־אירופי המורכב והרגיש הזה, מנצלת בשנים האחרונות ממשלת ישראל לשינוי דפוסי ההחלטות הנוגעות אליה במוסדות האיחוד. משקיפים במסדרונות בריסל מספרים על "אפקט מצנן" שיצרה הברית הישראלית עם וישגראד על היכולת לפרסם הודעות משותפות בשם כל 28 המדינות החברות, ומצטרפות אליהן לעתים קרובות גם מדינות מזרח אירופיות אחרות כמו רומניה, בולגריה או קרואטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ