מפקד חיל האוויר לשעבר: יכולת צבאית לא תוציא את האיראנים מסוריה, אלא רק הרוסים

על רקע ביקורם של שני בכירים רוסים בישראל, דיבר אלוף במיל' אמיר אשל בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "יש סיכוי גדול מאוד שהרוסים יתהפכו עלינו", אמר. הוא הוסיף כי הוא לא סבור שישראל בדרך למלחמה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האלוף במיל' אשל כמפקד חיל האוויר, ב-2017
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף במיל' אמיר אשל, אמר הערב (שני) כי חרף הכוח הרב של ישראל, "לא היכולת הצבאית היא זו שתוציא את האיראנים מסוריה. אין יכולת צבאית להוציא אותם מסוריה. מי שיכולה להוציא את איראן מסוריה זו רוסיה". על רקע ביקורם של שני בכירים רוסים בישראל, ציין אשל כי "יש סיכוי גדול מאוד שהרוסים יתהפכו עלינו".

אשל, שדיבר בפאנל בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי, ציין כי הוא לא סבור שישראל בדרך למלחמה, אך הוסיף: "אני חושב שאנחנו לא צריכים להשלות את עצמנו, זה עשוי להתפתח וראינו את זה בירי הטיל לחרמון". לדבריו, "החלופה למצב הנוכחי היא היתכנות אפסית של האמריקאים לפעול במגרש גלובלי, אבל אני לא מאמין שזה יקרה. אני חושב שגם הסורים לא רוצים את הנפץ האיראני אצלם".

תצלום השמדת משגר טילים בנמל התעופה בדמשקצילום: מתוך דו"ח מודיעין

על רקע המתיחות בצפון, היום הגיעו לארץ השליח הרוסי לענייני סוריה אלכסנדר לברנטייב וסגן שר החוץ הרוסי סרגיי ורשינין, והם ייפגשו מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. היום נועדו השניים עם בכירים במשרד החוץ. ביקורם מגיע לאחר מתיחות שנרשמה בשבוע שעבר ביחסים בין המדינות בעקבות תקיפות חיל האוויר בסוריה. מוסקבה שיגרה אזהרה לישראל, ולפיה התקיפות של ישראל בסוריה צריכות להיות מחוץ לתחום.

דוברת משרד החוץ של רוסיה מריה זחרובה נשאלה במסיבת עיתונאים על התקיפה והשיבה: "איננו משנים את עמדתנו בנושא, היא מתבססת על עקרונות המשפט הבינלאומי, ופרקטיקה של התקפות אלימות שרירותיות על מדינה ריבונית, במקרה הזה מדובר בסוריה, צריכה להיות מחוץ לתחום". היא הוסיפה כי "הסלמה של אווירת עוינות באזור אינה תואמת לדעתנו את האינטרסים ארוכי הטווח של אף מדינה במזרח התיכון, וזה כולל כמובן את ישראל".

בתקיפות הישראליות בסוריה בתחילת השבוע שעבר נהרגו לפי המרכז הסורי לזכויות אדם לפחות 12 אנשי משמרות המהפכה, שישה אנשי צבא ומיליציות סורים ושלושה בעלי אזרחויות זרות. 

לפי צה"ל, התקיפות כוונו נגד מטרות של כוח קודס האיראני ומערכות הגנה אווירית של צבא סוריה בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע לשטח ישראל יום קודם. הצבא ציין כי בין המטרות שהותקפו היו מחסני נשק - שהמרכזי שבהם בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק - וכן אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים שהפעילה איראן. לפי סוכנות הידיעות אינטרפקס, הצבא הסורי יירט יותר מ-30 טילים בתקיפה, שנורו בידי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ