נתניהו החליט לא להאריך את המנדט של הכוח הבינלאומי בחברון

בעקבות ההחלטה, צפויים משקיפי TIPH לסיים את פעילותם בעיר הפלסטינית ביום חמישי לאחר 20 שנות פעילות. ראש הממשלה מסר: "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו". מתנחלים האשימו את המשקיפים בוונדליזם כמה פעמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי ארגון "טיף", 2009

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לא להאריך את המנדט של גוף המשקיפים הבינלאומי בחברון, TIPH, הפועל בעיר זה 20 שנה. "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו", אמר. המנדט של הכוח הבינלאומי מסתיים ביום חמישי. גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" שבמתאם פעולות הממשלה בשטחים למדו על ההחלטה מהתקשורת.

נתניהו קיבל את ההחלטה לאחר לחץ כבד מארגוני ימין. הערב נמסר מתנועת ישראל שלי כי "קיבלנו בהתרגשות את ההודעה של ראש הממשלה. נזכיר שמדובר בכוח שמתהדר בנייטרליות ובפועל מתנכל לחיילי צה"ל ולתושבים היהודיים בחברון".

בחודש שעבר פורסם כי הגוף, שהוקם כדי לעקוב אחרי המתרחש בחברון, הפיק דו"ח פנימי מקיף שמבקר בחריפות את פעולות ישראל בעיר. גורמים שנחשפו לדו"ח ושוחחו עם "הארץ" בעילום שם, אמרו כי המסמך המסווג מונה שורת הפרות של החוק הבינלאומי מצד ישראל ומתייחס לחברון כעיר הכורעת תחת נטל הכיבוש הצבאי והמתנחלים. בין היתר, הדו"ח מצא שישראל מגבילה את חופש התנועה ואת זכות הפולחן של פלסטינים החיים באזור H2, אזור מעורב שבו חיים יחד פלסטינים ומתנחלים. 

משקיפי טיף ואזרחים בחברון, ב-2009צילום: אלכס ליבק

כשבועיים קודם לכן, תועד עובד של ארגון ההשגחה הבינלאומית בחברון מנקב צמיג של מתנחל המתגורר בעיר. התקרית תועדה במצלמת אבטחה סמוכה והסרטון הגיע לידי משטרת מחוז ש"י. לפי דו"ח מבצעי של המשטרה, בתיעוד נראה פעיל הארגון יוצא ממכונית הנושאת את סמל TIPH, כשהוא לובש את מדיו ומנקב את אחד הצמיגים. 

זו אינה הפעם היחידה שבה היה הארגון מעורב במעשי ונדליזם כלפי מתנחלים. ביולי 2017 דיווחה תושבת ההתנחלות היהודית בחברון כי צמיגי המכונית המשפחתית שלה נוקבו. לדבריה, זו היתה הפעם השלישית בתוך שבוע שבה נגרם נזק לגלגלי הרכב. שוטר שהגיע למקום קבע כי מדובר בתקר שבוצע באמצעות החדרת חפץ דק וחד לגלגל. מצלמת האבטחה של הבית הפלסטיני הסמוך גילתה כי האחראי למעשה הוא משקיף של TIPH.

הארגון, Temporary International Presence in Hebron, הוקם בידי ישראל והרשות הפלסטינית במסגרת הסכמי ויי, שנחתמו ב-1998 בין יאסר ערפאת לראש הממשלה בנימין נתניהו בכהונתו הראשונה. גרסה קודמת של הארגון הוקמה בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב-1994, שבו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים. בגרסתו הנוכחית, TIPH כולל כ-64 משקיפים מחמש מדינות תורמות: איטליה, נורווגיה, שוודיה, שווייץ וטורקיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ