מימין ומשמאל מודים: כוח המשקיפים הבינלאומי בחברון לא הועיל לעיר המתוחה

20 שנות פעילות של ארגון TIPH לא הותירו חותם בעיר. החלטת נתניהו לסיים את המנדט שלו זכתה לתמיכת המתנחלים, אך גם פלסטינים רבים סבורים כי התרומה שלו היתה זניחה

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי הארגון בעיר העתיקה בחברון, אתמול
יותם ברגר

TIPH, גוף המשקיפים הבינלאומי בחברון שראש הממשלה החליט שלא להאריך את המנדט שלו, הוא ארגון משונה. אנשיו הוצבו שם לפני 20 שנה על רקע הטבח במערת המכפלה במטרה להרגיע את השטח, אך מידת הפעילות שלו מאז לא ברורה, והתמיכה שלה הוא זוכה מועטה - גם בקרב הפלסטינים ופעילי השמאל בעיר.

מהרגע הראשון תיעבו המתנחלים בעיר המתוחה את אנשי הארגון, שאמורים לדווח על הפרות חוק ובעיות הומניטריות בחברון. אך גם בקרב הפלסטינים קשה למצוא לו תומכים. רבים מנציגי ארגוני השמאל נמנעו מלהתראיין בעניין עם ההחלטה לסיים את המנדט, בין השאר מפני שרבים מהם הודו שלא לציטוט כי בפועל הארגון הזה עשה מעט מאוד.

פעילי TIPH בחברון, אתמולצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטרס

אלה שנוהגים לפקוד את חברון, אלה החיים בה ואלה שמשרתים בה מכירים היטב את כלי הרכב הלבנים עם הלוגו האדום של המשקיפים, שנהגו להסתובב ולתעד אירועים שונים מתוקף המנדט שניתן להם. מה הם עשו חוץ מזה? לא ממש ברור.

מאז שהוצבו במקום אנשי הארגון, שראשי התיבות שלו הם "נוכחות בינלאומית זמנית בחברון", חתמו מדי פעם ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית על כתב המנדט, שהאריך את סמכותם לפעול במקום. הארגון מורכב כולו מאזרחים זרים - איטלקים, נורווגים, שוודים ושוויצרים, כאשר על פניו נראה כי הנוורוגים הם הדומיננטיים ביותר בכוח (לשם קבלת תגובה רשמית, למשל, הפנו אנשי TIPH לשגרירות הנורווגית שהפנתה, בתורה, למשרד החוץ באוסלו).

את ההודעה על על סיום המנדט שמעו אנשי TIPH לראשונה בכלי התקשורת. עד אמש (שלישי), אמרו, לא קיבלו מסר רשמי מהממשלה על ההחלטה. "אנחנו עובדים בעיר כרגיל", אמר אתמול ל"הארץ" אחד מהעובדים. אלא שאתמול בבוקר הם כבר לא נצפו בשטח, ובשעות הערב הודיעה ישראל למדינות החברות כי המנדט יסתיים השבוע.

רכב של TIPH בחברון, אתמול. באי העיר התרגלו לראות את הסמל האדוםצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטרס

עיסא עמרו, אחד הפעילים החברתיים הבולטים בחברון, דוחה את הטענות כי לפעילות אנשי הארגון לא היתה משמעות. "הם היו חשובים מאוד בעיר עבור הפלסטינים שחיים שם, בהיבטים של ביטחון", אמר אתמול ל"הארץ". "המתנחלים אלימים מאוד והחיילים לא עושים כלפיהם דבר. חיילים לא יכולים להגן עלינו מהמתנחלים. TIPH ניסו להגן. אני לא חושב שהם פגעו בציבור או בחיילים הישראלים. הם ניסו לשנות את המצב בשטח". עמרו הוסיף כי לדעתו, עם סיום המנדט, "אנחנו נראה כעת יותר אלימות ישראלית בחברון". 

אלא שבניגוד לעמרו, המתנחלים בעיר קיבלו בשמחה את ההחלטה. בחודשים האחרונים הפכו פעילי הארגון בקרבם לשנואים במיוחד. זאת, לאחר פרסום תיעוד של איש הארגון מנקב את צמיגיו של אחד המתנחלים ומרוקן אותם מאוויר מול מצלמות האבטחה, ותיעוד של פעיל נוסף סוטר לילד מההתנחלות. אלה חיזקו את הדרישות בימין המתנחלי לסלק את הכוח מחברון. 

עופר אוחנה, מתנחל מוכר בחברון שנודע בין השאר בשל צילומי וידאו שנהג להפיץ מהעיר, אמר: "אני תיעדתי אותם כי הם היו משקיפים שבסופו של דבר הציקו מאוד לחיילי צה"ל בחברון ובכלל להתיישבות".

איתמר בן גביר, תושב האזור ועורך דינו של אלעד פס, שאת צמיגי מכוניתו ניקב איש TIPH, אמר דברים דומים. "טוב שיש בחירות, כי אחרת נתניהו היה ממשיך לישון בשקט. אי חידוש המנדט הוא צעד מתבקש וראוי, אך יש להצטער שהוא נעשה רק כרגע וזאת עבור צורכי בחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ