אמנסטי: אתרי תיירות בינלאומיים מרוויחים מפשעי מלחמה בהתנחלויות

ארגון זכויות האדם מאשים את Airbnb, Booking.com, אקספדיה וטריפ אדוויזר בתרומה להפרות זכויות האדם בשטחים. השר ארדן מסר כי יבחן את האפשרות למנוע מאנשי אמנסטי כניסה לישראל

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר Airbnb
לוגו הארץ
הארץ

ארגון זכויות האדם אמנסטי מתח ביקורת חריפה על חברות התיירות הדיגיטליות Airbnb, Booking.com, טריפ אדוויזר ואקספדיה המפרסמות דירות לשכירות בהתנחלויות, וכתב כי הן "מרוויחות כסף מפשעי מלחמה". הארגון פרסם באתרו דו"ח תחת השם "יעד: כיבוש", ובו פירט את הדרכים שבהן חברות התיירות הדיגיטליות המובילות תורמות להפרת זכויות אדם ופועלות באופן שסותר את הערכים עליהם הן מצהירות.

"בכך שהן עושות עסקים עם ההתנחלויות, כל ארבע החברות תורמות ומרוויחות מהשימור, הפיתוח וההרחבה של התנחלויות בלתי חוקיות, עד כדי פשעי מלחמה בעיני החוק הפלילי הבינלאומי", נכתב באתר. "העובדה שהן מקדמות התנחלויות ישראליות כאתרי תיירות משפיעה על הנורמליזציה והלגיטימציה של ההתנחלויות בעיני הציבור". על פי אמנסטי, "ארבע החברות טוענות כי הן פועלות תחת ערכים אתיים וכי הן מכבדות את החוק. עם זאת, אף אחד מהסטנדרטים האלו לא משפיע על ההחלטות של החברות ביחס לפרסום ההתנחלויות".

מאחז אלומות, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן תקף את הארגון, ומסר כי הוא משתף פעולה עם "קמפיין החרם והדה-לגיטימציה האנטישמי". לדבריו, בתגובה לפרסום הוא הנחה את המשרד לנושאים אסטרטגיים לבחון את האפשרות למנוע כניסת ושהיית אנשי אמנסטי בישראל. שר התיירות יריב לוין האשים גם הוא את אמנסטי באנטישמיות, ומסר כי "שום כוח בעולם לא ישנה את האמת ההיסטורית הפשוטה - ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. אנו ניאבק בהחלטה האנטישמית הבזויה הזו, ולא ניתן לאיש להחרים את ישראל או חלקים ממנה". 

הביקורת של אמנסטי מגיעה לאחר שרשת השכירות השיתופית Airbnb הודיעה בנובמבר כי תפסיק לפרסם מודעות של כ-200 דירות בהתנחלויות, אך טרם עשתה כן. אנשיה לא מסרו מתי יסירו את המודעות. בהודעה מטעם החברה נכתב כי "ההתנחלויות הנמצאות בגדה המערבית הכבושה עומדות בלב הסכסוך הישראלי-פלסטיני" ולכן הוחלט "לנהוג באחריות". 

דו"ח אמנסטי מציין כי Airbnb לא הרחיב את מדיניותו החדשה למזרח ירושלים, שם האתר מפרסם עדיין 100 דירות - "אף שגם זה שטח כבוש", על פי הארגון. החברה לא הסבירה מדוע לא כללה את מזרח ירושלים בהגדרה של "שטחים כבושים".

עוד נכתב בדו"ח, כי Booking.com מפרסם 45 מלונות וצימרים בבעלות ישראלית, אקספדיה מפרסמת תשעה, ובטריפ אדוויזר ניתן למצוא יותר מ-70 אטרקציות שונות בשטחים, בהן סיורים, מסעדות, בתי קפה, מלונות ודירות להשכרה בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ