החטיבה להתיישבות העניקה משכנתא מכספי ציבור לבניית בית בלתי חוקי בהתנחלות עלי

הבית, השייך לפעיל ארגון הימין "עד כאן" גלעד אך, ממוקם על אדמה השייכת למדינה, אך ללא היתר. המשכנתא ניתנה לבית על אף שהוא בלתי חוקי, ללא היתר וללא תב"ע

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביתו של אך בעלי, בשבוע שעבר
יותם ברגר
יותם ברגר

החטיבה להתיישבות העניקה משכנתא מכספי ציבור לבניית בית בלתי חוקי בהתנחלות עלי. הבית שייך לגלעד אך, העומד בראש ארגון "עד כאן", שפעילותו המרכזית היא "השתלת" פעילים סמויים בארגוני שמאל ותיעוד פעילותם מבפנים.

עלי בנויה כולה ללא תוכנית בניין עיר (תב"ע), ולפיכך כולה בלתי חוקית ולבתים בה אין היתר או אישור רשמי. תוכנית להסדרתה בדיעבד תקועה בצנרת הבירוקרטית של המנהל האזרחי זה שנים. חלק מהבתים בה בנויים גם מחוץ לאדמות המדינה, אף שביתו של אך ממוקם בתוך שטח "הקו הכחול" - אדמה השייכת למדינה.

עלי, לפני שלוש שניםצילום: אמיל סלמן

עיון במסמכי רשם המשכונות מגלה כי בשנת 2010, העניקה החטיבה להתיישבות, אגף של ההסתדרות הציונית העולמית, הלוואה לאך ולאשתו עבור הבית, הבנוי על מגרש 371 בעלי. זאת, אף שלא ניתן לתת משכנתאות לבתים לא חוקיים ללא היתרים. 

החטיבה להתיישבות היא גוף הכפוף להסתדרות הציונית העולמית, אך ממומן מכספי ציבור. זו אינה הפעם הראשונה שבה החטיבה הזרימה את הכספים שקיבלה מהממשלה לצורך הקמת מאחזים והתנחלויות בניגוד לחוק.

בדצמבר האחרון העלה תחקיר "הארץ" כי החטיבה סייעה כספית במשך 20 שנה, מאז שנות ה-90, להקמת מאחזים רבים בכל רחבי הגדה המערבית, בהם חוות סקאלי, חוות איתמר, גבעות עולם, עמונה ועוד. לפני כן פורסם בתחקיר נוסף כי החטיבה נתנה הלוואות למתנחלים מכספי ציבור כנגד משכון מגרשים פיקטיביים באיתמר. 

עלי, לפני שלוש שניםצילום: אמיל סלמן

מארגון כרם נבות, שמצא את המשכנתא ברישומי רשם המשכונות, נמסר כי "כידוע, גלעד אך פועל נמרצות לקידום אכיפת חוק ושקיפות, ולפיכך אנו בטוחים שהוא ישמח לדעת  שבהתנחלות עלי שבה הוא גר, החטיבה להתיישבות מעניקה משכנתאות לשם קניית בתים שנבנו בניגוד לחוק. אנו משוכנעים שאך וארגונו 'עד כאן' יפעלו בנחרצות למיגור התופעה הקשה, כפי שעשו במקרים שונים בעבר שבהם היה חשד להפרת חוק". 

מארגון "עד כאן" נמסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם. מדובר בעוד ספין שהוא חלק מהרדיפה של עיתון הארץ אחר גלעד אך ממניעים אידאולוגים". מהחטיבה להתיישבות לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ