בכירי רבני הציונות הדתית קוראים לתרום לנער המואשם בהריגת עאישה א-ראבי

שבוע לאחר שהוגש כתב אישום נגד הקטין, פרסמו הרב חיים דרוקמן ורבנים נוספים מכתב הקורא לתרום ל"מאבק המשפטי והציבורי" למען הנער. משפחתו פרסמה סרטון: "הוא לא קשור למעשים כאלה"

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען שחרור המואשם בהריגה מחוץ לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, בשבוע שעבר
יותם ברגר

כמה רבנים, מהבכירים ברבני הציונות הדתית, פרסמו הבוקר (חמישי) מכתב פומבי הקורא לציבור לתרום לנער המואשם בהריגת עאישה א-ראבי, הפלסטינית בת ה-47 שנהרגה באוקטובר האחרון מיידוי אבן על רכב שבו נסעה.

הרבנים, בהם חבר הכנסת לשעבר הרב חיים דרוקמן, קראו במכתבם "לתרום בעין יפה לקרן 'משחררים את צ' נ'" עבור המאבק המשפטי והציבורי למען הנער, כדי שהצדק ייצא לאור במהרה. ניתן לתרום למטרה זו מכספי מעשר כספים". במכתב מצוין שמו המפורש של הנער, בן 16 מהגדה המערבית, אשר שמו אסור לפרסום כיוון שהוא קטין.

מלבד הרב דרוקמן, על המכתב חתומים גם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של רמת גן ודמות בולטת בציונות הדתית-חרד"לית; הרב דב ליאור, לשעבר רב קרית ארבע-חברון המזוהה עם הימין הקיצוני; והרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן.

מכתב הרבנים:

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום נגד צ' המייחס לו יידוי סלע במשקל שני קילוגרמים לעבר מכוניתה של א-ראבי, שבה נסעה עם בעלה ובתה בת התשע. הראיה המרכזית בתיק היא האבן שפגעה ברכב של א-ראבי, ושעליה נמצא דנ"א של הנאשם, המכחיש את המיוחס לו.

משפחתו של הקטין פרסמה הבוקר סרטון שבו היא מבקשת מהציבור לתרום כסף לצורך הגנתו המשפטית. בסרטון אומרת האם כי "צ' נ' שלנו כבר למעלה מחודש לא איתנו. בכלל, כל המציאות ההזויה הזאת כל כך לא קשורה אליו. לא הייתי מדמיינת את זה בחלום הכי רע שלי". אביו של הנער הוסיף: "הוא היה בישיבה (ישיבת פרי הארץ בהתנחלות רחלים שבה למדו כל החשודים המעורבים באירוע, י"ב) בזמן האירוע. הוא ילד שלא קשור למעשים כאלה, יציב, רציני, ילד של לימוד".

בנוסף, יאיא פינק, המתמודד על מקום ברשימת מפלגת העבודה, השיק בשבוע שעבר פרויקט מימון המונים לצורך לתרומה למשפחת א-ראבי, וגייס עד כה כ-23 אלף שקלים מתוך יעד של 25 אלף שקלים.

עאישה א-ראבי, הפלסטינית שנהרגה מיידוי אבןצילום: ללא קרדיט

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי שמואל אליהו, רב העיר צפת ורב בולט נוסף בציונות הדתית, סיפר לאחרונה בשיעור הלכה כי שוחח עם הנערים הלומדים בישיבה שממנה הגיעו החשודים בהרג א-ראבי, ואמר להם כי מערכת המשפט נוהגת בה "איפה ואיפה". לדבריו, הוא אמר להם "מה קרה? מה מאשימים אתכם? זרקתם אבן. אתם יודעים כמה זריקות אבנים יש ביהודה ושומרון שהצבא לא עושה כלום?".

בסרטון בן כ-40 דקות שהעלה לרשת, הדגיש אליהו כי מוסדות המדינה, ובפרט מערכת המשפט, מושחתים, אך לנערים אין ממה לחשוש ממאסר כי "מבית אסורים ייצא למלוך" – כלומר, דרכם לצמרת המדינה עוברת דרך בית הכלא. "מי שנלחם, הוא 'מבית אסורים ימלוך' כי הוא לא מוכן שיהיה הריקבון הזה, והוא קם וצועק ואומר שדבר כזה לא יכול להמשיך. זה חייב להתהפך, חייב להשתנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ