כתב אישום נגד חמישה לוחמי צה"ל: הכו פלסטיני כפות ואילצו את בנו לצפות

לפי כתב האישום, החיילים תיעדו את עצמם מכים באגרופים ובחפצים שני פלסטינים אזוקים ומכוסי עיניים, וגורמים להם לחבלות קשות. התביעה הצבאית תבקש להאריך את מעצרם עד תום ההליכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד החשודים מובא להארכת מעצר, לפני כשלושה שבועות

התביעה הצבאית הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד חמישה חיילים מגדוד נצח יהודה שבחטיבת כפיר, על כך שהכו שני עצורים פלסטינים. כתב האישום מייחס לחיילים התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מצבו של אחד משני העצורים שהוכו היה כה קשה, עד שלא ניתן היה לחקור אותו בעקבות התקרית. השניים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, ואחד מהם אושפז שם במשך שלושה ימים.
לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב–8 בינואר בכפר אבו שחידם. השניים חשודים שסייעו למחבל שביצע את הפיגוע בצומת הסמוך למאחז גבעת אסף בדצמבר. עם זאת, הם לא היו מעורבים בצורה ישירה בתכנון או בביצוע הפיגוע, בו נורו למוות שני חיילי נצח יהודה, חבריהם של הלוחמים הנאשמים.  

לאחר המעצר, בדרכם לבסיס בבית אל, הכו החיילים את שני הפלסטינים שהיו אזוקים ומכוסי עיניים באגרופים, בבעיטות ובחפצים קהים, וגרמו להם לחבלות קשות. החיילים גם הורידו את הכיסוי מעיניו של הבן בשלב מסוים ואילצו אותו לצפות בהם מכים את אביו, עד ששברו לו את הצלעות והאף וגרמו לחבלות קשות בראשו. בכתב האישום צוין עוד כי החיילים תיעדו את ההתעללות בסמארטפון של אחד מהם והשמיעו במהלכה "קריאות שמחה והתפארות". שניים מהלוחמים מואשמים גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו את גרסתם, ובכוונת התביעה הצבאית לבקש להאריך את המעצר של כל הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים בעניינם. מפקד המחלקה, קצין בדרגת סגן, נתון במעצר פתוח וחשוד בכך שלא מנע את האלימות. התביעה בוחנת את עניינו בנפרד משאר החיילים.

לפני כשלושה שבועות דווח כי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בודקת אם המניע של החיילים היה נקמה על הפיגוע בו נהרגו חבריהם: סמל־ראשון יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסי כהן, בן 19 מירושלים. בפיגוע נפצעו לוחם נוסף ואזרחית באורח קשה.

מהסנגוריה הצבאית, המייצגת את החיילים, נמסר כי "מדובר בכתב אישום שמוטב היה שלא היה מוגש מלכתחילה. אנו סמוכים ובטוחים שבסופו של המשפט יתבררו העובדות והנסיבות ופני הדברים ייראו אחרת. מדובר בלוחמים מצטיינים, מלח הארץ, שחבריהם ליחידה נרצחו רק לפני חודש בידי מחבל ואשר נכפתה עליהם סיטואציה בלתי אפשרית — להוביל למעצר את המחבלים שהיו מעורבים ברצח חבריהם". בסנגוריה הצבאית הוסיפו כי "למרבה הצער, כתב האישום שהוגש משקף חוסר הבנה מצד המערכת למצב הבלתי אפשרי שבו היו נתונים החיילים. במהלך המשפט יהיה צורך לבחון גם את הפער במענה שהיו אמורים לקבל החיילים לאחר האירוע, הן מבחינת המפקדים והן בהיבטי מערך בריאות הנפש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ