המדינות החברות בארגון המשקיף בחברון: הוצאת הכוח מהעיר - הפרה של הסכם אוסלו

שרי החוץ של נורבגיה, שבדיה, איטליה, שווייץ וטורקיה מתחו ביקורת על החלטת נתניהו לא לחדש את המנדט של גוף המשקיפים הבינלאומי, וכתבו כי היא "עלולה להשפיע באופן שלילי על המצב הקיים"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקיפים לצד פלסטינים המפגינים נגד ההחלטה להוציא את הכוח מחברון, לפני יומיים
נעה לנדאו
נעה לנדאו

המדינות החברות בגוף המשקיפים הבינלאומי בחברון, TIPH, הוציאו אמש (שישי) הודעה ובה מתחו ביקורת על החלטת ישראל לא לחדש את המנדט של גוף המשקיפים הבינלאומי בחברון, שהסתיים אתמול. על ההודעה חתומים שרי החוץ של נורבגיה, שבדיה, איטליה, שווייץ וטורקיה, שהדגישו את חשיבות פתרון שתי-המדינות. האיחוד האירופי וגרמניה תמכו בהודעה.

בהודעה כתבו השרים כי ההחלטה מהווה הפרה של הסכם אוסלו שנחתם ב-1995, והביעו חשש כי היא "חותרת תחת אחד המנגנונים היחידים לפתרון הסכסוך, וכי היא עלולה להשפיע באופן שלילי על המצב הקיים". השרים הזכירו לישראל את "מחויבותה להגן על כלל תושבי חברון ושאר השטחים הפלסטיניים הכבושים".

פלסטינים מפגינים נגד ההחלטה להוציא את הכוח מחברון, לפני יומייםצילום: AFP

לסיכום, כתבו השרים כי "רק פתרון שתי-המדינות יכול ליצור שלום בר-קיימא בין שני הצדדים, שבמסגרתו ישראל ופלסטין יתקיימו זו לצד זו בשלום ובביטחון ובתוך גבולות מוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית". האיחוד האירופי מסר כי הוא תומך בהודעת הארגון, והזכיר לישראל את מחויבותה לפלסטינים בחברון על פי החוק הבינלאומי.

מזכ"ל האו"ם מסר כי קיבל את הודעת המדינות החברות ב-TIPH וכי הוא מודה להן על פעילות משקיפיהן ב-22 השנים האחרונות. עוד נמסר בהודעת המזכ"ל כי הוא מקווה שיימצא הסכם להמשך פעילות הארגון ו"תרומתו רבת הערך למניעת סכסוכים ולהגנה על הפלסטינים בחברון".

בתחילת השבוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט לא להאריך את המנדט של TIPH, שמשקיפיו מוצבים בעיר זה 20 שנה. "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו", אמר. נתניהו קיבל את ההחלטה לאחר לחץ כבד מארגוני ימין. אנשי הארגון תועדו בעבר כשהם מבצעים מעשי ונדליזם נגד המתנחלים בעיר. למרות שנתניהו הודיע על החלטתו על הפסקת המנדט של הכוח עוד ביום שני, כל התגובות הבינלאומיות נשלחו יחד בסוף השבוע, אחרי שבוע ארוך של התייעצויות ותיאומים בין הגופים והמדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ