יומיים לפני הפריימריז |

ארדן הציג דו"ח על מעורבות של מורשעים בטרור בקידום חרמות על ישראל

לפי הדו"ח, כ-20 מורשעים בטרור קשורים לפעילות ארגונים שתומכים ב-BDS. הטענות פורסמו בעבר על ידי ארגוני ימין, אך לפי גורמים במשרד הפעם מדובר ב"אמירה מדינתית"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של פעילי BDS בפריז, ב-2015
נעה לנדאו
נעה לנדאו

יומיים לפני הפריימריז בליכוד, השר לנושאים אסטרטגיים ולהסברה גלעד ארדן הציג היום (ראשון) דו"ח של המשרד ולפיו כ-20 מורשעים בעבירות טרור, בעיקר מהחזית העממית, פעילים כיום בארגונים שונים התומכים בחרמות על ישראל (BDS).

הטענות בדו"ח, שנקרא "מחבלים בחליפות", דומות מאוד לפרסומים קודמים בנושא של ארגון הימין NGO Monitor, והוא מכיל דוגמאות וציטוטים זהים. הטענה המרכזית היא שיותר ממאה "קשרי טרור שונים" נמצאו ב-13 ארגונים שנבדקו על ידי המשרד ושתומכים ב-BDS. עיקרי הדברים בדו"ח הובאו בשנה שעברה גם בכתבה ב"ידיעות אחרונות". עם זאת, גורמים במשרד ציינו כי הדו"ח מעמיק יותר מפרסומי עבר, מהווה "אריזה חדשה" שלהם ו"אמירה מדינתית", וכי הוא יתורגם לשפות רבות לצורך קמפיין הסברה.

עוד נכתב במסמך כי כ-20 מורשעים בעבירות טרור, שחלקם ריצו בעבר עונשי מאסר בישראל, קשורים לארגונים אזרחיים שנבדקו, וכי בעודם מכהנים בתפקידים בארגונים אלה הם ממשיכים לשמור לכאורה על קשרים ארגוניים וכספיים עם ארגוני הטרור. עם זאת, חלק מהדוגמאות במסמך שהופץ מתארות גם פעילים לשעבר ששוחררו על ידי ישראל - חלקם מכחישים קשר לפעילות טרור בהווה - ובחומר אין פירוט האם יש בידי המשרד ראיות עדכניות גם לגבי קשרים נוכחיים שלהם לפעילות חבלנית לכאורה. בדו"ח רק נרמז כי יש בידי המשרד "צבר מידעים". לשאלת "הארץ" בנושא, נאמר כי אכן יש מידע שלא מופיע בדו"ח - אך ייתכן שייעשה בו שימוש בהמשך.

במסמך מוזכרת כדוגמה לילה חאלד, שהשתתפה בשנות ה-60 בחטיפת מטוסים, וכעת משתתפת בקידום חרם על ישראל בארצות הברית. דוגמה אחרת היא שעואן ג'בארין, מנכ"ל ארגון אל-חק, שריצה עונשי מאסר בישראל על גיוס פעילי חזית עממית לאימונים בחו"ל. הדו"ח מביא ציטוט מדיון בעניינו בבג"ץ ב-2007, שמובא כלשונו גם בדו"ח NGO Monitor, ולפיו בית המשפט הגדיר את ג'בארין כמי ש"פועל ככל הנראה בבחינת ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד: בחלק משעות פעילותו הוא מנכ"ל של ארגון זכויות, ובחלק אחר הוא פעיל בארגון טרור שלא בחל במעשי רצח ובניסיונות לרצח, אשר דבר אין להם עם זכויות".

עוד דוגמה היא זו של מוסטפא עוואד, יליד לבנון תושב בלגיה שנעצר בקיץ שעבר בעת שניסה להיכנס לישראל, והואשם בקשר עם תאי טרור של החזית העממית. הפעילות שלו לקידום חרמות דווחה בהרחבה ב"ידיעות אחרונות" אחרי המעצר. דוגמה נוספת היא זו של חאלדה ג'ראר, חברת פרלמנט ברשות הפלסטינית, שהורשעה ב-2015 בחברות בחזית העממית וריצתה מאסר. מאז 1998 נאסר עליה לעזוב את ישראל, והיא גם נכלאה בישראל בשנה החולפת ללא משפט במעצר מנהלי. הדו"ח מזכיר אותה כפעילה בארגון א-דמיר התומך ב-BDS, ארגון שגם הוא נסקר בהרחבה בעבר על-ידי NGO Monitor. לפי המשרד, המעצר המנהלי הנוכחי שלה קשור בחשדות לטרור.

הדוגמה הבאה היא זו של רסמיה יוסף עודה, שבשנת 1969 הטמינה מטעני חבלה בשוק בירושלים, שאחד מהם הביא לרצח שני סטודנטים. היא שוחררה בשנות ה-70 בעסקת שבויים, והיגרה לארה"ב. לפי הדו"ח, היא השתתפה בכנסים של הארגונים האמריקאים JVP ו-NSJP. דוגמה נוספת במסמך היא זו של מוחמד סואלחה, "פעיל בזרוע הצבאית של חמאס ובשנים האחרונות חבר הלשכה המדינית של הארגון ונציגה בבריטניה". לפי הדו"ח, הוא הקים ועמד בראש מספר ארגוני חברה אזרחית בבריטניה שפועלים למען BDS.

השר ארדן, שהציג את הממצאים במסיבת עיתונאים, אמר כי הוא "מצפה שבעקבות חשיפת הקשרים בין ארגוני החרם לארגוני הטרור, האיחוד האירופי והמדינות המממנות יחשבו מסלול מחדש בקשר ללגיטימציה ולמימון שהן נותנות לארגוני ה-BDS". לדברי גורמים במשרד, אמנם בעבר כבר נחשפו קשרים בין מורשעי הטרור לארגונים פוליטיים - אך מטרת הדו"ח הנוכחי היא "לחשוף גם כיצד מנצלים גורמי הטרור את ארגוני החברה האזרחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ