החשוד ברצח אורי אנסבכר שחזר את המעשה; צה"ל מיפה את ביתו בחברון לקראת הריסה

החשוד, ערפאת אראפעיה בן ה-29, נעצר בסוף השבוע בעקבות ממצאי דנ"א מהזירה. בשב"כ מסרו כי המניע למעשה עדיין נחקר, ואחיו אמר כי במשפחתו הופתעו מהמעצר, שכן לא היה פעיל פוליטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל פועלים בחברון, הלילה
כוחות צה"ל פועלים בחברון, הלילהצילום: דובר צה"ל

החשוד ברצח ובאונס אורי אנסבכר ביום חמישי בירושלים שחזר לפנות בוקר (ראשון) את המעשה באזור עין יעל. כוחות צה"ל מיפו הלילה את ביתו שבחברון לצורך בחינת אפשרות הריסתו. החשוד הוא ערפאת ארפאעיה, תושב העיר בן 29. משב"כ נמסר אמש כי המניע למעשה עדיין נחקר. לדברי גורמים המעורים בחקירה, ארפאעיה קשר את עצמו לרצח.

מפרטי השחזור עולה כי ארפאעיה איתר את אנסבכר על כיסא ביער, אנס אותה ורצח אותה. צוות המשטרה איתר סימני מאבק על הקרקע באזור השחזור. 

אורי אנסבכר

לפי שב"כ, "ארפאעיה יצא מביתו בחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון הכפר בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי, תקף ורצח אותה". הוא מוכר למערכת הביטחון בשל עברו הפלילי והביטחוני, ושהה פעמיים בכלא הישראלי. בפעם הראשונה, ב-2009, הוא נעצר באחזקת סכין באזור מערת המכפלה, הורשע וריצה שלושה חודשי מאסר בפועל בכלא עופר. הוא נעצר פעם נוספת ב-2017 בגין אחזקת סכין ושהייה בלתי חוקית בישראל, וריצה עונש של כחמישה חודשי מאסר. לדברי גורם ביטחוני, הוא ומשפחתו מזוהים עם חמאס.

ארפאעיה נעצר בסוף השבוע באזור ברמאללה בו עבד בעבר בבנייה, בעקבות ממצאי דנ"א שנמצאו בזירה ומידע מודיעיני שהגיע על מיקומו. לדברי גורם במשטרה, במסגרת החקירה בוצעו מאות פעולות, חלקן במעבדה לזיהוי פלילי במטה הארצי, שהביאו לגילוי זהות החשוד בתוך שלוש שעות. במהלך יום שישי הוא היה נתון למעקב שב"כ. תחילה הוא הסתתר במסגד ובהמשך עבר אל מבנה נטוש סמוך, ושם נעצר במבצע משותף של כוחות ימ"מ, שב"כ וצה"ל. הסכין שבה על פי החשד השתמש ארפאעיה ברצח אותרה במהלך המעצר.

הזירה בה נמצאה אנסבכר, ביום שישיצילום: Mahmoud Illean/אי־פי

אמש אמר אחיו של החשוד, עיסא ארפאעיה, בשיחה עם "הארץ" כי בני המשפחה הופתעו מהמעצר. לדבריו, אחיו לא היה מעורב כלל בפעילות פוליטית ולא פעל במסגרת אחד הארגונים או הפלגים הפלסטיניים. "הוא עבד בעבודות מזדמנות בבניין באזור חברון ובאזור רמאללה", סיפר האח, "ההורים יצאו למכה, ואף אחד לא הרגיש כלום ולא היה שום חשד". הוא ציין כי כוחות צבא ערכו חיפוש בבית המשפחה ביום שישי. "שאלנו מה קרה ולא קיבלנו תשובה, אמרו לנו 'תשמעו בחדשות'". הוא הוסיף: "אנחנו לא מאמינים לטענות על הרצח ועל התקיפה המינית". 

כ-200 מפגנים התכנסו אמש בכיכר רבין בתל אביב במחאה על הרצח, תחת הכותרת "דמנו אינו הפקר". המפגינים קראו לקיזוז כספי מחבלים מהרשות ולגירוש משפחות מחבלים. בין הדוברים בהפגנה היו בני משפחות שכולות, ומרביתם תקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו על מדיניות ממשלתו. 

אנסבכר, בת 19 מתקוע, נעדרה משעות הצהריים ביום חמישי, וגופתה אותרה עם סימני דקירה רבים וללא בגדים בשעות הערב באזור מיוער ליד עין יעל. מקור במשטרה אמר ל"הארץ" כי זהו "אחד המקרים הקשים בשנים האחרונות".