שב"כ: רצח אורי אנסבכר בוצע ממניע לאומני

לפי הודעת שב"כ, עראפת ארפאעיה שִחזר את הרצח וקשר את עצמו באופן מובהק למקרה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הערב בבית משפחתה של אנסבכר בתקוע, ועדכן אותה על ממצאי החקירה. לדבריו, העובדה שמדובר במניע לאומני אינה מפתיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית משפחת אנסבכר בתקוע, הערב

שירות הביטחון הכללי הודיע הערב (ראשון) כי רצח אורי אנסבכר ביום חמישי האחרון בוצע ממניע לאומני. לפי הודעת שב"כ, בחקירתו שחזר עראפת ארפאעיה בן ה-29 את הרצח בפני חוקרי שב"כ והמשטרה, וקשר את עצמו באופן מובהק למקרה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הערב את משפחתה של אנסבכר בתקוע, ועדכן אותה על ממצאי החקירה. לדבריו, העובדה שמדובר במניע לאומני אינה מפתיעה. שב"כ הוסיף כי החקירה נמשכת ופרטיה נמצאים תחת צו איסור פרסום.

ארפאעיה, בן 29 מחברון, חשוד ברצח ובתקיפה מינית של אנסבכר ביום חמישי באזור עין יעל בירושלים. כוחות הביטחון עצרו אותו בלילה בין שישי לשבת, והלילה מיפו את ביתו לצורך בחינת אפשרות הריסתו.

אורי אנסבכר

מפרטי השחזור עולה כי ארפאעיה איתר את אנסבכר על כיסא ביער, אנס אותה ורצח אותה. צוות המשטרה איתר סימני מאבק על הקרקע באזור השחזור. לפי שב"כ, "ארפאעיה יצא מביתו בחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון הכפר בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי, תקף ורצח אותה".

במארס 2017 נעצר ארפאעיה בכניסה להר הבית כאשר ברשותו סכין באורך 12 ס"מ. תחילה כשנשאל האם יש ברשותו סכין השיב בשלילה, אולם בהמשך הוציא סכין מכיסו. "לא תכננתי לפגוע באיש, המטרה שלי היתה להיתפס", אמר לחוקרי המשטרה. "רציתי שיתפסו אותי, יעצרו אותי או ירו בי אם ימצאו את הסכין". בחקירה אחרת אמר: "אני אעשה את זה שוב. אני עוד פעם אקנה סכין ואני אבוא שוב לכאן כדי להיכנס לכלא או להיות שהיד". בחקירתו עלה עוד כי הוא שב ואמר כי קיווה שכוחות הביטחון יירו בו למוות.

במסגרת גזר דינו השופט דוד שאול-גבאי-ריכטר כתב כי "הנאשם תכנן להיכנס לישראל עם סכין, לכל הפחות במטרה להיתפס ולמרב במטרה להפוך לשהיד בשל ירי כלפיו מצד כוחות הביטחון... אין ספק כי הנאשם הבין את מעשיו ואת הפסול שבמעשיו ואת משמעות הדברים והוא יכול היה להימנע מהדברים על נקלה, לו רק החליט", כתב השופט, שגזר עליו שישה חודשי מאסר, מתוכם ריצה כחמישה.

ארפאעיה היה מוכר למערכת הביטחון עוד קודם בשל עברו הפלילי והביטחוני, ומלבד מעצרו ב-2017, הוא שהה פעם נוספת בכלא הישראלי ב-2009. אז, הוא נעצר בגין החזקת סכין באזור מערת המכפלה, הורשע וריצה שלושה חודשי מאסר בפועל בכלא עופר. לדברי גורם ביטחוני, הוא ומשפחתו מזוהים עם חמאס.

ארפאעיה נעצר בסוף השבוע באזור ברמאללה בו עבד בעבר בבנייה, בעקבות ממצאי דנ"א שנמצאו בזירה ומידע מודיעיני שהגיע על מיקומו. לדברי גורם במשטרה, במסגרת החקירה בוצעו מאות פעולות, חלקן במעבדה לזיהוי פלילי במטה הארצי, שהביאו לגילוי זהות החשוד בתוך שלוש שעות. במהלך יום שישי הוא היה נתון למעקב שב"כ. תחילה הוא הסתתר במסגד ובהמשך עבר אל מבנה נטוש סמוך, ושם נעצר במבצע משותף של כוחות ימ"מ, שב"כ וצה"ל. הסכין שבה על פי החשד השתמש ארפאעיה ברצח אותרה במהלך המעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ