פלסטינים שהוכו בידי לוחמי צה"ל מעידים: "סיימו להרביץ לנו ורקדו"

לאחר שהוגש כתב אישום נגד חמישה לוחמי "נצח יהודה" שהכו אב ובן פלסטינים בעת שהיו אזוקים, עדויות השניים פורסמו ב-ynet: "דרכו עליי בכל אזור בגוף, ואז הרביצו לי בפנים ואיבדתי את ההכרה", סיפר האב. הבן, בן 15, סיפר כי הכריחו אותו להסתכל על אביו מוכה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד החשודים מובא להארכת מעצרו
אחד הלוחמים הנאשמים מובא להארכת מעצרו, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

"אחד החיילים ביקש שאגיד 'בדם ובנשמה נפדה את פלסטין', וביקשו ממני להסתכל איך מרביצים לאבא שלי. אמרו לי 'תסתכל על אבא שלך, מגיע לו לחטוף מכות. אתה משחק אותה לאומי'". כך סיפר נער פלסטיני בן 15 למשטרה הצבאית החוקרת כיצד חמישה חיילים מגדוד "נצח יהודה" תקפו אותו ואת אביו בעודם אזוקים ומכוסי עיניים ליד רמאללה. עדות הנער ואביו פורסמה היום (שלישי) באתר ynet, ומלבדם ניתנה גם עדותו של החייל שצילם את ההתעללות, ובה אמר כי מדובר ב"סיטואציה לא נעימה" שצולמה כדי שהלוחמים "יחדלו ממעשיהם".

לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב-8 בינואר בכפר אבו שחידם. השניים חשודים בסיוע למחבל האחראי לפיגוע בצומת הסמוך למאחז גבעת אסף בדצמבר, שבו נורו למוות שני חיילי "נצח יהודה". עם זאת, הם לא היו מעורבים בצורה ישירה בתכנון הפיגוע או במימושו. לאחר המעצר, בדרכם לבסיס בבית אל, הכו החיילים את שני הפלסטינים באגרופים, בבעיטות ובחפצים קהים, וגרמו להם לחבלות קשות. שניים מהלוחמים מואשמים גם בשיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו את גרסתם, והתביעה הצבאית ביקשה להאריך את המעצר של כל הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים. מפקד המחלקה, קצין בדרגת סגן, נתון במעצר פתוח ביחידתו וחשוד בכך שלא מנע את האלימות. התביעה בוחנת את עניינו בנפרד משאר החיילים.

הבן, בן 15, סיפר למצ"ח על השתלשלות האירועים משהוכנס עם אביו לרכב. "קיבלתי מכות באזור הפנים, באזור החזה, בבטן וברגליים. הרביצו לי ארבעה חיילים עם הידיים, הרגליים וכלי הנשק", אמר. לדבריו, "הם הרביצו לי בברך עם הקנה של הנשק ועם הקת בחזה, בברכיים, בירכיים ובאשכים. כשירדתי מהרכב הייתי עם פנים נפוחות. לא יכולתי לפתוח את עין שמאל. הפה שלי היה מלא בדם וכך גם החולצה שלי. דיממתי גם מהאף".

זירת הפיגוע בגבעת אסף, בדצמברצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

הוא הוסיף כי חלק מההתעללות היה מילולי: "אחד החיילים ביקש שאגיד 'בדם ובנשמה נפדה את פלסטין', וביקשו ממני להסתכל איך מרביצים לאבא שלי. אמרו לי 'תסתכל על אבא שלך, מגיע לו לחטוף מכות. אתה משחק אותה לאומי'". עוד ציין הנער כי איש ברכב לא ניסה למנוע את האלימות. "כשהם סיימו להרביץ לנו, הם רקדו", אמר. 

האב אמר: "בהתחלה הרביצו לי עם חגורה וקיללו אותי. כששאלתי למה מרביצים לי, הם הכו אותי עם קת הנשק. אחר כך אחד החיילים דרך לי על הפנים, וכך נשבר לי האף. דיממתי באופן מסיבי מהאף במהלך הנסיעה, והחיילים לא נתנו לי דבר. צעקתי עליהם בטונים הכי גבוהים שלי, למה אתם מרביצים לי, ואחד מהם צעק לי לשתוק. הרביצו לי בפנים ואיבדתי את ההכרה". לדבריו, "עברתי בהמשך ניתוח וגילו לי שלוש צלעות שבורות. דרכו עלי יותר מחמש פעמים בכל אזור בגוף".

מצ"ח חקרה גם את הלוחם שתיעד את הכאת השניים בסרטון שנמשך כחצי דקה - "ראיית הזהב" בתיק. תחילה שיקר בחקירתו ואמר כי הוא אינו האחראי לסרטון, אך בהמשך נשבר ואמר:  "זו סיטואציה לא נעימה, מבישה אפילו. זה צילום מאוד מבייש. אם היו מסריטים אותי כך, מיד הייתי חודל. צילמתי כדי שיחדלו ממעשיהם". לדבריו, "חדלנו את זה בזמן, ולא היה שם משהו 'over'".

לוחמי חטיבת כפיר בהלוויית סמ"ר יובל מור יוסף, שנורה למוות בפיגוע בגבעת אסף, בדצמברצילום: אילן אסייג

לעומת זאת, אחד הלוחמים המכים טען כי מלכתחילה לא היה נכון לשים את העצורים לצד החיילים בשל סערת הרגשות לאחר הפיגוע. "הלוחמים בדיוק ראו מחבל שהרג חברים שלנו, והם (העצורים) עזרו לו להתחבא". הלוחם הוסיף כי לאחר כמה דקות ביקש מחברו להפסיק להכות את העצורים: "בשני האגרופים הראשונים לא אמרתי יותר מדי, אמרתי את זה בשקט, לא היה לי האומץ להגיד לו להפסיק, אבל כשהוא המשיך, אז הגברתי את הקול. זה היה מכות בהמשכים, לא רצופות, למשך משהו כמו 15-10 דקות - עד ששני העצורים הפסיקו לצעוק. המבוגר צעק או שתק, אבל לא ניסה להתנגד".

מפקד כיתה שהשתתף בהתעללות סיפר לחוקרים: "הרבצתי לעצור מתוך כאב, לא ממקום של להתפרץ עליו. זה היה ממקום של כאב ואובדן. זה שאיבדתי את עצמי לכמה רגעים, זה לא אומר שאיבדתי אנושיות". המפקד הביע צער על האלימות ואמר כי ניסה לטפל באב לאחר מכן. "לא השתלטתי על עצמי. רק אחר כך התעשתי וחדלתי את האירוע. צעקתי 'חלאס, די', כי הבנתי לרגע מה עשיתי".

מפקד הגדוד, סא"ל ניתאי עוקשי, הבהיר כי הוא אינו מתחרט על כך שלוחמים אלה נשלחו למשימה. בחקירתו אמר כי "לא היה לי ספק שהפלוגה המסייעת צריכה לבצע את הפעילות כדי לסגור מעגל עם המחבל שהרג שני לוחמים מהפלוגה", וזאת כדי "לייצר תחושת הצלחה בקרב הלוחמים". עם זאת, הוא ציין כי בהמשך אמר לחייליו שהתנהגות מסוג זה "לא מקובלת עליו" והשעה אותם. 

דובר צה"ל מסר ל-Ynet כי מעצרם של הלוחמים הוארך עד 19 בפברואר וכי המעצר הפתוח של מפקד המחלקה הסתיים היום. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ