נתניהו: הוועידה בוורשה מכשירה את דעת הקהל בעולם הערבי לנורמליזציה

רה"מ שב וטען כי ניתן להתקדם ביחסים עם מדינות ערביות גם ללא פתרון לסוגיה הפלסטינית. הוא ציין כי איראן היתה במרכז דיוני הוועידה וכי לא עלו פרטים חדשים על תוכנית השלום של טראמפ

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" לפולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: מזכיר המדינה של ארה"ב פומפאו, שר החוץ של תימן חאליד אל-ימני, ונתניהו בוורשה, היום
נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" לפולין

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) בתדרוך לעיתונאים כי ועידת וורשה למזרח התיכון בה הוא משתתף היא "חלק מהכשרת דעת הקהל בעולם הערבי לנורמליזציה עם ישראל". הוא ציין כי הסוגיה האיראנית עמדה במרכז הדיונים בוועדה, וכי גם מדינות ערביות מבינות את הסכנה ואת מרכזיות ישראל בפתרונה. בדבריו התייחס נתניהו גם לתוכנית השלום של הנשיא טראמפ ולחוק השואה הפולני.

"באו הנה שרי חוץ ערבים ודיברו בצורה הכי בוטה נגד איראן, מה שאני אומר כבר שנים, דיברו על זכותה של ישראל להגן על עצמה", אמר ראש הממשלה, והוסיף כי ההתמקדות בסוגיה הפלסטינית כבר אינה רלוונטית. "יש שינוי עצום. נציג של מדינה ערבית אומר מול 60 מדינות שלישראל יש זכות להגן על עצמה... הם מכירים ברמת האיום ובנכסיות של ישראל", הוסיף. לדבריו, יש חשיבות עצומה לעובדה שהמנהיגים הערבים אומרים דברים אלו מול המצלמות. "יש פה תהליך הכשרה, של דעת הקהל העולמית ובעולם הערבי".

נתניהו הוסיף כי לא בהכרח ישיג חוזה שלום עם המדינות הערביות לפני שתיפתר הסוגיה הפלסטינית. "אבל אני כן אומר שנתקדם בנורמליזציה ובאפיונים כמו טיסות, או בצעדים דיפלומטיים... אני לא מתנה את היחסים בהתקדמות בזירה הפלסטינית. גם העולם הערבי לא מאושר מאבו מאזן". 

פנס ונתניהו בוורשה, היוםצילום: Michael Sohn/אי־פי

בוועידה השתתפו בין היתר נציגים בדרגים שונים מעומאן, מרוקו, סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, קטאר, ירדן, מצרים, תימן, תוניסיה וכוויית.

נתניהו אמר עוד כי ביקש מהמנהיגים שפגש להטיל סנקציות על כוח קודס של משמרות המהפכה באיראן וסנקציות על חיזבאללה. "מה זו ההפרדה שעושים לגבי הכוח הפוליטי והצבאי", אמר, "נסראללה לא מחולק באונות ראשו". הוא ציין כי ביקש עוד "צעדים מעשיים בשיתוף פעולה באזור, שלא אפרט כאן". לדבריו, ישראל מוסרת הרבה מידע לאירופה על פעילות הטרור של איראן, "ולמישהו אחר (ארה"ב, נ"ל) הרבה מידע על ניסיונות לעקוף את הסנקציות".

ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, הוסיף: "קרו פה חמישה דברים חשובים: התייצבות משותפת נגד איראן בהובלת ארה"ב יחד עם ישראל, החצנה פומבית, הכרה בכך שהאיום המרכזי הוא איראן, קריאה להמשכיות וצעדים מעשיים וקריאה לאירופים לא להיות נאיביים".

מימין: פנס, ראש ממשלת פולין מורביצקי ונתניהו באנדרטה לשואה בפולין, היוםצילום: Michael Sohn/אי־פי

בהתייחס לתוכנית השלום של הנשיא טראמפ, שג'ארד קושנר אמר כי תוצג אחרי הבחירות, ציין נתניהו כי לא עלו בפגישה ביניהם היום פרטים חדשים. "קושנר אמר שהיוזמה הערבית היתה חשובה לשעתה - אבל לא מתאימה להיום כי המציאות השתנתה. מוקד הדיונים היה איראן". לשאלה אם צפוי עימות עם ארה"ב במקרה שתעלה דרישה לוויתורים ישראלים, ראש הממשלה השיב: "מקווה שלא".

בהתייחס לנאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר נתניהו כי "בשעתו באו שרי החוץ לוושינגטון לשכנע את ארה"ב לא לצאת מהסכם הגרעין, עכשיו יש היפוך: סגן הנשיא בא להגיד להם באירופה לצאת ממנו".

ראש הממשלה התייחס גם לחוק השואה הפולני, שאוסר להטיל את האחריות לשואה על העם הפולני. לדבריו, "הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר מישהו שנתבע על האמירה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ