"איראן חשובה מהפלסטינים": לשכת נתניהו הדליפה סרטון מארוחה סגורה עם מנהיגים ערבים

הלשכה העלתה את הסרטון ליוטיוב של ראש הממשלה והפיצה אותו בהודעה לעיתונות. בשיחה נשמעים שרים מבחריין וסעודיה מצדדים בעמדת נתניהו לגבי דחיפות הסוגיה האיראנית על פני הפלסטינית. השר הבחרייני: היו דרכים לפתור את הסכסוך אלמלא הכסף הרעיל של איראן

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ועידת וורשה
נעה לנדאו
נעה לנדאו

לשכת נתניהו העלתה לעמוד היוטיוב הרשמי שלו, באופן חבוי בתוך הודעה לעיתונות בנושא אחר, סרטון ערוך מתוך כינוס סגור אמש (רביעי) בוועידת ורשה. בסרטון נשמעים בכירים ערבים מבטאים עמדות התואמות את הקו של ראש הממשלה, לפיו הנושא האיראני "רעיל" יותר מהנושא הפלסטיני וגם מונע התקדמות בו. לאחר הפרסום ב"הארץ", לשכת נתניהו הורידה את הסרטון.

בסרטון נשמע שר החוץ של בחריין, חאליד בן אחמד בן מוחמד אל כליפה, אומר: "התרגלנו להתייחס לסכסוך הפלסטיני-ישראלי כסכסוך הכי חשוב... אבל אז ראינו שיש אתגר גדול יותר. רעיל יותר. הכי רעיל בהיסטוריה המודרנית שלנו. איראן. וכשמדברים על איראן צריך להיזהר. זה עם, תרבות, אנשים רודפי שלום, אבל השלטון ניאו-פאשיסטי... לישראל פלסטין היו תהליכים. היה קמפ דיוויד, היה ועידת מדריד. היו דרכים לפתור את זה אלמלא הכסף הרעיל של הרפובליקה האסלאמית של איראן. זה נושא שמונע מאיתנו התקדמות".

ועידת ורשה

עוד מתבטא בסרטון השר הסעודי לענייני מדינה אל ג׳ובר, שאומר: "בכל מקום באזור, איראן משחקת תפקיד הרסני. תסתכלו על הפלסטינים: מי תומך בחמאס ובג'יהאד האסלאמי, שפוגעים ברשות הפלסטינית? איראן. מי עושה בלגן בסוריה? איראן. מי מנסה להבריח נשק כימי לכווית ובחריין? איראן. מי מעביר נשק לארגוני טרור? איראן. מי בונה מפעלי נשק בסודאן? איראן. מי מנסה לעשות בלגן באפריקה, אינדונזיה, תאילנד? איראן. בכל מקום כשמסתכלים באזור, רואים את איראן. אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בין ישראל והפלסטינים. אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בלבנון וסוריה. ובכל פעם שהולכים לאזור הזה, רואים את ההתנהגות הרעה של איראן. אם רוצים שלום ויציבות במזרח התיכון, חייבים להבהיר לאיראנים שאם רוצים שיתייחסו אליהם כמדינה נורמלית, הם חייבים להתנהג כמדינה נורמלית".

מימין: מזכיר המדינה של ארה"ב פומפאו, שר החוץ של תימן חאליד אל-ימני, ונתניהו בוורשה, היוםצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

אל ג'ובר מוסיף: "הסוגיה הגרעינית היא אחת. האלמנט השני הוא תוכנית הטילים הבליסטיים. אסור להסכים לזה ואיראן צריכה להיענש על כך. האלמנט השלישי הוא תמיכה בטרור. זה לא מתקבל על הדעת". לדבריו, "איראן עם נשק גרעיני תגרום לנו לסבול. איראן תפתח טילים בליסטיים - אנחנו נסבול. הלוואי שהאיראנים ישתנו, אבל הם לא שם". שר החוץ של בחריין מוסיף: "מה שאנחנו מבקשים מאיראן - תושיטו יד לאזור ולא נגדו".

אל ג'ובר התייחס בטוויטר לפרסום הסרטון, ואמר כי סעודיה הציגה בכינוס את עמדתה בסוגיה הפלסטינית, והבהיר כי סעודיה תומכת ביוזמה הערבית.

במהלך התדרוך לכתבים אחרי הוועידה, אמר נתניהו לעיתונאים ישראלים כי הוא מצפה שייגלו מה נאמר בכינוס הסגור ואף רמז שהחומרים בידי הצוות שלו, אך אינו יכול להדליף אותם לכאורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ