נתניהו פרסם הבהרה לדבריו על הפולנים בשואה, אבל סירב להסביר בקולו

רה"מ השיב אמש בוועידת ורשה לשאלת "הארץ" כי הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים. בהודעה באנגלית שפרסמה לשכתו נכתב: "נתניהו התייחס לחלקם של פולנים בשואה, לא של ממשלת פולין"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ונשיא פולין דודה בוורשה, אתמול
נעה לנדאו
נעה לנדאו

בעקבות דרישת ממשלת פולין, לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמה לפני כניסת השבת הודעה קצרה בשפה האנגלית ולפיה בתדרוך לעיתונות שבו נשאל על מעורבות הפולנים בשואה הוא "דיבר על פולנים ולא העם הפולני או המדינה פולין".

התקרית הדיפלומטית החלה ביום חמישי, כאשר נתניהו קיים תדרוך לעיתונאים הישראלים שליוו את ביקורו בוורשה לרגל ועידה בנושא המזרח התיכון. בתדרוך נשאל ראש הממשלה על ידי "הארץ" מה דעתו על כך שהחוק הפולני המאפשר לתבוע את מי שמייחסים לעם הפולני אחריות לזוועות השואה לא כולל כעת אחריות פלילית — אך עדיין מאפשר תביעה דומה בהליך אזרחי. נתניהו ענה כי פולנים אכן שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה וכי לא ידוע לו שמישהו נתבע בשל אמירה כזו.

דבריו אלה של נתניהו צוטטו תחילה באתר ג'רוזלם פוסט כאילו אמר ש"האומה הפולנית" כולה שיתפה פעולה עם הנאצים, והדברים הציתו מחדש את המשבר הדיפלומטי בין המדינות. ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, צייץ בטוויטר כי פולין מעולם לא שיתפה פעולה עם גרמניה בזמן מלחמת העולם השנייה וכי היתה קורבן בעצמה לכיבוש הנאצי. הוא אף איים כי אם הדברים לא יובהרו הוא לא יבוא לישראל להשתתף בוועידת מדינות וישגראד השנתית (פורום המשותף לפולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה), שתיערך בשבוע הבא בירושלים. נשיא פולין, אנדז'יי דודה, כתב בטוויטר כי "אם נתניהו אמר את הדברים, ישראל אינה מקום טוב להיפגש במצב זה".

בשל הסערה מיהר האתר לדייק את הדברים, כפי שכתב בטוויטר עוזרו של נשיא פולין: "הכתבה היתה מניפולציה עיתונאית זדונית. טוב שהעניין הוסבר לבקשתנו". עורך ג'רוזלם פוסט, יעקב כץ, הגיב ואמר: "האם אנחנו גרמנו למשבר? איננו חושבים כך. אך אם כן, העבר הפולני בשואה הוא נושא חשוב לבירור".

אבל בכך לא הסתיים המשבר. הפולנים המשיכו ודרשו שנתניהו עצמו יבהיר את עמדתו ואף זימנו את השגרירה הישראלית בפולין אנה אזרי לשיחת הבהרה במשרד החוץ. אולם נתניהו סירב לענות על השאלה הזו בקולו. כשהתבקש בטיסה בחזרה לישראל להבהיר מול המצלמות למה בדיוק התכוון והאם פולנים שיתפו פעולה בשואה או לא — הוא ענה כי "שיר (הדוברת) תעדכן". הדוברת מסרה בתגובה כי היתה טעות בציטוט של ראש הממשלה.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כתב בטוויטר בתגובה לפרשה כי "ממשלת ישראל צריכה להודיע לראש ממשלת פולין שהוא יכול כבר עכשיו לוותר על כרטיס הטיסה ולחפש לעצמו יעד אחר. על השואה לא עושים משא ומתן. זה היה נכון בהתרפסות הקודמת של נתניהו, וזה נכון גם עכשיו". יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה גם כן להבהרה של נתניהו בפני ראש ממשלת פולין ואמרה: "ראש ממשלת מדינת היהודים מוכר את זיכרון השואה בשביל ברית מפוקפקת עם מנהיג אנטישמי. זאת יריקה בפרצופם של למעלה משלושה מיליון יהודים שנרצחו על אדמת פולין ושיתוף פעולה עם עיוות ההיסטוריה בשם ברית פוליטית אינטרסנטית קצרת טווח".

ממשלת פולין פועלת בשנים האחרונות לצמצום הנרטיב ההיסטורי שלפיו בני עמה שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה ומבקשת להדגיש כי העם הפולני היה קורבן של הגרמנים. במאבקה זה, היא פועלת נגד מי שמשתמשים בביטויים כגון "מחנות השמדה פולניים" ומבקשת לדייק כי הם היו גרמניים. הממשלה טוענת כי שיתופי פעולה של פולנים עם הנאצים היו נקודתיים, כפי שהיו מקרים כאלה גם בקרב עמים אחרים. ראש ממשלת פולין מורבייצקי אמר בהקשר הזה בין היתר כי היו פושעים פולנים בשואה, "כפי שהיו גם פושעים יהודים".

בחודש יוני האחרון הודיע מורבייצקי על כוונתו לסגת מהטלת עונש מאסר פלילי על מי שיאשים את העם הפולני באחריות לפשעי הנאצים. זאת, בעקבות דיונים שהתקיימו בנושא בין ישראל לפולין. הוא הוסיף שהוא מקווה שהשינויים בחוק יביאו לשיפור ביחסים עם ירושלים. עם זאת, נותרה האפשרות לתבוע בנושא בהליך אזרחי. הצהרה משותפת שלו עם נתניהו בנושא גרמה גם היא סערה ציבורית גדולה כשחוקרים ביד ושם סתרו אותה ואמרו כי ההצהרה קיבלה את נראטיב השואה הפולני ומכילה "עיוותים היסטוריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ